Klasyk w nowej odsłonie: sałatka jarzynowa na 3 sposoby

Poza tradycyjnymi daniami wigilijnymi, takimi jak sałatka na wigilię, niewiele jest w polskiej kuchni potraw, które pojawiają się na każdej rodzinnej biesiadzie. Świąteczne czy imieninowe menu ma zwykle dość dynamiczny charakter i często się zmienia. Sałatka jarzynowa wydaje się w tym kontekście zupełnie wyjątkowa – trudno bowiem wyobrazić sobie przyjęcie, na której miałoby jej zabraknąć. Gdy jednak przyjrzeć jej się bliżej, okaże się, że i ona przyjmuje różne oblicza… Chcesz ożywić swoją sałatkę jarzynową? Oto 3 pomysły na to, jak nadać jej nowy wymiar!

Sałatka jarzynowa – genialna w swojej prostocie

Czy zastanawiałaś się, skąd właściwie tak wielka popularność sałatki jarzynowej? Naszym zdaniem sekret może tkwić w prostocie tego przepisu: to dobra sałatka na święta, klasyczna sałatka na wigilię, imieniny czy sylwestra, bo jej przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Wprowadzając do klasycznego przepisu eksperymentalne modyfikacje i dodając niestandardowe składniki, zawsze warto uważać, by nie przesadzić: wszak siła tkwi w prostocie.

Ta sałatka na wigilię czy Wielkanoc w wersji standardowej składa się z:

  • 5-6 ugotowanych ziemniaków;
  • 3 ugotowane marchewki;
  • 1 ugotowaną pietruszkę (lub gruby plaster selera korzeniowego);
  • 3 ogórki kiszone;
  • cebulę;
  • puszkę zielonego groszku;
  • 4 jajka ugotowane na twardo (w wersji wigilijnej zwykle pomijane);
  • opcjonalnie: połówkę winnego jabłka;
  • majonez, musztardę, sól, pieprz (do smaku).

Jakie innowacje można wprowadzić do tego przepisu, by odświeżyć jego charakter?

Sposób 1: dekonstrukcja

W wersji podstawowej wszystkie składniki sałatki są zmieszane ze sobą, tworząc dość jednolitą masę. A gdyby tak tym razem podać ją w inny sposób, nie mieszając, a układając wszystkie elementy na półmisku obok siebie i serwując majonezowy sos oddzielnie? Dzięki temu każdy z gości może skomponować swoją własną sałatkę, dowolnie dobierając proporcje ulubionych składników i ilość majonezu. To też odpowiednia wersja jarzynowej sałatki dla dzieci, którym zdarza się grymasić i uparcie odkładać na bok niektóre z warzyw.

Sposób 2: edycja leśna

Tę wersję trudno nazwać rewolucyjną – do klasycznej jarzynówki dodaje się bowiem tylko jeden składnik, dzięki któremu to także dobra sałatka na święta. To marynowane leśne grzyby: prawdziwki, kurki lub podgrzybki. Należy pokroić je tak, by rozmiarem nie odbiegały od pozostałych warzyw, a po wymieszaniu całości sałatki odstawić ją do lodówki na całą noc, by wszystkie smaki miały szansę odpowiednio się połączyć.

Sposób 3: na różowo

W tym wypadku, choć znów dodajemy tylko jeden niestandardowy składnik, sałatka jarzynowa zmienia się nie do poznania – bo przybiera inny kolor. Intensywnie zabarwione gotowane buraczki sprawiają, że staje się ona intensywnie różowa, wpadając w różne odcienie fioletu. By wzmocnić ten efekt, można dodatkowo przystroić ją plasterkami rzodkiewki. To kolejny przykład dobrej sałatki dla dzieci, która zachęci ich swoim wyglądem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here