Pierwsza myśl, jaka kojarzy nam się z opieką nad małym dzieckiem są pieluchy. W dzisiejszych czasach rynek zdominowały pieluchy jednorazowe, choć coraz więcej rodziców wraca do pieluch wielorazowych, uważając to rozwiązanie za zdecydowanie zdrowsze. Czy warto kierować się takim myśleniem?

Czym różnią się od siebie pieluszki wielorazowe?

Szybko możemy przekonać się, że pieluszka pieluszce nierówna, w tym przypadku większy wybór daje nam lepsze możliwości, dzięki którym dostosujemy je do wymagań zarówno naszych, jak i naszego dziecka.

To, co odróżnia każdy rodzaj pieluszek wielorazowych to:

  • chłonność,
  • tempo schnięcia,
  • rodzaj zapięcia,
  • cena,
  • wykorzystany materiał.

Ich najważniejszą cechą wspólną jest oczywiście możliwość wielokrotnego użytku, dzięki czemu oszczędzamy sporo pieniędzy.  Ponadto, wszystkie materiały, które zostały użyte do ich produkcji są naturalne, co z pewnością sprzyja skórze naszego malucha, nie musimy ich również prasować.

Pieluszki wielorazowego użytku z kieszonką

To jeden z popularniejszych rodzajów pieluszek, w których wewnętrza warstwa została wykonana z mikropolaru, który odpowiada za odciąganie wilgoci. Z kolei wierzchnia warstwa pieluszek z kieszonką zrobiona jest z oddychającej tkaniny poliestrowej, przez co wilgoć nie ma szans wydostać się na zewnątrz, dzięki czemu ubranka nie przemokną.

Między tymi warstwami znajduje się specjalna kieszonka, w której należy umieścić specjalny wkład chłonny, jeśli zachodzi taka potrzeba możemy użyć ich kilka. Są na tyle uniwersalne, że jeden rozmiar pasuje na dziecko ważące od 4 do 16 kilogramów.

Co więcej, sklepy posiadają w swojej ofercie niezwykle bogaty wybór pieluszek z kieszonką, biorąc pod uwagę ich wygląd zewnętrzny. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że designerskie pieluchy będą nas więcej kosztować – około 80 złotych, podczas gdy tradycyjna pielucha kosztuje połowę mniej.

Pieluszki wielorazowe składane oraz formowane

Pierwszy rodzaj jest zbliżony do popularnej tetry, pieluszka składana to kawałek materiału, który musimy właściwie złożyć oraz zapiąć. Najczęściej wykonane są z takich materiałów, jak włókno bambusowe lub muślin. By zapewnić im także funkcję ochronną musimy dodatkowo użyć specjalnego otulacza, który wykonany jest zazwyczaj z wełny bądź materiału nieprzemakalnego PUL.

W przypadku pieluch formowanych mamy nieco ułatwioną sprawę – przypominają pieluchy składane tyle, że nie musimy ich już składać, należy jedynie je zapiąć lub zawiązać. Tego rodzaju pieluszki pakowane są zazwyczaj po kilka sztuk, a taki zestaw kosztuje około 30 złotych.

Eko-rozwiązanie, ale czy zdrowe?

Rodzice maluchów decydują się na to rozwiązanie ze względu na brak jakichkolwiek szkodliwych składników w pieluszkach wielorazowych.

Istotne są tu również inne aspekty:

  • nie istnieje ryzyko wywołania podrażnienia lub odparzenia skóry dziecka,
  • biorąc pod uwagę miesięczne wydatki na pieluchy okazuje się, że w tym przypadku możemy wiele zaoszczędzić,
  • jest to wygodne rozwiązanie podczas wyjazdów – nie musimy zabierać ze sobą sterty pieluch, wystarczy przeprać pieluszkę wielorazową.

A może pieluszki jednorazowe?

Mimo, iż rozwiązanie to kosztuje nas nieco więcej i tak w większości decydujemy się właśnie na nie. Dlaczego? Chyba głównie przez wygodę, ponieważ zmiana pieluchy trwa minutę, a zużytą wyrzucamy po prostu do kosza – nie musimy borykać się z codziennym praniem i suszeniem.

Nie da się ukryć, że rozwiązanie to również niesie za sobą wiele korzyści:

  • pieluchy jednorazowe zapobiegają zakażeniu dolnego odcinka przewodu moczowego,
  • niektóre z nich posiadają wewnątrz środek hamujący rozwój bakterii,
  • cechuje je bardzo dobra chłonność, co przydaje się szczególnie wtedy gdy jesteśmy z maluchem poza domem,
  • posiadają właściwości oddychające.

W tym przypadku wilgoć jest niezwykle szybko wchłaniana, przez co kontakt skóry z moczem jest utrudniony, a dziecko nie odczuwa zimna. W efekcie uniemożliwia to podrażnienie lub odparzenie skóry.

Tutaj jednak musimy pilnować, aby regularnie zmieniać dziecku pieluchę, dodatkowo warto stosować specjalne emulsje, które nawilżą skórę dziecka znajdującą się pod pieluszką. Maluch nie może nosić zbyt długo jednej pieluszki, w takiej sytuacji może dojść do podrażnień.

Pieluszki jednorazowe są specjalistycznie skonstruowane na podstawie nowoczesnych technologii, dlatego często spotykamy się z porównywaniem ich do membrany znajdującej się w kurtkach narciarskich – do skóry dziecka przylega specjalna włóknina odpowiadająca za przepuszczanie wilgoci tylko do  środka pieluszki.

Niektóre modele posiadają dodatkową warstwę wyposażoną w zmodyfikowane włókna celulozy, przez co wilgoć jest równomiernie rozprowadzana po pieluszce.

Jeśli chodzi o miesięczne wydatki nie da się ukryć, że jest to nieco droższa opcja od poprzedniej – obliczono bowiem, że jedna pieluszka kosztuje średnio  około 55 gorszy, biorąc pod uwagę to, że dziecko zużywa ich około 10 na dobę łatwo można obliczyć, iż każdego miesiąca na same pieluchy wydamy około 170 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here