Nic tak nie demotywuje, jak widok zlewu pełnego brudnych naczyń. Ciężko jest też zabrać się za zmywanie tej sterty, przez co często naczynia zalegają w zlewie przez długi czas. W takich sytuacjach zmywarka okazuje się być zbawieniem – wystarczy powkładać wszystko do środka, zamknąć i poczekać aż wyjmiemy czyste i suche naczynia. Czym kierować się więc przy jej wyborze?

Najważniejsza kwestia – parametry

Biorąc pod uwagę energooszczędność, wymiary, czy pojemność możemy dopasować do swojej kuchni idealną zmywarkę. Przede wszystkim liczy się klasa energetyczna zmywarki, jest to parametr, na który zwracamy uwagę przy każdym urządzeniu AGD. Tutaj mamy do czynienia z siedmioma klasami: od A do G, gdzie A jest klasą najwyższą, a G najniższą. Różnice między poszczególnymi klasami nie są zbyt duże, porównując jednak najlepszą klasę z najgorszą dowiadujemy się, że zużycie jest o 70 procent mniejsze, co z pewnością odczuje nasz portfel.

Kolejnym elementem jest klasa efektywności zmywania. Tutaj też mamy do czynienia z siedmioma klasami od A do G, liczy się również pojemność znamionowa, która określa ile litrów wody potrzebuje nasza zmywarka w trakcie pracy. Średnio urządzenie wymaga około litra wody na każdy komplet naczyń. Nowoczesne urządzenia mają jednak niższe zużycie – około 7 litrów na 13 kompletów naczyń. Niektóre zmywarki posiadają czujnik zabrudzenia wody, gdzie ilość pobranej wody dostosowuje się do wyniku pomiaru, jeśli więc zmywarka czyści mocno zabrudzone naczynia pobiera więcej wody, przy lekkich zabrudzeniach z kolei znacznie mniej.

Istnieje również klasa suszenia, również wyrażona jest w siedmiu klasach od A do G. Zmywarka z klasą A umożliwia nam wyjęcie naczyń zupełnie suchych, przy klasie G mogą być one nieco wilgotne. Przy niższych klasach suszenia często zdarza się również, że na szklankach czy kieliszkach powstają zacieki. Klasa suszenia jest zależna od rodzaju technologii, która została wykorzystana przez producenta.

Zmywarka wolnostojąca czy zabudowana?

Przede wszystkim musimy zastanowić się jakiego rodzaju sprzęt jest nam potrzebny. Jeśli mamy już urządzoną kuchnię i planujemy wstawić do niej zmywarkę zdecydujmy się na sprzęt wolnostojący. Urządzając jednak kuchnię od podstaw warto zdecydować się na opcję do zabudowy.

Zmywarki wolnostojące możemy umieścić w dowolnym miejscu naszej kuchni, większość modeli posiada zdejmowany blat, dzięki czemu możemy zamontować ją pod blatem kuchennym. Z kolei zmywarki przeznaczone do zabudowy możemy wkomponować w zabudowę kuchni, a jej klapę obudować frontem meblowym – w ten sposób nie będzie rzucała się w oczy i zyska wygląd pozostałych mebli.

Zmywarki do zabudowy możemy podzielić na:

  • Częściowo zintegrowane – posiadają one panel, który zawiera przyciski sterujące, widoczny jest od frontu urządzenia, czyli część zmywarki znajduje się na widoku.
  • Całkowicie zintegrowane – tutaj panel stresujący znajduje się w klapie zmywarki i widoczny jest dopiero po jej otworzeniu, wtedy cała klapa jest obudowana frontem meblowym i nie odróżnia się od pozostałych szafek.

Dobieramy wielkość zmywarki do naszych potrzeb

Zmywarki o standardowych rozmiarach mają około 80 centymetrów wysokości, posiadają także regulowaną wysokość nóżek, które możemy dostosować do naszego blatu. Jeśli chodzi o szerokość możemy znaleźć zmywarkę 45-centymetrową, oraz 60-centymetrową. Z wielkością związana jest także pojemność, czyli ilość kompletów naczyń, które za jednym razem możemy umyć.

Mniejsze zmywarki zmieszczą około 8 kompletów naczyń, duże z kolei mogą pomieścić nawet dwa razy więcej. Musimy wybrać wielkość urządzenia na podstawie ilości osób, które mieszkają w domu – mniejsza zmywarka starczy w zupełności na 2 osoby, natomiast 4-osobowa rodzina wymaga już większego sprzętu.

Ważne informacje

Do zmywarek powinniśmy używać tabletek wyłącznie dobrej marki, w sklepach często znajdziemy zestawy promocyjne, które wystarczą nam nawet na kilka miesięcy. Kupując wysokiej jakości środki zapewnimy naszej zmywarce oraz naczyniom czystość i trwałość. Popularne są tabletki „All-in”, które nie tylko czyszczą, ale również nabłyszczają, czy nadają piękny zapach.

Nie zapominajmy też o regularnym uzupełnianiu soli, która powinna znajdować się w zmywarce na odpowiednim poziomie. Dzięki niej nie powstanie kamień w naszym urządzeniu, oraz pozostanie ono w pełnej sprawności.

Funkcjonalne programy

Każda zmywarka może również mieć pewne funkcje dodatkowe, które przydadzą się na co dzień:

  • Opóźniony start – dzięki niej możemy samodzielnie ustawić godzinę o której ma włączyć się zmywarka, dzięki temu otrzymamy świeżo umyta naczynia po powrocie z pracy lub po przebudzeniu się. Możemy opóźnić start nawet o 24 godziny.
  • Połowa wsadu – dzięki temu nie musimy zapełniać całej zmywarki, wystarczy jedynie połowa jej ładowności i włączenie tego programu, dzięki czemu zmywarka zmniejsza odpowiednio ilość zużywanej wody i energii.
  • Mycie strefowe – funkcja ta umożliwia mycie naczyń z danego kosza, zazwyczaj zmywarka sama rozpoznaje czy naczynia znajdują się w dolnej komorze, czy też górnej.

Za dobrej jakości małą zmywarkę zapłacimy około 1100 złotych, natomiast większe modele to wydatek około 2000 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here