rekuperacja mieszkanie

Jesteś na etapie budowy domu i zastanawiasz się nad zaprojektowaniem jak najbardziej oszczędnej instalacji grzewczej? W tym artykule dowiesz się jaką rolę odgrywają pompy ciepła oraz system rekuperacji.

W dobie rosnących cen opału temat energooszczędnych instalacji w domach jednorodzinnych nabiera wyjątkowego znaczenia. Podwyższone ceny wszystkich paliw wykorzystywanych jako opał, sprawia, że najbliższa zima dla wszystkich nas będzie oznaczała większe wydatki. Z kolei każdy krok w kierunku oszczędzania energii cieplnej lub pozyskiwania jej z odnawialnych źródeł energii to oszczędność w wydatkach. Szczególnie osoby, które planują stworzenie domu pasywnego, czyli takiego, który jest niemal całkowicie niezależny od dostaw energii z zewnątrz powinni zainteresować się tym tematem.

Pompy ciepła – wykorzystuj darmową energię odnawialną

Rynek paliw kopalnych jest w naszych czasach wyjątkowo niestabilny. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci w całej Europie raczej nie mieliśmy problemu z dostępem do niedrogiego drewna opałowego, węgla oraz gazu ziemnego. Obecnie nie dość, że opał jest najdroższy w historii, to jeszcze nieustannie zmagamy się z problemami w jego dostępności. W tym kontekście wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii niewątpliwie zyskuje na znaczeniu. I chociaż w ostatnich dziesięcioleciach mówiło się o oze raczej w kontekście ochrony środowiska naturalnego, w tym artykule skupimy się raczej na aspekcie ekonomicznym.

Do urządzeń skutecznie wykorzystujących odnawialne źródła energii należą coraz popularniejsze w ostatnich latach pompy ciepła. Chociaż do tej pory pompy ciepła ze względu na ich wysoki koszt uwzględniano w polskich domach jednorodzinnych stosunkowo rzadko, przy obecnych wysokich cenach paliw zainteresowanie nimi rośnie. Na czym polega ewenement pomp ciepła? Są to urządzenia, które mogą transportować energię cieplną do wewnątrz budynku zasilając typową domową instalację centralnego ogrzewania. Do ogrzewania pompy wykorzystują energię cieplną zgromadzoną w otaczającej nas przyrodzie. I chodziaż na rynku techniki grzewczej dostępne są różne ich typy, w Polsce najlepiej sprawdzają się do tej pory powietrzne pompy ciepła. Jak sama nazwa wskazuje urządzenia te niejako tłoczą do wnętrza budynku ciepło zmagazynowane w otaczającym go powietrzu. System składa się z dwóch modułów: zewnętrznego oraz wewnętrznego. Zewnętrzny moduł pompy powietrznej jest zazwyczaj usytuowany w pobliżu ściany zewnętrznej budynku i wyglądem przypomina nieco moduł zewnętrzny systemu klimatyzacji. A ponieważ powietrzna pompa ciepła z powodzeniem może pracować nawet przy kilkunastostopniowych mrozach, znajduje ona zastosowanie w polskim budownictwie jednorodzinnym. O ile na wschodzie kraju zdarzają się większe mrozy, o tyle w zachodnich regionach temperatury w zimie bardzo rzadko spadają do niższych poziomów. Na wszelki jednak wypadek (pompa ciepła jak każde urządzenie może czasem ulec awarii) budynek wyposaża się również w alternatywne tradycyjne źródło ciepła, może go chociażby stanowić tradycyjny kominek z płaszczem wodnym. Tego typu urządzenie zasilać instalację grzewczą podobnie jak typowy kocioł grzewczy.

Pompa ciepła wykorzystuje energię, która jest praktycznie niewyczerpywalna i praktycznie całkowicie darmowa. My musimy ponieść jedynie koszt jej przetransportowania do wnętrza budynku. Pompy zasilane są energią elektryczną, dzięki której mogą pracować wentylatory oraz sprężarki odpowiedzialne za transmisję energii cieplnej.

Oszczędne ogrzewanie dzięki rekuperacji

W budownictwie jednorodzinnym przykłada się obecnie bardzo dużą wagę do osiągnięcia jak najmniejszego zapotrzebowania domów na energię – dotyczy to oczywiście również omawianej wyżej energii cieplnej. W budynkach energooszczędnych ogromne znaczenie odgrywają systemy rekuperacji. Rekuperacja jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Pozwala ona ograniczyć do minimum straty energii cieplnej generowane w procesie wentylacji budynku. Wydalane ciepłe powietrze przekazuje ciepło napływającemu do wnętrza budynku powietrzu, dzięki czemu energia cieplna może być wykorzystywana wielokrotnie. Obecnie stosowane w budownictwie rekuperatory marki ASK charakteryzują się niezwykle wysoką sprawnością sięgającą nawet 90 procent. W praktyce oznacza to znaczące zmniejszenie ilości spalanego opału – instalacja grzewcza ma po prostu dużo mniej pracy. Rekuperacja jest na tyle wydajnym i energooszczędnym systemem, że inwestując w nią jeszcze na etapie projektowania budynku, można stworzyć system grzewczy dopasowany do zmniejszonego zapotrzebowania na ciepło, dzięki temu jest możliwe zredukowanie kosztów związanych z instalacją całego systemu. Szczególnie biorąc pod uwagę pozostałe pozytywne aspekty rekuperacji (oczyszczanie powietrza, optymalne rozprowadzanie powietrza, itp.) inwestycja w to rozwiązanie niemal zawsze będzie dobrą decyzją.


Rekuperacja w mieszkaniu.

Oprócz pomp ciepła oraz rekuperatorów, energooszczędne instalacje to także kondensacyjne kotły gazowe, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Mądre wykorzystanie wszystkich tych rozwiązań pozwala na zbudowanie domu niemal całkowicie niezależnego energetycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here