Zagęszczanie włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne. Niektóre z nich możemy ograniczyć, dzięki dodaniu do jadłospisu kilku składników. Co warto jeść, by nie tracić włosów?

Enzymy pod kontrolą

Jednym z najpopularniejszych typów wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Głównym czynnikiem sprawczym jego wystąpienia jest powodujący miniaturyzację mieszka włosowego dihydrotestosteron, który jest wytwarzany z testosteronu pod wpływem działania enzymu 5-alfa-reduktazy. Aktywność tego ostatniego możemy kontrolować dzięki odpowiedniej diecie. Działanie 5-alfa-reduktazy hamują: kwas linolenowy (ALA), kwas linolowy, kwas gamma linolenowy (GLA) i inne nienasycone kwasy tłuszczowe. Wśród blokerów tego enzymu naukowcy wyliczają też: nasycony kwas laurynowy, niektóre polifenole, beta-sitosterol, fisetynę, kwercetynę, a także izoflawony i flawonoidy. Wszystkie je warto dodać do swojego menu, by uniknąć konieczności maskowania przerzedzeń czy zagęszczania włosów.

Menu dla pięknej czupryny

Jak to przekłada się na konkretne produkty, z których powinniśmy komponować nasze posiłki? W trosce o piękne włosy warto korzystać z usług kwasów tłuszczowych, które znajdziemy m.in. w oliwie, oleju słonecznikowym i rzepakowym. Pożyteczny kwas linolenowy dostarczymy do organizmu spożywając olej lniany i nasiona szałwii hiszpańskiej, z kolei kwas gamma linolenowy wchodzi w skład oleju ogórecznikowego i wiesiołkowego. Dobra wiadomość dla miłośników słodyczy – w naszym menu mogą też znaleźć się chałwa, sezamki i batoniki kokosowe (wszystkie trzy dostarczają kwasu laurynowego), a także gorzka czekolada, która dostarcza m.in. potrzebnego włosom beta-sitosterolu. W cenie są także przyprawy. Pieprz, papryka i imbir mają w swoim składzie związki TRPV1, które stymulują porost włosów. Kurkumina, którą znajdziemy w kurkumie, ogranicza działanie 5-alfa-reduktazy. W piekarni warto wybierać pełnoziarnisty chleb żytni, najlepiej z ziarnami słonecznika, siemienia lnianego czy pestkami dyni. Takie pieczywo jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, izoflawonów oraz fitosteroli. Innym źródłem tych związków mogą być różne rodzaje orzechów (np. pistacje, laskowe, migdały, nerkowce)
Artykuł powstał dzięki LionsHair zagęszczanie włosów https://lionshair.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here