stres a kobieta

Wedle informacji raportu GfK – aż 98 proc. Polaków jest narażonych na stres. Składa się, że zdecydowanie częściej stresują się kobiety, które – na szczęście – chcą i potrafią w takich sytuacjach poszukiwać pomocy. Wbrew pozorom stres nie musi być odczuciem wyłącznie negatywnym – czasem pomaga zmobilizować się, zwiększa efektywność, zachęca do efektywnych działań. Jeśli jednak zmagamy się ze za dużym stresorem lub długotrwałą ekspozycją na stres, może pojawić się kłopot. Gdy tracimy panowanie nad stresem, składają się kłopoty…

Jak działa stres?

Stres wtóruje nam w codziennym życiu i często zdarza się, że nie potrafimy nad nim zapanować. Szybkie kołatanie serca, spocone dłonie, „gęsia skórka” – pojawiające się pod wpływem wielkich emocji – któż z nas tegoż nie odczuł? Stres dotyczy każdego człowieka bez powodu na twarz czy wiek. Postęp kultury czy też zmieniające się warunki codziennej egzystencji wywołują, iż coraz większy odsetek ludzi spędza w znacznie szybkim tempie, narażając się tym jedynym na mnóstwo sytuacji stresogennych. Ciągła pogoń za polepszeniem warunków bytowych, praca zawodowa, stawianie przed sobą jeszcze nowych, wielkich wyzwań, skutkuje brakiem czasu na wypoczynek i odprężenie.

stres u kobiet jak sie objawia i czym skutkuje

Gdy się stresujemy, narasta stopień kortyzolu, zwanego hormonem lęku, a obniża się stopień serotoniny i dopaminy w mózgu. Te ostatnie treści są winne za przekazywanie sygnałów pomiędzy neuronami w ośrodkowym układzie nerwowym. Przeciążenie tego mechanizmu może skutkować ogromne konsekwencje dla zdrowia. Jeśli stres jest znacznie wielki, połączony np. ze śmiercią bliskiej osoby, utratą pracy czy poważną chorobą, zmniejsza się odporność organizmu na różne nieprzewidziane zdarzenia. Osoby będące w stresie powszechnie gorzej się odżywiają, sięgają po używki, jak papierosy, alkohol czy narkotyki, izolują się od przyjaciół i bliskich.

Stres u kobiet – podstawy i wyniki

Jak stres wpływa na życie kobiet? Powszechnie przyczynia się do zespołu napięcia przedmiesiączkowego, prowadzi do zespołu chronicznego bólu miednicy – co gorsza, lekarz podczas analizowania ginekologicznego nie że w takim przypadku niczego wykryć. Powszechnie pacjentki zgłaszają trudności ze strony przewodu pokarmowego; cierpią np. na świat jelita nadwrażliwego (przy braku zmian w kolonoskopii). tres jest także źródłem objawów neurologicznych, do których należą tzw. somatoformy – pod tym słowem w psychiatrii mają się m.in. cierpnięcie i mrowienie kończyn (powszechnie ich dystalnych części), ataki pseudopadaczkowe, uciski brzucha, szumy w uszach, zaburzenia widzenia. U kobiet narażonych na stres potrafią uczyć się dolegliwości psychosomatyczne, jak zespół chronicznego osłabienia, składający się uczuciem nieustannego wyczerpania, jakie nie mija pomimo wypoczynku. U podstaw chorób psychosomatycznych powszechnie są skomplikowane relacje rodzinne, powszechnie na linii matka-córka. Kontaktom z najbliższymi w wielu przypadkach wtórują prawie skrajne emocje, które mogą składać się z danym typem uzależnienia. Wśród ważnych i popularnych elementów stresogennych wymienia się także kwestie majątkowe, bytowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here