Jakie panele słoneczne powinniśmy wybrać do domowej instalacji fotowoltaicznej?

Inwestycja w fotowoltaikę to bardzo dobra decyzja. Pozwoli ona odciążyć domowy budżet i uniezależnić się od lokalnego dostawcy. O czym jednak należy pamiętać przed zakupem takiego systemu?

Skąd popularność fotowoltaiki?

Systemy fotowoltaiczne to rozwiązanie, które daje gospodarstwu domowemu same korzyści. Niższe rachunki za prąd, własna przydomowa elektrownia niezależna od lokalnego dostawcy to najważniejsze z nich. Jednak aby tak rzeczywiście było, to musimy wybrać instalację idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. W tym celu musimy najpierw sprawdzić, ile zużywamy rocznie energii elektrycznej. Wówczas będziemy wiedzieć, jak dużą moc powinna generować nasza instalacja fotowoltaiczna. Dla zobrazowania sytuacji posłużmy się przykładem. Przyjęło się bowiem, że dla czteroosobowego gospodarstwa domowego wystarczający będzie system o mocy 5kW. Wówczas powierzchnia paneli słonecznych będzie wynosiła około trzydziestu trzech metrów kwadratowych. Cena takiej instalacji to koszt rzędu dwudziestu tysięcy złotych. Wciąż możemy liczyć jednak na różnego rodzaju dotacje, dzięki czemu możemy zredukować wydatki związane z zakupem i montażem całego systemu. Fotowoltaika zachowuje sprawność przez wiele lat. Producenci gwarantują nawet, że sprawność paneli słonecznych nie ulegnie znacznemu spadkowi przez pierwsze dwadzieścia lat funkcjonowania. To tylko pokazuje, jak dobre komponenty wchodzą w skład tych zestawów fotowoltaicznych.

Panele słoneczne – co je cechuje?

Najważniejszym elementem systemu fotowoltaicznego są bez wątpienia panele słoneczne. To one są także najdroższym elementem całego układu. Panele słoneczne odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych. Obecnie producenci oferują moduły monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Znajdziesz je chociażby tutaj https://sklep.ekotechnologia.eu/. Monokrystaliczne panele słoneczne są zbudowane z dużych monokryształów krzemu. Mają zaokrąglone boki oraz ciemnoniebieską lub czarną barwę. Polikrystaliczne moduły natomiast są jasnoniebieskie, a ich ogniwa mają kształt prostokąta lub kwadratu. Większą sprawnością cechują się panele słoneczne monokrystaliczne, co wpływa też na ich cenę. Moduły polikrystaliczne są nieco słabsze, ale warto się na nie zdecydować, gdy chcemy nieco obniżyć koszty inwestycji. Każdy z tych modułów gwarantuje jednak wysoką sprawność przez długie lata. Jeśli nie możemy się zdecydować na konkretny model, zawsze możemy poprosić o pomoc specjalistę. Pracownicy sklepów dysponują odpowiednią wiedza, która ułatwi podjęcie decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here