Biotyna dla koni – kiedy jest potrzebna?

Dieta konia powinna być bogata w substancje odżywcze. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie dostarczyć mu wszystkiego, czego potrzebuje. Warto też wdrożyć odpowiednią suplementację, by uzupełnić niedobór witamin i minerałów. Jak więc karmić naszego wierzchowca?

Jak budowa konia wpływa na jego dietę?

Koń należy do zwierząt gospodarskich o najkrótszym układzie pokarmowym. Jego długość wynosi zaledwie dwunastą część ich ciała.  Sam żołądek jest nieduży, workowaty i jednokomorowy. Taka budowa powoduje, że koń nie może jeść dużych porcji. Dlatego je często, ale niewiele pokarmu. Dobitnie pokazuje to przyzwyczajenie koni żyjących na wolności, które potrafią spędzić na jedzeniu nawet szesnaście godzin. Gwarantem prawidłowego trawienia jest także rutyna. Koń nie lubi bowiem sytuacji, w których burzy się jego codzienne przyzwyczajenia. Podawanie pokarmu regularnie o tych samych porach zapewni zwierzęciu komfort psychiczny, a co za tym idzie, lepsze trawienie. Dobrym rozwiązaniem będzie też planowanie aktywności na około półtorej godziny po posiłku. Wówczas nie powinny pojawić się żadne problemy w prawidłowym funkcjonowaniu. Warto zapewnić też zwierzęciu spokój w trakcie spożywania pokarmu. Dokładne żucie przekłada się bowiem na generowanie odpowiedniej ilości śliny oraz właściwego ścierania się szkliwa.

Jakie właściwości ma biotyna dla koni?

Pokarm podawany naszemu wierzchowcowi musi być bogate we wszelkie substancje odżywcze. Nie możemy zapomnieć o błonniku, witaminach, czy białku. Dlatego właśnie warto podawać zwierzęciu pełnowartościowe pasze. Trafna może też być odpowiednio dobrana suplementacja. Jest ona zależna od potrzeb konia.  Jedną z substancji, którą warto rozważyć przy wprowadzaniu suplementów do diety jest biotyna. To środek dla koni który poprawia stan kopyt i sierści. Organizm zwierzęcia pozyskuje ją z naturalnych produktów: marchwi, soi, czy ryżu. Może też samodzielnie ją wyprodukować przy udziale bakterii w jelitach. Biotyna dla koni wpływa praktycznie na cały organizm. Wspomaga układ nerwowy, pokarmowy, a także pracę mięśni i stawów. W sytuacjach niedoboru tej substancji, możemy ją podać w formie suplementu. Biotyna dla koni jest dostępna także w sklepach internetowych. Możesz ją znaleźć np. w tym miejscu https://vital.sklep.pl/produkt/st-hippolyt-biotin-1kg. Lepsze wchłanianie biotyny zapewniają produkty bogate w magnez, witaminę B, czy mangan. Jej niedobór natomiast może powodować zmiany skórne, takie jak łojotok, łupież, czy łuszczyca. To natomiast doprowadzi do zgubienia sierści. Kopyta zaś będą podatne na kruszenie i łamanie. Warto więc nie narażać konia na takie schorzenia i zawczasu podać mu biotynę. Będzie to najlepsze rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here