Zegarki naręczne posiadają różnego rodzaju mechanizmy. Napędzane są one przez energię z baterii, słoneczną lub mechaniczną. Czym różną się zegarki kwarcowe od mechanicznych?

Zegarki kwarcowe napędza mała bateria, która wystarcza na 2 do 10 lat lub korzystają z energii słonecznej. Zegarki mechaniczne korzystają z naprężenia sprężyny. Energię mechaniczną dostarcza sprężyna, która może być nakręcana koronką lub ruchem dłoni.
Podstawową zaletą zegarków kwarcowych jest dokładność. Maksymalne odchyły czasu, jakie mogą mieć zegarki na baterie lub zasilane energią słoneczną, to granice 0, 002 sekundy. Sprawa inaczej wygląda w przypadku zegarków mechanicznych. Odchyły, jakie mogą występować w zegarkach nakręcanych to +15 sek. do -20 sek. na dobę! Wniosek nasuwa się jeden, a mianowicie, zegarki naręczne mechaniczne mogą w miesiącu mieć odchyły czasowe do kilku minut.

Zegarki mechaniczne jednak są uznawane za te, które mają dusze. Mechanizm automatyczny sprawia, że wskazówka sekundnika płynie, a nie tyka. Jest to istotne dla wielu koneserów czasomierzy, ponieważ czas płynie, a nie skacze.
Standardowo zegarki mechaniczne są masywniejsze i mają grubszą kopertę. Mechanizm automatyczny jest grubszy od kwarcowego, zawiera wiele części ruchomych, których nie można spłaszczyć do poziomu mechanizmu kwarcowego.
Zegarki kwarcowe są dokładniejsze, mniejszych rozmiarów, ale nie posiadają duszy zegarmistrzostwa.

www.szafamamy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here