ciąża pozamaciczna

Przy ciąży pozamacicznej, odmiennie ektopowej, zarodek ulega implantacji poza jamą macicy, zwłaszcza w jajowodzie. Taka sytuacja dotyczy ok. 2% wszelkich ciąż i jest groźna dla zdrowia, a chociażby życia, kobiety. Na początku objawy to uciski z jednej części podbrzusza i plamienie, z czasem może wystąpić jednakże krwotok wewnętrzny. Etiologii może być mnóstwo, najpopularniejsze to nowości w jajowodach. Ciąża pozamaciczna, określana odmiennie jako ciąża ektopowa, znaczy stan, w którym jajo płodowe zamontowane jest w nowym miejscu aniżeli macica. Ciąża ta nie może dobrze się rozwijać i zazwyczaj odbywa się poronieniem. Jest także niebezpieczeństwo dla bycia mamy, bo często na jej skutek dochodzi do poważnych powikłań zdrowotnych. Które są etiologie ciąży pozamacicznej i jakie sygnały potrafią świadczyć jej byciu?

Ciąża pozamaciczna – objawy i etiologie występowania

Czasem, pomimo odpowiedniego połączenia komórki jajowej i plemnika, jajo płodowe nie przesuwa się w zakresie macicy, natomiast jest w jajowodzie i to w nim się zagnieżdża. Zdarza się także, że jego wzrost jest w innej stronie systemu rozrodczego. Lokalizacja poza macicą uniemożliwia odpowiedni rozwój ciąży, co zazwyczaj odbywa się poronieniem, często w formach bardzo zagrażających życiu i zdrowiu kobiety. Podejrzenie ciąży pozamacicznej u pacjentki zawsze winno skłonić lekarza do podjęcia działań mających na celu usunięcie ciąży w jak najszybszym czasie od momentu jej zdiagnozowania, zanim trafi do groźnych w własnych następstwach efektów zdrowotnych.

objawy ciąży pozamacicznej - co zrobić

Ciąża pozamaciczna – diagnostyka

Jeśli kobieta zgłasza się do lekarza z uciskiem podbrzusza i plamieniem, robi on wywiad i wykonywa USG. Dzięki niemu może określić, lub zarodek znajduje się w jamie macicy. Że nie, zleca badanie beta-HCG, jakie pozwoli potwierdzić diagnozę. Często wykonywa się również pobranie tzw. wyskrobin z jamy macicy. W przypadku kobiety, u której są objawy wstrząsu specjalista również wykonywa podobne analizowania, jednakże szybciej porusza się leczenie. Ciążę pozamaciczną specjaliści różnicują z innymi schorzeniami, m.in. zapaleniem wyrostka robaczkowego lub poronieniem samoistnym.

Ciąża pozamaciczna – wyniki i typy postępowania

Jedynym miejscem, w którym zagnieżdżona komórka jajowa może dobrze się rozwijać jest macica. Gdy do jej zagnieżdżenia dojdzie w pewnym innym obszarze, wówczas prowadzi to do ogromnych implikacji. Oznaki ciąży pozamacicznej mogą mieć odmienny stopień nasilenia, a w żadnym wypadku nie można ich ignorować, bo ucząca się komórka jajowa, zlokalizowana poza obrębem macicy, może doprowadzić do pęknięcia jajowodów lub zniszczenia innych organów a w konsekwencji krwotok wewnętrzny zagrażający życiu kobiety. Każda dobrze rozpoznana ciąża pozamaciczna musi być usunięta. Do tego celu wiąże się środki farmakologiczne. Celem podania środku jest zahamowanie wzrostu ciąży i tym samym zapobiegnięcie konieczności przeprowadzenia chirurgicznego usunięcia ciąży. Stosowanie środka zawsze winno składać się pod ścisłą kontrolą lekarską, związaną z pobytem pacjentki w szpitalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here