Przewlekła białaczka limfocytowa jest zaliczana do chorób nowotworowych. W czasie jej przechodzenia nieprawidłowe limfocyty przejmują węzły chłonne, szpik kostny czy też krew. Nieprawidłowe limfocyty wypierają przez swoją obecność prawidłowe komórki układu krwiotwórczego. Nie są one w stanie również bronić ludzkiego organizmu przed infekcjami różnego typu.
Białaczka limfocytowa dotyka przede wszystkim osoby, które przekroczyły 50 lat. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną zapadnięcia na tę chorobę. W odróżnieniu od ostrych form białaczek, ta charakteryzuje się długofalowym przebiegiem i stopniowym rozwojem objawów. W początkowej fazie choroby mamy do czynienia z brakiem widocznych objawów. Nawet jeżeli się pojawią, są lekceważone lub mylone z innymi dolegliwościami. Białaczka limfocytowa CLL – jakie są typowe objawy przyczyny. Pierwszymi poważnymi objawami, które mogą zdradzić jej obecność w organizmie są powiększone węzły chłonne znajdujące się w okolicach szyi czy też pachwiny. Pośrednim objawem jest też zmęczenie oraz pojawiające się uczucie duszności. Chorobie towarzyszy nagła i trudna do wytłumaczenia na pierwszy rzut oka utrata masy ciała oraz intensywne pocenie się w nocy.
Gdy przewlekła białaczka limfocytowa zostanie rozpoznana w początkowym stadium, możliwe jest podjęcie skutecznego leczenia. Jeżeli stan zdrowia pacjenta pozwala na podjęcie skutecznego leczenia, najczęściej stosowana jest chemioterapia. Ona może doprowadzić do całkowitego ustania objawów. Jeżeli organizm chorego nie jest przygotowany na przejście tak ciężkiej terapii, stosowane są inne rozwiązania. Najczęściej przyjmują one formę łagodniejszych kuracji opierających się na zastosowaniu przeciwciał monoklonalnych. Takie formy leczenia dają sposobność do kontrolowania postępów choroby, nie dają jednak gwarancji jej wyleczenia. Na wybór odpowiedniej terapii ma wpływ ogólny stan zdrowia pacjenta. Lekarz musi brać pod uwagę również inne choroby, na które cierpi pacjent. Na tej podstawie dobiera środki mające na celu walkę z białaczką.

www.uroda.info.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Szpilki i ich rola!
Następny artykułZdrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here