Akwarium

Interesuje cię hodowla małych rybek albo planujesz akwarium roślinne? A może marzy ci się unikatowa ekspozycja wodna, w której zagości mała krewetka (lub kilka)? Każdy z tych zbiorników cechuje się pewnymi specyficznymi zaletami i może znacząco różnić się od standardowego akwarium z rybami. Zobaczmy zatem, jak je urządzić.

Wielkość akwarium

Zazwyczaj przyjmuje się, że dla zdrowia ryb obowiązuje prosta zasada: im większe akwarium, tym lepsze. Niekoniecznie musi się ona jednak sprawdzać, jeśli decydujesz się na hodowlę samych roślin, krewetek lub niewielkiej ilości bardzo małych rybek. Przykładem takiego gatunku mogą być popularne neonki, które jako dorosłe osiągają maksymalnie 3 cm długości. Są przy tym rybkami stadnymi, ale nawet 8 czy 10 osobników wystarczy, by czuły się już dobrze.

Zazwyczaj proste akwarium 50l w zupełności wystarcza dla małych rybek, krewetek czy samych roślin. Pozwala na stworzenie atrakcyjnej aranżacji, bez problemu mieści wszystkie niezbędne akcesoria, a jednocześnie nie zajmuje zbyt wiele miejsca i nie jest zbyt ciężkie. To świetne rozwiązanie dla miłośników minimalizmu.

Tej wielkości zestaw może też posłużyć do stworzenia akwarium morskiego. Wystarczy sięgnąć po Nanoreef Duo, który jest idealnie przystosowany do stworzenia niewielkiej, domowej rafy koralowej.

Wyposażenie dla krewetek

Wyposażenie akwarium dla krewetek (krewetkarium) jest bardzo podobne do tego, jakie niezbędne jest dla rybek. Nie ma w tym nic dziwnego – każdy z tych gatunków potrzebuje przecież oświetlenia, dobrej jakości wody czy odpowiedniej dla swojego trybu życia temperatury. Dlatego też decydując się na krewetkarium, powinieneś nadal wyposażyć je w podstawowe elementy, takie jak:

  • grzałka z termostatem, ponieważ większość krewetek woli wodę o temperaturze powyżej 21 stopni Celsjusza;
  • filtr, który zapewni im czystość wody, pamiętaj jednak, aby był filtrem łagodnym, na przykład gąbkowym, o niewielkim przepływie. Dzięki temu nie wciągnie i nie sprawi dyskomfortu tym delikatnym stworzeniom;
  • oświetlenie, które może być jednak skromnym, ledowym oświetleniem. Większość krewetek nie ma względem niego wielkich wymagań i tak naprawdę bardziej jest ono potrzebne tobie, abyś mógł je podziwiać;
  • podłoże, najlepiej drobnoziarniste i delikatne dla skorupiaków, co ułatwi im poruszanie się. Jeśli chcesz je lepiej widzieć, wybierz to w ciemnym kolorze;
  • roślinność i dekoracje – krewetki uwielbiają kryjówki i zawsze znajdują dla siebie najbardziej nieoczekiwane miejsca, więc ułatwi im to, wybierając ciekawe (ale łatwe w hodowli) rośliny i dekoracje.

Akwarium roślinne i z małymi rybkami

Zarówno rośliny, jak i większość rybek preferuje dobre oświetlenie i dobrą jakość wody. Podobnie więc jak w przypadku standardowych, dużych akwariów, również w tym przypadku powinniśmy zadbać o jej częstą wymianę  i dobre filtrowanie. Dbałość o preferowaną temperaturę to rzecz oczywista. Dodatkowo, jeśli szczególnie zależy nam na pięknie roślin w naszym zbiorniku, warto je regularnie nawozić, co pomoże im w intensywnym wzroście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here