niedziela, Czerwiec 24, 2018

Mydło naturalne – Co należy o nim wiedzieć?

0
mydło naturalne

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wybór naturalnych produktów kosmetycznych. Nasza świadomość dotycząca zdrowia jest coraz większa i właśnie z tego powodu nie tylko zaczynamy się zdrowo odżywiać, ale też zwracamy uwagę na to, używamy na swoje ciało.

Mydło naturalne zatem wydaje się być świetnym produktem, które w odpowiedni sposób zaspokaja wszystkie nasze potrzeby.  Może je kupić w sklepach z naturalnymi kosmetykami, jak również wyprodukować samodzielnie w zaciszu swojego domu. Receptury nie są skomplikowane. Gwarantuje 100% naturalnych składników, co w znakomity sposób wpływa na właściwości zdrowotne kosmetyku.

Jak powstaje mydło naturalne?

Mydła naturalne występują nie tylko w różnych kształtach, ale także kolorach i zapachach. Zazwyczaj kupuje się je na wagę. Istnieją wszelakie rodzaje, z których każdy przeznaczony jest do pielęgnacji i innego typu cery czy skóry.. Alternatywą dla tego rozwiązania jest samodzielne wykonanie kosmetyku. Jak to zrobić? Receptura nie należy do szczególnie skomplikowanych.

Do przygotowania naturalnego mydła potrzebne nam będzie kilka składników: wodorotlenek sodu, woda destylowania oraz konkretne dodatki według własnego uznania. Dodatkowo kupić należy naturalne barwniki. Przepisy można znaleźć na stronach internetowych, ponieważ w zależności od rodzaju mydła i jego zastosowania, wytwarza się je w trochę inny sposób, a przede wszystkim dodaje się inne składniki. Przy stworzeniu samodzielnego mydła możemy mieć pewność, że będzie ono w 100% naturalne, a dodatkowo może stać się świetnym upominkiem.

mydła naturalne coraz bardziej popularne

Rodzaje mydeł naturalnych?

Warto wiedzieć, że mydła naturalne dzieli się na kilka rodzajów. Są to dokładnie mydła kastylijskie, marsylskie, borowinowe oraz siarkowe. Kastylijskie mydła produkowane są na bazie oliwy z oliwek. Są niezwykle łagodne. Nadają się do korzystania nawet dla dzieci. Będą świetnym rozwiązaniem dla osób z cerą wrażliwą lub suchą. Marsylskie mydła nie bez powodu pachną lawendą, jak również posiadają w swoim składzie mnóstwo naturalnych składników. Borowinowe mydła wykazują świetne właściwości dla skóry. Uelastyczniają ją, ponieważ borowina wspomaga produkcję kolagenu. Mydła siarkowe wysuszają skórę, ale też dokładnie ją oczyszczają. Są więc idealnym rozwiązaniem dla osób o tłustej i trądzikowej cerze.

Zalety mydła naturalnego

W ramach zalet mydeł naturalnych przede wszystkim należy wymienić fakt, że produkowane są wyłącznie z naturalnych składników. Brak sztucznych, chemicznych substancji oraz związków świetnie wpływa na naszą cerę. Mydła naturalne nie wywołują reakcji uczuleniowych, dlatego są tak lubianym przez alergików kosmetykiem. A samodzielne wykonanie mydła gwarantuje nam zawartość składników takich, jakie same wybierzemy. Możemy zapoznać się z właściwościami danych naturalnych środków i wykorzystać je w produkcji naszego domowego mydła. Możemy dodać do niego owoce, zioła, warzywa czy różnego rodzaju herbatę. Zatem mamy możliwość stworzenia ulubionego kosmetyku, ponieważ będzie on nie tylko w naszym ulubionym kolorze, ale także zapachu i kształcie.

Inne rodzaje mydeł naturalnych

Kupując, jak i wykonując naturalne mydła samodzielnie w domu, warto pamiętać o dodatkach. Każdy dodatek do mydła to jego dodatkowy składnik, który będzie wpływał na funkcjonowanie naszej cery. Dlatego warto dowiedzieć się co będzie najlepszym składnikiem.

Oto mydła naturalne o świetnych właściwościach:

  • mydło z dodatkiem miodu – działa odżywczo, odmładzająco oraz antyoksydacyjnie
  • mydło z dodatkiem fiołków – wspomaga leczenie trądziku, wysypek oraz wszelkich reakcji uczuleniowych na skórze
  • mydło z błotem z Morza Martwego – złuszcza, odżywia, oczyszcza i odnawia skórę, a także zapobiega powstawaniu zaskórników
  • mydło z dodatkiem oleju z czarnuszki – wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe, nawilżające, odżywiające

Przed wyborem mydła naturalnego konieczne jest dokładne sprawdzenie jego składu. Są to bowiem mydła, które zwykle mają konkretne właściwości. Dzięki pielęgnacji skóry tego rodzaju naturalnymi kosmetykami możemy mieć pewność, że nie podrażnimy cery, a co więcej, w ramach regularnego stosowania poprawi się jej kondycja której skutki będziesz mogła obserwować jeszcze długo po czasie od skończenia ulubionego mydła.

Jak stres oddziałuje na zdrowie kobiety

0
stres a kobieta

Wedle informacji raportu GfK – aż 98 proc. Polaków jest narażonych na stres. Składa się, że zdecydowanie częściej stresują się kobiety, które – na szczęście – chcą i potrafią w takich sytuacjach poszukiwać pomocy. Wbrew pozorom stres nie musi być odczuciem wyłącznie negatywnym – czasem pomaga zmobilizować się, zwiększa efektywność, zachęca do efektywnych działań. Jeśli jednak zmagamy się ze za dużym stresorem lub długotrwałą ekspozycją na stres, może pojawić się kłopot. Gdy tracimy panowanie nad stresem, składają się kłopoty…

Jak działa stres?

Stres wtóruje nam w codziennym życiu i często zdarza się, że nie potrafimy nad nim zapanować. Szybkie kołatanie serca, spocone dłonie, „gęsia skórka” – pojawiające się pod wpływem wielkich emocji – któż z nas tegoż nie odczuł? Stres dotyczy każdego człowieka bez powodu na twarz czy wiek. Postęp kultury czy też zmieniające się warunki codziennej egzystencji wywołują, iż coraz większy odsetek ludzi spędza w znacznie szybkim tempie, narażając się tym jedynym na mnóstwo sytuacji stresogennych. Ciągła pogoń za polepszeniem warunków bytowych, praca zawodowa, stawianie przed sobą jeszcze nowych, wielkich wyzwań, skutkuje brakiem czasu na wypoczynek i odprężenie.

stres u kobiet jak sie objawia i czym skutkuje

Gdy się stresujemy, narasta stopień kortyzolu, zwanego hormonem lęku, a obniża się stopień serotoniny i dopaminy w mózgu. Te ostatnie treści są winne za przekazywanie sygnałów pomiędzy neuronami w ośrodkowym układzie nerwowym. Przeciążenie tego mechanizmu może skutkować ogromne konsekwencje dla zdrowia. Jeśli stres jest znacznie wielki, połączony np. ze śmiercią bliskiej osoby, utratą pracy czy poważną chorobą, zmniejsza się odporność organizmu na różne nieprzewidziane zdarzenia. Osoby będące w stresie powszechnie gorzej się odżywiają, sięgają po używki, jak papierosy, alkohol czy narkotyki, izolują się od przyjaciół i bliskich.

Stres u kobiet – podstawy i wyniki

Jak stres wpływa na życie kobiet? Powszechnie przyczynia się do zespołu napięcia przedmiesiączkowego, prowadzi do zespołu chronicznego bólu miednicy – co gorsza, lekarz podczas analizowania ginekologicznego nie że w takim przypadku niczego wykryć. Powszechnie pacjentki zgłaszają trudności ze strony przewodu pokarmowego; cierpią np. na świat jelita nadwrażliwego (przy braku zmian w kolonoskopii). tres jest także źródłem objawów neurologicznych, do których należą tzw. somatoformy – pod tym słowem w psychiatrii mają się m.in. cierpnięcie i mrowienie kończyn (powszechnie ich dystalnych części), ataki pseudopadaczkowe, uciski brzucha, szumy w uszach, zaburzenia widzenia. U kobiet narażonych na stres potrafią uczyć się dolegliwości psychosomatyczne, jak zespół chronicznego osłabienia, składający się uczuciem nieustannego wyczerpania, jakie nie mija pomimo wypoczynku. U podstaw chorób psychosomatycznych powszechnie są skomplikowane relacje rodzinne, powszechnie na linii matka-córka. Kontaktom z najbliższymi w wielu przypadkach wtórują prawie skrajne emocje, które mogą składać się z danym typem uzależnienia. Wśród ważnych i popularnych elementów stresogennych wymienia się także kwestie majątkowe, bytowe.

Ciąża pozamaciczna – przyczyny, objawy, postępowanie

0
ciąża pozamaciczna

Przy ciąży pozamacicznej, odmiennie ektopowej, zarodek ulega implantacji poza jamą macicy, zwłaszcza w jajowodzie. Taka sytuacja dotyczy ok. 2% wszelkich ciąż i jest groźna dla zdrowia, a chociażby życia, kobiety. Na początku objawy to uciski z jednej części podbrzusza i plamienie, z czasem może wystąpić jednakże krwotok wewnętrzny. Etiologii może być mnóstwo, najpopularniejsze to nowości w jajowodach. Ciąża pozamaciczna, określana odmiennie jako ciąża ektopowa, znaczy stan, w którym jajo płodowe zamontowane jest w nowym miejscu aniżeli macica. Ciąża ta nie może dobrze się rozwijać i zazwyczaj odbywa się poronieniem. Jest także niebezpieczeństwo dla bycia mamy, bo często na jej skutek dochodzi do poważnych powikłań zdrowotnych. Które są etiologie ciąży pozamacicznej i jakie sygnały potrafią świadczyć jej byciu?

Ciąża pozamaciczna – objawy i etiologie występowania

Czasem, pomimo odpowiedniego połączenia komórki jajowej i plemnika, jajo płodowe nie przesuwa się w zakresie macicy, natomiast jest w jajowodzie i to w nim się zagnieżdża. Zdarza się także, że jego wzrost jest w innej stronie systemu rozrodczego. Lokalizacja poza macicą uniemożliwia odpowiedni rozwój ciąży, co zazwyczaj odbywa się poronieniem, często w formach bardzo zagrażających życiu i zdrowiu kobiety. Podejrzenie ciąży pozamacicznej u pacjentki zawsze winno skłonić lekarza do podjęcia działań mających na celu usunięcie ciąży w jak najszybszym czasie od momentu jej zdiagnozowania, zanim trafi do groźnych w własnych następstwach efektów zdrowotnych.

objawy ciąży pozamacicznej - co zrobić

Ciąża pozamaciczna – diagnostyka

Jeśli kobieta zgłasza się do lekarza z uciskiem podbrzusza i plamieniem, robi on wywiad i wykonywa USG. Dzięki niemu może określić, lub zarodek znajduje się w jamie macicy. Że nie, zleca badanie beta-HCG, jakie pozwoli potwierdzić diagnozę. Często wykonywa się również pobranie tzw. wyskrobin z jamy macicy. W przypadku kobiety, u której są objawy wstrząsu specjalista również wykonywa podobne analizowania, jednakże szybciej porusza się leczenie. Ciążę pozamaciczną specjaliści różnicują z innymi schorzeniami, m.in. zapaleniem wyrostka robaczkowego lub poronieniem samoistnym.

Ciąża pozamaciczna – wyniki i typy postępowania

Jedynym miejscem, w którym zagnieżdżona komórka jajowa może dobrze się rozwijać jest macica. Gdy do jej zagnieżdżenia dojdzie w pewnym innym obszarze, wówczas prowadzi to do ogromnych implikacji. Oznaki ciąży pozamacicznej mogą mieć odmienny stopień nasilenia, a w żadnym wypadku nie można ich ignorować, bo ucząca się komórka jajowa, zlokalizowana poza obrębem macicy, może doprowadzić do pęknięcia jajowodów lub zniszczenia innych organów a w konsekwencji krwotok wewnętrzny zagrażający życiu kobiety. Każda dobrze rozpoznana ciąża pozamaciczna musi być usunięta. Do tego celu wiąże się środki farmakologiczne. Celem podania środku jest zahamowanie wzrostu ciąży i tym samym zapobiegnięcie konieczności przeprowadzenia chirurgicznego usunięcia ciąży. Stosowanie środka zawsze winno składać się pod ścisłą kontrolą lekarską, związaną z pobytem pacjentki w szpitalu.

Kettlebell – cudowna moc kuli

0
Kettlebells

Kettlebells to rodzaj odważników, które wyglądem przypominają kulę armatnią z uchwytem. Trening z kettlebells nie tylko zwiększa siłę mięśni, ale także poprawia gibkość, koordynację i dobrze wpływa na wydolność sercowo-naczyniową. Kettlebells zostały wynalezione w Rosji w XVIII wieku. Były wykorzystywane do treningu wojskowego, między innymi w radzieckiej armii. Od lat 40. stanowią narzędzie przeznaczone do ćwiczeń w sportach siłowych. Dziś ten nieco zapomniany przyrząd znów zyskuje popularność, przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Z kettlebells zwiększysz siłę, poprawisz swoją wytrzymałość, koordynację ruchową i dodatkowo pozbędziesz się zbędnych kilogramów.

Czym różni się trening kettlebells od treningu z hantlami?

Z wyglądu kettlebells przypominają kulę armatnią z doczepionym uchwytem. Ich unikalny kształt wpływa na większą efektywność treningu niż w przypadku zwyczajnych hantli. W przeciwieństwie do tradycyjnych ciężarków, kettlebells mają przesunięty środek ciężkości. To pozwala na skuteczniejsze wzmacnianie mięśni przedramienia, ale także wymusza trzymanie ciągłego balansu, przez co pracuje niemal każdy mięsień ciała. Dzięki temu w wyniku ćwiczeń sylwetka nie zyskuje atletycznej budowy, lecz pozostaje smukła i rozwija się harmonijnie.

Jak wygląda trening z kettlebells?

Charakterystyczne dla treningu z kettlebells jest to, że angażuje do pracy wiele mięśni jednocześnie. Najczęściej polega na wykonywaniu kilkuminutowych serii, w których wielokrotnie powtarza się ten sam ruch. Wszechstronność ćwiczeń z kettlebells powoduje, że niektórzy zaliczają je bardziej do treningu ogólnorozwojowego niż tradycyjnego podnoszenia ciężarów. Podstawowym ruchem w treningu z kettlebells jest swing w różnych odmianach. Najbardziej popularna jest rosyjska: odważnik trzyma się oburącz przed sobą, a następnie wprawia w ruch poprzez huśtanie nim – najpierw między nogami, później coraz wyżej aż dosięgnie wysokości klatki piersiowej. Swing amerykański zakłada unoszenie kettlebell na wysokość czoła. Można również huśtać odważnikiem za pomocą jednej ręki, podrzucać go czy podnosić i opuszczać jak zwykły ciężar.

Trening z kettlebells to skuteczna forma

Zalety ćwiczeń z kettlebells

Do najważniejszych zalet treningu z kettlebells należą:

  1. budowanie siły i wytrzymałości wszystkich mięśni, co pozwala na harmonijny rozwój całego ciała;
  2. szybsze pojawianie się rezultatów niż w przypadku ćwiczeń z hantlami i sztangami;
  3. poprawa kondycji i wydolności sercowo-naczyniowej;
  4. usprawnienie ruchów ciała przy wykonywaniu codziennych czynności, zwiększenie mobilności i gibkości;
  5. zwiększenie efektów odchudzania.

Trening z kettlebells – dla kogo jest przeznaczony?

Kettlebells polecane są każdemu, kto chce połączyć wysoką skuteczność treningu siłowego i wytrzymałościowego z jednoczesnym podnoszeniem ogólnej sprawności i koordynacji ruchowej. Dzięki kettlebells można zwiększyć siłę bez rozrostu masy mięśniowej, co czyni ten rodzaj przyrządu idealnym dla kobiet. Dodatkową zaletą ćwiczeń z odważnikami jest angażowanie mięśni nóg i pośladków, a więc tych partii ciała, które u większości pań wymagają wzmocnienia i ujędrnienia.

Tanie ubrania – sklepy mają bogatą ofertę

0
tanie ubrania

Przeczytaj koniecznie ten artykuł, a dowiesz się, jak można kupić tanie ubrania.

To rada, która pozwoli Ci oszczędzić na zakupie ubrań, ale w dłuższej perspektywie. Trudno wydawać więcej na ubrania lepszej jakości, jeśli nie ma się zbyt wiele w portfelu, ale czasem lepiej kupić jedną parę porządnych butów, które posłużą kilka sezonów niż buty za kilkanaście złotych, w których pochodzimy dwa tygodnie. Idąc na zakupy weź to pod uwagę – może zamiast kupować 3 bluzki kup tylko jedną, ale z lepszej gatunkowo tkaniny?

Odwiedzaj outlety

W dużych miastach jest ich całkiem sporo – w outletach znanych marek możesz kupić tanie ubrania z ich kolekcji w obniżonych cenach. Chociaż tu trzeba uważać – nie zawsze cena na metce przed „obniżką” faktycznie taka była – dlatego jeśli ma się ulubione marki, warto śledzić ich ceny i nie dać się złapać na takie oszukane promocje. W outletach znajdziesz ubrania z kolekcji, których nie ma już w sklepach, ale często także z aktualnych kolekcji, tylko w bardzo małych lub bardzo dużych rozmiarach. Jeśli jesteś niewymiarowy – masz szczęście, outlety są idealne dla Ciebie!

Sprawdzaj zawsze ceny na metkach, a nie na stojakach z ubraniami

Ile razy zdarzyło Ci się nabrać na promocję „wszystko od 19,90 zł”? Taki napis często jest na całym wieszaku/stojaku z ubraniami, a gdy przyjrzysz się metkom, okazuje się, że tylko jedna rzecz kosztuje te 19,90, a pozostałe są o kilkadziesiąt złotych droższe. Jeśli kupujesz naraz więcej ubrań, łatwo to przeoczyć, więc zawsze sprawdzaj cenę, zanim podejdziesz do kasy.

sklepy z tanimi ubraniami to dobry wybór

Porównuj ceny ze sklepu z cenami w internecie

Pisałam o tym już w poście: Oszczędzanie na dużych zakupach: różnice w cenach w sklepach internetowych i stacjonarnych. Kupując pewnego razu buty w sklepie znanej sieci udało mi się zaoszczędzić aż 30% tylko dlatego, że zamiast kupić je w sklepie – zamówiłam w ich sklepie internetowym z darmową dostawą do domu.

Korzystaj z porównywarek cenowych

Ta metoda nie sprawdzi się raczej, jeśli kupujesz tanie ubrania nie markowe, ale jeśli upatrzysz sobie jakiś model np. sportowych butów, które sprzedawane są w wielu sklepach, warto przed zakupem sprawdzić np. na Ceneo, gdzie można dostać je najtaniej.

Odwiedzaj ciuchlandy

To kolejny banał, ale zakupy w ciuchlandzie mogą być naprawdę dobrym sposobem na kupienie świetnych, markowych rzeczy, niekiedy jeszcze z metkami. W zeszłym roku udało mi się w ten sposób kupić np. śliczne malinowe szorty za 7 złotych od Marksa i Spencera, a dzień wcześniej mierzyłam bardzo podobne w jednej z sieciówek i na wyprzedaży kosztowały prawie 60 zł. Kluczem do udanych zakupów w ciuchlandzie jest wybranie sobie jednego lub kilku sklepów z używaną odzieżą, ale takich, w których często jest zmiana asortymentu i pojawiają się markowe i tanie ubrania. Ja lubię te sklepy, w których cena jest od razu na metce konkretnego ciucha, nie ma zakupów na wagę.

Przeglądaj serwisy ogłoszeniowe i Allegro

Nie namawiam do kupowania szmat, jakich pełno jest w tych serwisach, ale do wyszukiwania perełek – zwłaszcza jeśli chodzi o markowe ubrania dla dzieci pole do popisu jest duże, a ubrania w dobrym stanie – bo dzieci, zwłaszcza małe, nie zdążą ich przecież zniszczyć zanim wyrosną.

Komedia czy tragedia – na co warto wybrać się z przyjaciółmi?

0

Szukasz pomysłu na spędzenie miłego wieczoru z przyjaciółmi? W takim przypadku warto pomyśleć o teatrze!

Johimbina – sposób na nadwagę

0
Johimbina

Johimbina – od lat znana jako afrodyzjak. Najnowsze badania nie potwierdzają już jej wpływu na poziom libido, pewne jest jednak, że likwiduje zaburzenia erekcji. Reakcje chemiczne, które zachodzą w organizmie pod jej wpływem sprawiły, że zaczęto nielegalnie sprzedawać johimbinę jako suplement odchudzający. Kto nie powinien jej zażywać i jakie skutki uboczne są pochodną stosowania zakazanego suplementu? Johimbina (wzór C21H26O3N2) jest substancją pozyskiwaną z kory i liści johimby – drzewa rosnącego na terenach Afryki.

Johimbina – śmiertelnie skuteczna substancja odchudzająca

Osoby, które za wszelką cenę chcą zmniejszyć swoją wagę, decydują się już nie tylko na drastyczne diety, ale coraz częściej sięgają po substancje chemiczne z niepewnych źródeł. W mediach regularnie pojawiają się informacje o tragicznych skutkach odchudzania się toksycznymi preparatami niewiadomego pochodzenia. Skąd pomysł na stosowanie johimbiny w celach odchudzających? Odpowiedź znajdziemy na większości popularnych forów sportowych i kulturystycznych, takich jak: sfd.pl, czy kdf.pl. Wśród wpisów użytkowników, zachęcających do stosowania chlorowodorku johimby, często znajdują się informacje, że pomaga ona w odchudzaniu konkretnych partii ciała: spala tłuszcz z ud, pośladków i z brzucha. Jej działanie odchudzające polega na nasileniu lipolizy – procesu spalania tłuszczu. Dzieje się tak dlatego, że johimbina blokuje receptory alfa-2-adrenergiczne, nie dopuszczając do połączenia się ich z hormonami: adrenaliną i noradrenaliną. Receptory te zgromadzone są w zwiększonej ilości w newralgicznych partiach ciała, traci się więc nadmiar tkanki tłuszczowej w tych miejscach. Trzeba jednak pamiętać, że johimbina dopuszczona jest tylko do obrotu aptecznego, oznacza to, że wszystkie kapsułki dostępne przez internet sprzedawane są nielegalnie. Ich zawartość nie jest kontrolowana, nie ma więc żadnej gwarancji na to, co rzeczywiście znajduje się w ich składzie. A jest to jedna z tych substancji stosowanych do wspomagania odchudzania, której dawka skuteczna jest prawie równoznaczna z dawkowaniem przekraczającym granicę bezpieczeństwa – pojawić się mogą drgawki, nadmierne pobudzenie, halucynacje, a nawet zawał serca. Powinno to zastanowić każdą osobę, która zamierza pokusić się o zakup tej substancji.

Johimbina działanie i skuteczność w odchudzaniu

Objawy niepożądane i przeciwwskazania

Chociaż johimbina posiada właściwości, które są niezwykle pożądane z perspektywy osób odchudzających się, to liczyć się należy z tym, że jej stosowanie może okazać się niebezpieczne, a przynajmniej – nieprzyjemne, przy czym wiele zależy tutaj od indywidualnej tolerancji czy przyjmowania innych leków i suplementów diety. Osoby stosujące johimbinę w postaci monopreparatów bądź środków wieloskładnikowych doświadczać mogą obniżenia lub podwyższenia  ciśnienia krwi, zaburzeń akcji serca, bólów głowy, rozdrażnienia, a także mdłości, uczucia splątania, niepokoju a nawet ataków paniki. Przeciwwskazaniem do przyjmowania johimbiny są: nadciśnienie, niedociśnienie, choroby serca, nerek, wątroby, jelit i żołądka oraz układu nerwowego, a także cukrzyca i  – co zrozumiałe – ciąża oraz okres laktacji. Johimbina wpływać może na działanie wielu leków, zwłaszcza przeciwdepresyjnych i hipotensyjnych, uspokajających i przeciwalergicznych, a także – alkoholu.

 

Ból głowy przed okresem – PMS i bóle głowy

0
Bóle głowy przed okresem

Jednym z bardzo niebezpiecznych objawów są bóle głowy związane z miesiączką i cyklem miesiączkowym. Ból głowy przed okresem związane są z wahaniami hormonów. Nacisk głowy przed okresem (czy podczas miesiączki) powstaje z wahań poziomu hormonów i dla wielu kobiet jest nieodłączną częścią cyklu. Lub są dobre sposoby na radzenie sobie z dolegliwościami?

Co więc jest PMS, zatem zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to zespół objawów psychicznych i somatycznych w drugiej fazie cyklu miesiączkowego występujące zazwyczaj na kilkoro dni przed pojawieniem się krwawienia. Objawy kliniczne mogą pojawić się także tuż po jajeczkowaniu i być aż do miesiączki. U większości osób jest on łagodnie, natomiast są skrajne przypadki gdzie choroba zaburza funkcjonowanie kobiety, ma zły wpływ na jej związki z szybkimi oraz uniemożliwia wykonywanie pracy zawodowej.
Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego jak wspomniano, mogą być interesujące natomiast niejednokrotnie są to:
1. objawy ruchowe: uciski piersi, bóle głowy przed okresem, tkliwość i nacisk piersi, wzdęcia, uciski podbrzusza, dolegliwości przy wypróżnianiu;
2. objawy psychiczne: wahania nastroju, drażliwość, stres, odczucie napięcia, depresja.
Wymienionym objawom wtórują także zaburzenia snu, problemy z uwagą. Mogą także występować zaburzenia łaknienia, zmęczenie zainteresowań, wycofanie. Te wszystkie objawy mogą znacząco wpłynąć na kontakty międzyludzkie oraz tym jednym zdecydowanie osłabić jakość życia.

ból głowy przed okresem - dlaczego

Bóle głowy przed miesiączką – jak im zaradzić?

Momentami nacisk jest tak mocny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jeśli i w Twoim przypadku zmiany hormonalne aż tak dotkliwie dają o sobie znać, nie ignoruj kłopotu i zgłoś go lekarzowi. W ramach przygotowania do wizyty dobrym pomysłem jest prowadzenie dzienniczka nacisku – zanotuj w nim jak się pojawił, jak był charakter, lub towarzyszyły mu różne dolegliwości, jak długo trwał. Takie elementy są dużym ułatwieniem dla lekarza, jaki musi odnaleźć etiologię.
Migrenę przed okresem możesz złagodzić środkami przeciwbólowymi z kategorii niesteroidowych środków przeciwzapalnych – przykładami są ibuprofen i naproksen. Do środków wykazujących efektywność w leczeniu migreny, w tym migreny miesiączkowej przynależą także tryptany, jakie obkurczają naczynia krwionośne i w ten typ łagodzą nacisk. Twój lekarz że te zarekomendować Ci terapię hormonalną, natomiast stosowanie preparatów antykoncepcyjnych nie zawsze jest konieczne, np. nie poleca się ich osobom będących na migreny z aurą. Analizowania sugerują, iż bóle głowy przed okresem zmniejsza stosowanie magnezu, jednak nie stosuj suplementów bez wskazania lekarza. Skuteczną zmianą w diecie jest natomiast ograniczenie soli, jaka sprzyja obrzękom. Zatrzymywanie wody w organizmie może bowiem wywołać nasilenie dolegliwości bólowych głowy przed okresem. Którą jeszcze radę należałoby wziąć sobie do serca? Jeśli już dopadnie Cię nacisk, czy dla siebie wyrozumiała i postaraj się dużo odpoczywać, zamiast silić się na produktywność. Zaległości nadrobisz w bardzo sprzyjającym momencie.

Oryginalne ubrania – czy są lepszej jakości?

0
Oryginalne ubrania

W tych czasach duża liczba ludzi ocenia człowieka po wyglądzie i dlatego przywiązujemy do tego taką dużą uwagę. Oryginalne ubrania są często zdecydowanie droższe od produktów marek nieznanych.  Powodem są wysokie marże producentów. Markowe firmy oferują nowe kolekcje na każdą porę roku. Spora część ludzi uważa, że markowa odzież jest lepszej jakości. Przy odrobinie wprawy można również je stosunkowo tanio kupować. Sklepy oferują promocje oraz wyprzedaże, które przyciągają rzesze fanów przykładowych marek. Stawiając na konkretne produkty można zatem bardzo dużo zyskać i być z nich naprawdę zadowolonym. Owszem, kupując markowy produkt jesteśmy przekonani o słuszności wydania na niego pieniędzy. Czujemy się pewnie i bezpiecznie gdyż jesteśmy przekonani, że wybrana marka nas nie zawiedzie.

Podkreślenie swojej majętności poprzez oryginalne ubrania

Markowe ciuchy pozwalają w jasny sposób zaprezentować swój stan materialny. Duże logo jest łatwe do zauważenia i rozpoznania. Osoba nosząca oryginalne ubrania postrzegana jest jako osoba majętna oraz człowiek sukcesu. Wiele ludzi kupuje drogie , markowe rzeczy, które można zastąpić bez problemu rzeczami o wiele tańszymi ale pozbawionymi firmowej metki . Niektórzy twierdzą, że markowe są ładniejsze. Inni zaś kupują ubrania markowe tylko dla metki, żeby pochwalić się przed znajomymi. Czasy wielkich napisów z mieniącą się nazwą marki już dawno minęły i pozostały domeną podróbek. Większości ludzi szuka teraz replik. Na forach społecznościowych coraz więcej osób oferuję podróbki ubrań, butów i gadżetów.  Chcą wyglądać równie dobrze, jednak za dużą niższą cenę. Bardzo często ludzie nie odróżniają oryginalnych ubrań od replik. Dzięki nim można się wyróżnić, a przy tym zwrócić na siebie uwagę. Oraz pozyskać szacunek i podziw znajomych.

odzież oryginalna - czy warto

Podsumowanie

Markowe ciuchy pozwalają bowiem w jasny sposób zaprezentować swój stan materialny. Oczywiście można robić zakupy w markowych sklepach, ale powinno się kupować rzeczy, które posłużą nam na dłużej i nie wyjdą zaraz z mody np. prosty trencz, jeansy, proste sukienki, sweterki. Wiadomo, że jeśli dobrze wyglądasz dobrze się też czujesz. Wpływa to na naszą samoocenę, która jest wyższa jeśli wyglądamy jak milion dolarów.  Ludzie często kupują oryginalne ubrania dla lepszego samopoczucia. Stawiając na konkretne produkty można zatem bardzo dużo zyskać i być z nich naprawdę zadowolonym. Każdy powinien pozwolić sobie czasem na zakup oryginalnego ubrania, poczuć się bogatszym i poprawić sobie tym nastrój.

Endometrium – przerost błony śluzowej macicy – objawy i leczenie

0
endometrium

 Błona śluzowa macicy u ssaków, inaczej nazywana endometrium, jest  bardzo wrażliwa na hormony steroidowe, które prowadzą do zmian jej powierzchni w trakcie trwania cyklu miesięcznego. Istotny wpływ na błonę śluzową macicy odgrywa stężenie estrogenu w organizmie.

Na czym polega i kto jest podatny na przerost błony śluzowej macicy?

Przypadłość ta może dotknąć zarówno kobiet rozpoczynających miesiączkowanie, jak również i tych, które są już po przebytej menopauzie. Gdy w organizmie nie doszło do zapłodnienia, podczas drugiej fazy cyklu miesięcznego, podwyższa się wydzielanie progesteronu. Hormon ten wpływa na zahamowanie rozrostu endometrium i doprowadza do jego złuszczania – wtedy to właśnie mamy do czynienia z początkiem miesiączki. Za anomalie związane z endometrium, głównie odpowiada brak równowagi hormonalnej. Przerost błony śluzowej może wynikać również z naturalnego zgrubienia ścian nabłonka. Dolegliwość ta jest dość problematyczna dla chorych kobiet. Poza poczuciem dyskomfortu, może ona prowadzić do różnego rodzaju powikłań.

przerost błony śluzowej macicy

W jaki sposób skutecznie diagnozować oraz leczyć problemy związane z endometrium?

Do najczęściej występujących objawów towarzyszących przerostowi błony śluzowej macicy, można zaliczyć między innymi obfite miesiączki oraz krwawienie między cyklami. W nielicznych przypadkach, przerost endometrium może wiązać się z problemami z oddawaniem i nietrzymaniem moczu oraz bólami podczas takich czynności, jak stosunek płciowy. Aby zdiagnozować problemy związane z endometrium macicy, konieczne jest wykonanie jednego z trzech podstawowych badań: histeroskopii, badania USG narządu, lub analizy hormonalnej. Ostateczną decyzję o wyborze odpowiedniego badania, powinien podjąć lekarz prowadzący. Niezależnie od wyboru metody diagnozy, wszystkie z trzech badań dają możliwość szybkiego i dokładnego pomiaru grubości endometrium i porównania ich z obowiązującymi normami. Warto zaznaczyć, że przy porównaniu należy wziąć pod uwagę wiek badanej kobiety. Grubość nabłonka śluzówki macicy u pań jest zależna od ich wieku. W pewnych przypadkach, konieczne przez lekarza będzie zlecenie wykonania biopsji endometrium, czyli badania polegającego na pobraniu niewielkiej ilości komórek z błony śluzowej macicy. Jeśli badania potwierdzą wcześniej postawioną diagnozę, lekarz może nakazać przeprowadzenie zabiegu zwanego łyżeczkowaniem macicy. Zabieg ten polega na usunięciu zbędnego nadmiaru tkanki i jest stosunkowo nieinwazyjny. Podczas jego przeprowadzania pacjentki są poddawane narkozie a w ciągu 3 do 4 dni od jego wykonania mogą wystąpić niewielkie plamienia lub krwawienia. Skuteczność zabiegu jest w dużej mierze zależna od szybkości postawienia odpowiedniej diagnozy. Chorobami, które podnoszą ryzyko związane ze schorzeniami endometrium, są otyłość, nadciśnienie oraz cukrzyca.

ZOBACZ TEŻ