Johimbina

Johimbina – od lat znana jako afrodyzjak. Najnowsze badania nie potwierdzają już jej wpływu na poziom libido, pewne jest jednak, że likwiduje zaburzenia erekcji. Reakcje chemiczne, które zachodzą w organizmie pod jej wpływem sprawiły, że zaczęto nielegalnie sprzedawać johimbinę jako suplement odchudzający. Kto nie powinien jej zażywać i jakie skutki uboczne są pochodną stosowania zakazanego suplementu? Johimbina (wzór C21H26O3N2) jest substancją pozyskiwaną z kory i liści johimby – drzewa rosnącego na terenach Afryki.

Johimbina – śmiertelnie skuteczna substancja odchudzająca

Osoby, które za wszelką cenę chcą zmniejszyć swoją wagę, decydują się już nie tylko na drastyczne diety, ale coraz częściej sięgają po substancje chemiczne z niepewnych źródeł. W mediach regularnie pojawiają się informacje o tragicznych skutkach odchudzania się toksycznymi preparatami niewiadomego pochodzenia. Skąd pomysł na stosowanie johimbiny w celach odchudzających? Odpowiedź znajdziemy na większości popularnych forów sportowych i kulturystycznych, takich jak: sfd.pl, czy kdf.pl. Wśród wpisów użytkowników, zachęcających do stosowania chlorowodorku johimby, często znajdują się informacje, że pomaga ona w odchudzaniu konkretnych partii ciała: spala tłuszcz z ud, pośladków i z brzucha. Jej działanie odchudzające polega na nasileniu lipolizy – procesu spalania tłuszczu. Dzieje się tak dlatego, że johimbina blokuje receptory alfa-2-adrenergiczne, nie dopuszczając do połączenia się ich z hormonami: adrenaliną i noradrenaliną. Receptory te zgromadzone są w zwiększonej ilości w newralgicznych partiach ciała, traci się więc nadmiar tkanki tłuszczowej w tych miejscach. Trzeba jednak pamiętać, że johimbina dopuszczona jest tylko do obrotu aptecznego, oznacza to, że wszystkie kapsułki dostępne przez internet sprzedawane są nielegalnie. Ich zawartość nie jest kontrolowana, nie ma więc żadnej gwarancji na to, co rzeczywiście znajduje się w ich składzie. A jest to jedna z tych substancji stosowanych do wspomagania odchudzania, której dawka skuteczna jest prawie równoznaczna z dawkowaniem przekraczającym granicę bezpieczeństwa – pojawić się mogą drgawki, nadmierne pobudzenie, halucynacje, a nawet zawał serca. Powinno to zastanowić każdą osobę, która zamierza pokusić się o zakup tej substancji.

Johimbina działanie i skuteczność w odchudzaniu

Objawy niepożądane i przeciwwskazania

Chociaż johimbina posiada właściwości, które są niezwykle pożądane z perspektywy osób odchudzających się, to liczyć się należy z tym, że jej stosowanie może okazać się niebezpieczne, a przynajmniej – nieprzyjemne, przy czym wiele zależy tutaj od indywidualnej tolerancji czy przyjmowania innych leków i suplementów diety. Osoby stosujące johimbinę w postaci monopreparatów bądź środków wieloskładnikowych doświadczać mogą obniżenia lub podwyższenia  ciśnienia krwi, zaburzeń akcji serca, bólów głowy, rozdrażnienia, a także mdłości, uczucia splątania, niepokoju a nawet ataków paniki. Przeciwwskazaniem do przyjmowania johimbiny są: nadciśnienie, niedociśnienie, choroby serca, nerek, wątroby, jelit i żołądka oraz układu nerwowego, a także cukrzyca i  – co zrozumiałe – ciąża oraz okres laktacji. Johimbina wpływać może na działanie wielu leków, zwłaszcza przeciwdepresyjnych i hipotensyjnych, uspokajających i przeciwalergicznych, a także – alkoholu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here