Czym jest nacjonalizm?

Na świecie funkcjonują różne doktryny, teorie i poglądy polityczne. Zaliczamy do nich nacjonalizm, chodź to pojęcie często bywa źle interpretowane i używane w niewłaściwych kontekstach. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co to jest nacjonalizm.

Nacjonalizm opiera się na przekonaniu, że nasz kraj, naród jest ważniejszy i lepszy od innych. Co ważne, nie chodzi o to, że nacjonaliści obiektywnie sądzą, że Polska jest lepszym krajem do życia niż chociażby Niemcy. Chodzi tu o stosunek do różnych krajów. Nacjonaliści uważają, że na pierwszym miejscu stoi dobro ich kraju, powinniśmy dbać przede wszystkim o siebie. Są zwolennikami kierowania się w polityce interesem narodowym, twierdzą, że należy najpierw pomagać swoim rodakom, a dopiero później obywatelom innych krajów. Nacjonalizm to przekonanie, że dany naród jest największą wartością, a rozwój i postęp narodu jest istotniejszy, niż rozwój jednostki.

Słynną postacią polskiego nacjonalizmu był Roman Dmowski. Współcześnie jednak, liczne środowiska źle interpretują założenia myśli narodowej i przez nie nacjonalizm jest bardzo negatywnie postrzegany w debacie publicznej. Osoby z takich środowisk są wrogo nastawione do imigrantów, mniejszości seksualnych i etnicznych. Tymczasem nacjonalizm opisuje przynależność do jakiegoś narodu jako zależność kulturową, więc osoba czarnoskóra, która identyfikuje się z polskim językiem i tradycjami, jest tak samo ważnym Polakiem, jak ci, którzy się urodzili w Polsce.

Skrajne postawy nacjonalistyczne mogą prowadzić do totalitarnych praktyk i wojen, co pokazała historia.

www.kobiecosc.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here