Czy można zapobiec chorobie zwyrodnieniowej stawów? Jak ją leczyć?

Zwyrodnienie stawów nie jest tym samym co reumatyzm, z którym zmiany zwyrodnieniowe często są mylone. Choroba zwyrodnieniowa stawów to choroba przewlekła i nieodwracalna, która powoduje ból oraz ograniczenie ruchomości stawów. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach spowodowane są brakiem równowagi pomiędzy niszczeniem a odbudową w obrębie chrząstki stawowej.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to podstępne schorzenie, która rozwija się niepostrzeżenie i wolno. Jej objawy to ból, przykurcz mięśniowy, sztywność stawu, słyszalne trzaski podczas ruchów w stawie, ograniczenie możliwości wykonywania ruchów w stawie oraz obrzęk stawu. Zmiany są nieodwracalne.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego, barkowego lub kolanowego zależy od jej stopnia zaawansowania. Ważne jest zastosowanie zarówno terapii farmakologicznej, jak i niefarmakologicznej. Pierwszy sposób leczenia polega na wyeliminowaniu bólu. W tym celu specjalista może zalecić zażywanie tabletek Structum. Inną metodą na ból może być również Paracetamol. Poza tym na zwyrodnienie stawów stosowane są preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tzw. opioidów.

Leczenie niefarmakologiczne zwyrodnienia stawów polega na:

  •      utrzymywaniu prawidłowej masy ciała,
  •      fizjoterapii,
  •      termoterapii (terapia z wykorzystaniem ciepła i zimna),
  •      odciążaniu stawu poprzez noszenie wkładek ortopedycznych albo używanie laski bądź chodzika stabilizującego staw,
  •      unieruchomieniu (tylko podczas zaostrzenia choroby).

Zwyrodnienie stawów – czy da się zapobiec chorobie?

Główną przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów jest nadmierne zużycie stawów, a to może być spowodowane przeciążeniami. Dlatego, aby uniknąć tej choroby, należy:

  •      dbać o prawidłowy poziom masy ciała, gdyż zwyrodnienie częściej dotyczy osób otyłych,
  •    uprawiać sport, ponieważ wzmacnia to i rozciąga mięśnie (aktywność musi być dopasowana do możliwości),
  •    unikać narażenia stawów na powtarzające się urazy, co sprzyja chorobie stawów,
  •    łagodzić bolesne epizody zapalenia za pomocą leków albo innych środków,
  •   unikać długiego siedzenia, raptownego wstawania oraz długiego i szybkiego chodzenia, gdyż naraża to stawy na niepotrzebny wysiłek; trzeba również zadbać o prawidłowe podnoszenie ciężarów (wystarczy zgiąć kolana, chwycić przedmiot i powoli go podnieść).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here