Czy warto skorzystać z usług profesjonalnego architekta wnętrz i zlecić mu wykonanie projektu mieszkania, czy może lepiej samodzielnie zaaranżować wnętrze przy pomocy darmowych planerów? Jak wybrać dobre biuro projektowe? Jakie elementy powinien zawierać projekt? O tym poniżej.

Po zakupie nowego mieszkania albo w związku z chęcią remontu starego trzeba je zaprojektować. Każdy właściciel mieszkania oraz domownicy mają jakieś oczekiwania co do jego wyglądu, układu pomieszczeń, funkcjonalności i dekoracji. Na pewno warto zrobić projekt mieszkania, żeby móc je wykończyć zgodnie ze swoją wizją. Można je zaprojektować samemu, korzystając z ogólnodostępnych programów, jeśli ma się na to ochotę i czas. Albo można skorzystać z usług biur projektowych, które w profesjonalny sposób zajmują się aranżacją i projektowaniem wnętrz. To oczywiście wymaga czasem sporego nakładu finansowego, ale w zamian otrzymuje się profesjonalny projekt.

Darmowy planer mieszkania online

Sklepy z artykułami budowlanymi i wyposażenia wnętrz udostępniają takie planery za darmo na swoich stronach. Poza tym można też znaleźć darmowe programy do projektowania wnętrz. Dzięki nim bez wydawania pieniędzy na architekta albo na zakup niezbędnych licencji można stworzyć mniej lub bardziej profesjonalne projekty 2D i wizualizacje wnętrz 3D. W tego typu programach i planerach swoje projekty można zapisywać. Najpierw należy wyznaczyć dokładny metraż mieszkania, postawić wirtualne ściany, podzielić przestrzeń według swojej wizji, a potem wyposażyć i udekorować pomieszczenia. Programy pozwalają na stworzenie projektu od podstaw, najpierw planu 2D, a potem w trójwymiarze. Obsługa jest jednak łatwa i bardzo intuicyjna. Projektowanie mieszkania jeszcze nigdy nie było tak proste.

Jednym z takich programów jest oceniany dość dobrze przez użytkowników pCon.planner. Jest to najbardziej profesjonalny i rozbudowany darmowy program tego typu dostępny na platformę Windows 7 i wyższe. Korzystanie z niego pozwala na kompleksową aranżację i projektowanie wnętrz. Posiada dość prosty w użyciu interfejs, a jego obsługa jest łatwa do opanowania.  Jest to program, w którym pracować może każdy, nawet osoby zupełnie początkujące. Dostępne są tutoriale na temat funkcji programu, a także cykliczne szkolenia. Wielkim atutem jest pełna polska wersja językowa. Jest kompatybilny z komercyjnymi programami dzięki temu, że gotowe i własne modele 3D mebli i innych elementów wyposażenia zapisuje się w popularnych formatach DWG, SKP czy 3DS. Platforma pCon.catalog pozwala na wybór mebli topowych producentów. Można skorzystać także z wyszukiwarki modeli.

Elementy wyposażenia wnętrz są parametryczne, co oznacza, że jest możliwość edytowania ścian, drzwi i okien na bieżąco. W programie można wykonać dokumentację techniczną projektu. Dostępne są różne dodatkowe aplikacje do programu, oczywiście też bezpłatne, np. pCon.box (narzędzie do konfiguracji mebli).

Dużą zaletą są wbudowane silniki renderujące, dzięki którym można tworzyć fotorealistyczne wizualizacje nieodbiegające jakością od renderów w popularnych płatnych programach. Jest także opcja udostępniania panoramy wnętrz i modelu CAD.

Inne darmowe programy pomocne przy projektowaniu mieszkań to m.in.: Live Interior 3D Free, Roomstyler – 3D Room Planning Tool, Autodesk Homestyler i SketchUp Make.

Projekt mieszkania od architekta wnętrz

Jeśli ktoś nie chce projektować swojego mieszkania sam, to powinien skorzystać z pomocy profesjonalnego architekta. Osoba, która zajmuje się projektowaniem mieszkań zawodowo widzi pewne niuanse, których laik może nie dostrzec. Bardzo często może podpowiedzieć jakieś ciekawe i funkcjonalne rozwiązania, na które sami byśmy nie wpadli. Zna także ceny produktów i koszty pracy fachowców. Jest w stanie stworzyć projekt, który zadowoli właściciela mieszkania. Poza tym nie wszystko, co dobrze wygląda na przykład w magazynie wnętrzarskim sprawdzi się w konkretnym mieszkaniu.

Dobry, przemyślany i dopasowany do potrzeb domowników projekt jest kluczowy. Dopiero gdy on istnieje można przystąpić do remontu czy wykańczania mieszkania. Przedstawiając architektowi swoje potrzeby i wizje, możemy mieć pewność, że stworzy projekt, z którego będziemy zadowoleni.

Warto pamiętać jednak o tym, że wizualizacja komputerowa projektu to tylko wizualizacja i mieszkanie w rzeczywistości będzie jednak wyglądało trochę inaczej, choć zazwyczaj in plus.

Co zawiera projekt?

Zwyczajowo projekt mieszkania zawiera następujące elementy: 2-3 koncepcje układów funkcjonalnych z uwzględnieniem mebli, sprzętu, ceramiki sanitarnej, wizualizacje z zaplanowaną kolorystyką, glazurą, okładzinami ściennymi i zabudowami, układ ścianek działowych, sufitów podwieszanych, karton-gipsów, umiejscowienie punktów wszystkich instalacji, widoki zabudów na wymiar, wybór materiałów, urządzeń, oświetlenia i wszelkich elementów wyposażenia, rysunki wykonawcze dla wykonawców remontu i stolarzy oraz kompleksową wycenę. Zazwyczaj architekci zapewniają także nadzór nad realizacją danego projektu i udzielają wskazówek dotyczących wystroju. Wiele pracowni projektowych dysponuje także swoimi wykonawcami, dzięki czemu oferowana usługa jest kompleksowa.

Jak wybrać architekta wnętrz?

Przed wyborem konkretnego biura projektowego czy architekta warto zasięgnąć na ich temat opinii zarówno w internecie, jak i od znajomych. Być może, że ktoś znajomy może polecić projektanta, który np. jemu zaprojektował mieszkanie. Wskazanym byłoby także obejrzenie takiego mieszkania. Można także obejrzeć wizualizacje dostępne na stronie danej pracowni.

Istotne jest także kompleksowe podejście, czyli nie tylko zaprojektowanie mieszkania, ale także realizacja projektu. Jest dużo biur, które oferują takie kompleksowe usługi, gdyż mają swoich wykonawców. Wtedy można mieć pewność, że efekt końcowy będzie najbardziej zbliżony do samego projektu na papierze czy w komputerze. Takie firmy zajmują się także zakupami materiałów budowlanych i wyposażenia, transportem, koordynacją prac i nawet końcowym sprzątaniem. Oczywiście za tego typu usługę trzeba zapłacić dużo więcej, ale jeśli kogoś na to stać, to warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Biuro projektowe odpowiada wtedy za mieszkanie od projektu aranżacji po jego realizację. W takim wypadku można zaplanować przeprowadzkę do nowego lokum bez żadnych obaw o opóźnienia prac. Terminy oddania lokalu najczęściej są dotrzymywane.

Trzeba pamiętać o ustaleniu nieprzekraczalnego budżetu, by nie spotkała nas na koniec niemiła niespodzianka w postaci nieplanowanych dodatkowych kosztów, co może mieć miejsce w przypadku wyboru innych, droższych materiałów budowlanych, mebli i innych elementów wyposażenia.

Trochę inne biuro projektowe

Na rynku działają także pracownie projektowe, które mają nowoczesne podejście do projektowania wnętrz. Chodzi tu głównie o nowatorskie metody pracy. Dzięki specjalnej platformie internetowej można znacząco uprościć współpracę między klientem a projektantem, która to odbywa się online poprzez indywidualne konto. Pozwala to jednej i drugiej stronie zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Tego typu studia projektowe działają nie tylko lokalnie, lecz mogą wykonywać projekty dla klientów z całego kraju. 

Współpraca polega na tym, że z projektantem można kontaktować się online. Biuro przygotowuje kilka koncepcji, z których klient wybiera jedną. Następnie nanoszone są poprawki i ewentualne uwagi klienta. W końcu opracowywany jest plan funkcjonalny. Jeśli to nie wystarcza, to można zamówić także pakiet obejmujący wizualizację wnętrz. Prosto, szybko i to bez wychodzenia z domu.

 Wiele ofert firm świadczących usługi remontowe i wykończeniowe oraz aranżacji i projektowania wnętrz można znaleźć na stronie:   http://oferia.pl/wykonawcy/budowa-remont/remonty-i-wykonczenia.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here