Dom pasywny - czym jest

Dom pasywny jest obiektem, który nie wymaga praktycznie żadnej energii potrzebnej do ogrzewania albo chłodzenia, która byłaby dostarczana do budynku przez konwencjonalny system chłodzenia czy grzewczy. Można zatem uznać, ze dom pasywny jest zeroenergetycznym budynkiem. Budynek bowiem sam wytwarza konieczną do chłodzenia czy ogrzewania energię.

Czy idealny dom pasywny istnieje?

Wspomniana wyżej definicja określa idealny dom pasywny. W aspekcie praktycznych analiz oraz doświadczeń związanych z domami pasywnymi w chłodniejszych klimatach przyjęło się, że dom pasywny koszty będzie cechował się najmniejszym możliwym zapotrzebowaniem na energię z zewnątrz.

Potocznie jednak zdecydowanie bardziej popularne jest określenie „pasywny” na sposób związany z wykorzystaniem energii słonecznej, który polega na przemianie energii promieniowania słonecznego w ciepło użyteczne bez stosowania różnego rodzaju urządzeń mechanicznych, które będą wymuszały ruch czynnika roboczego.

Dom pasywny jako nowoczesne budownictwo

Domy pasywne trzeba koniecznie zaliczyć do nowoczesnego budownictwa. Warto bowiem wiedzieć, że standardy domu pasywnego zarówno w kwestii projektu, jak i jego wznoszenia są już praktycznie wiodącym standardem współczesnego budownictwa. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że w Europie zbudowano już kilkanaście tysięcy domów pasywnych, ich mieszkańcy podkreślają zdecydowane zmniejszenie się kosztów związanych z energią przy jednoczesnym wysokim komforcie wewnątrz domu, który jest gwarantowany przez właściwe temperatury pomieszczeń, jak i odpowiednią wentylację.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kluczem do bardzo wysokiego komfortu cieplnego przy stosunkowo niskich kosztach energii będzie stworzenie efektywności energetycznej domu pasywnego

Kluczem uzyskania wysokiego komfortu cieplnego przy niskich kosztach energii jest zapewnienie tzw. efektywności energetycznej domu pasywnego jako całości i jego poszczególnych elementów. Są ją w stanie zagwarantować wysoka jakość okien, bardzo dobra izolacja przegród czy odzysk ciepła z systemu wentylacyjnego.

Dom pasywny musi bowiem zapewnić mieszkańcom bardzo zdrowe warunki przebywanie, a pozwala na to mechaniczna wentylacja obiekt, która jest jednym z ważniejszych elementów domu pasywnego. Koniecznie trzeba pamiętać, aby codziennie do budynku napływało świeże powietrze, istotne znaczenie będą miały w tym przypadku odpowiednie okna.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że w budynkach pasywnych świeże powietrze wykorzystuje się do pokrycia zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania poprzez właściwy system odzysku ciepła z powietrza usuwanego. Oczywiście będzie to możliwe tylko i wyłącznie w domu pasywnym, który będzie odpowiednio zaizolowany cieplnie, a także szczelny. Nie może zatem dojść do niekontrolowanego przepływu powietrza.

Okna w domu pasywnym

Należy mieć świadomość, że w w oknach energooszczędnych do domów pasywnych stosuje się obecnie potrójny pakiet szybowy posiadający współczynnik Ug, który jest mniejszy niż 0,7 W/m2K. Koniecznie należy zdawać sobie również sprawę, że współczynnik Uw okna, który określa straty ciepła, które będą wynikiem różnic temperatur wewnątrz i na zewnątrz poszczególnych pomieszczeń nie może być wyższy niż 1,1 W/m2K. Ponadto współczynnik g będzie wskazywał ile dokładnie energii słonecznej przeniknie do wewnątrz, rekomendowane jest by był na poziomie 60%. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że wykorzystanie najlepszych cech poszczególnych okien będzie możliwe tylko wtedy, gdy zostanie wykonany szczelny montaż.

Trzeba również zaznaczyć, że w dni słoneczne większe przeszklenia będą pozyskiwały energię, z kolei w przypadku, gdy będzie pochmurno, mogą doprowadzić do strat ciepła. Rekomendowane jest zatem montowanie na oknach odpowiednich osłon, do których należy zaliczyć rolety, ekrany czy żaluzje. Będą one bowiem ograniczały ucieczkę ciepła na zewnątrz.

W domach pasywnych szczególnie istotna jest maksymalna redukcja mostków termicznych, są to miejsca przez które może uciekać ciepło.

Więcej: http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/dom-pasywny-czy-to-sie-oplaca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here