Cokoły przypodłogowe - ciekawe rozwiązania

Cokoły przypodłogowe, zwane też listwami przypodłogowymi, wydają się być mało ważne w wystroju wnętrza mieszkania. Jest to jednak błędne mniemanie, gdyż pełnią one bardzo ważną funkcję, maskowania szczelin dylatacyjnych czy mankamentów malarskich na styku ściany i paneli podłogowych.

Zalety cokołów przypodłogowych

Dzięki wykończeniu mieszkania przy użyciu cokołów przypodłogowych, zyskuje ono przede wszystkim estetyczny wygląd. Zabezpieczenia te chronią również ściany przed zabrudzeniem i uszkodzeniami, np. podczas mycia podłogi. Dlatego też, aby dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być dość szerokie i wysokie.
Cokoły przypodłogowe, wyposażone w specjalne korytka i uchwyty oraz złączki, umożliwiają rozprowadzenie kabli. Dzięki ich zastosowaniu można skutecznie uniknąć licznych przewodów plączących się po podłodze i przedłużaczy.

Jak dobierać listwy przypodłogowe?

Przeznaczeniem cokołów jest ostateczne nadanie mieszkaniu charakteru i smaku. Dlatego też bardzo ważny jest ich dobór, pasujący do wnętrza. Gdy podłoga jest drewniana, również obramowanie powinno być z tego samego materiału. Osoby, kupujące cokoły, starają się więc dopasować je do koloru ścian i odcienia desek podłogowych. Do ciemnych podłóg najlepiej dobierać niskie cokoły, zaś wyższe świetnie prezentują się przy posadzkach z jasnego drewna. Do podłóg laminowanych zastosować warto listwy w takim samym wykończeniu i wzorze. W przypadku zaś posadzek ceramicznych (w łazience) czy wykładzin dywanowych, najlepiej skorzystać z dosyć wysokiej listwy z drewna lub z MDF-u.
Cokoły przypodłogowe można ładnie skomponować ze stolarką wewnętrzną. Zestaw: białe drzwi plus białe listwy, to idealne rozwiązanie.

www.lov3.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here