endometrium

 Błona śluzowa macicy u ssaków, inaczej nazywana endometrium, jest  bardzo wrażliwa na hormony steroidowe, które prowadzą do zmian jej powierzchni w trakcie trwania cyklu miesięcznego. Istotny wpływ na błonę śluzową macicy odgrywa stężenie estrogenu w organizmie.

Na czym polega i kto jest podatny na przerost błony śluzowej macicy?

Przypadłość ta może dotknąć zarówno kobiet rozpoczynających miesiączkowanie, jak również i tych, które są już po przebytej menopauzie. Gdy w organizmie nie doszło do zapłodnienia, podczas drugiej fazy cyklu miesięcznego, podwyższa się wydzielanie progesteronu. Hormon ten wpływa na zahamowanie rozrostu endometrium i doprowadza do jego złuszczania – wtedy to właśnie mamy do czynienia z początkiem miesiączki. Za anomalie związane z endometrium, głównie odpowiada brak równowagi hormonalnej. Przerost błony śluzowej może wynikać również z naturalnego zgrubienia ścian nabłonka. Dolegliwość ta jest dość problematyczna dla chorych kobiet. Poza poczuciem dyskomfortu, może ona prowadzić do różnego rodzaju powikłań.

przerost błony śluzowej macicy

W jaki sposób skutecznie diagnozować oraz leczyć problemy związane z endometrium?

Do najczęściej występujących objawów towarzyszących przerostowi błony śluzowej macicy, można zaliczyć między innymi obfite miesiączki oraz krwawienie między cyklami. W nielicznych przypadkach, przerost endometrium może wiązać się z problemami z oddawaniem i nietrzymaniem moczu oraz bólami podczas takich czynności, jak stosunek płciowy. Aby zdiagnozować problemy związane z endometrium macicy, konieczne jest wykonanie jednego z trzech podstawowych badań: histeroskopii, badania USG narządu, lub analizy hormonalnej. Ostateczną decyzję o wyborze odpowiedniego badania, powinien podjąć lekarz prowadzący. Niezależnie od wyboru metody diagnozy, wszystkie z trzech badań dają możliwość szybkiego i dokładnego pomiaru grubości endometrium i porównania ich z obowiązującymi normami. Warto zaznaczyć, że przy porównaniu należy wziąć pod uwagę wiek badanej kobiety. Grubość nabłonka śluzówki macicy u pań jest zależna od ich wieku. W pewnych przypadkach, konieczne przez lekarza będzie zlecenie wykonania biopsji endometrium, czyli badania polegającego na pobraniu niewielkiej ilości komórek z błony śluzowej macicy. Jeśli badania potwierdzą wcześniej postawioną diagnozę, lekarz może nakazać przeprowadzenie zabiegu zwanego łyżeczkowaniem macicy. Zabieg ten polega na usunięciu zbędnego nadmiaru tkanki i jest stosunkowo nieinwazyjny. Podczas jego przeprowadzania pacjentki są poddawane narkozie a w ciągu 3 do 4 dni od jego wykonania mogą wystąpić niewielkie plamienia lub krwawienia. Skuteczność zabiegu jest w dużej mierze zależna od szybkości postawienia odpowiedniej diagnozy. Chorobami, które podnoszą ryzyko związane ze schorzeniami endometrium, są otyłość, nadciśnienie oraz cukrzyca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here