Prawie każdy w swoim życiu niejednokrotnie dotknięty jakąś kontuzją. Wówczas, oprócz leków zalecany jest ruch i ćwiczenia usprawniające i wzmacniające mięśnie oraz terapia manualna. Nieoceniona jest więc pomoc otrzymana w gabinecie fizjoterapii.
Czym jest fizjoterapia?
Fizjoterapia to leczenie urazów, chorób i dysfunkcji metodami fizycznymi – takimi jak ćwiczenia, masaż leczniczy, manipulacja czy inne zabiegi, zastępujące leki czy operację. Celem praktycznej fizjoterapii i rehabilitacji, jest poprawa jakości życia pacjenta, za pomocą różnorodnych metod leczenia bólu, przywracania funkcji lub łagodzenia skutków dysfunkcji w przypadku trwałego urazu lub choroby. Wielu uważa, że fizjoterapeuta Wrocław specjalizuje się głównie w urazach pleców i urazach sportowych, ale nie zawsze tak jest. Fizjoterapeuci, to wysoko wykwalifikowana kadra służby zdrowia, która zapewnia leczenie osobom borykającym się z problemami fizycznymi wynikającymi z urazów, chorób czy starzenia się.
Specjaliści ci pracują w wielu środowiskach, w tym w szpitalach, ośrodkach zdrowia, klubach sportowych, ośrodkach rehabilitacyjnych, szkołach czy centrach fitness. Ich praca jest zarówno indywidualna, jak również są częścią leczenia wieloetapowego.
Rola fizjoterapeuty
Fizjoterapeuta Wrocław jest zobligowany do oceny stanu fizycznego pacjenta, w celu zdiagnozowania problemu i wdrożenia odpowiedniego planu leczenia. Poza tym, personel rehabilitujący zajmuje się również edukacją pacjentów i ich rodzin w zakresie pomocy w nauce chodzenia, radzeniu sobie z kulami, balkonikami czy wózkami inwalidzkimi oraz stara się wprowadzić zdrowy styl życia i zapobiegać kolejnym urazom. Fizjoterapeuta może także planować i wdrażać społeczne programy fitness.
Co ważne, fizjoterapeuci leczą wszelkiego rodzaju ludzi, od dzieci z różnymi problemami, przez wcześniaki, kobiety w ciąży, osoby w trakcie rehabilitacji, sportowców, po osoby starsze i osoby dotknięte chorobami serca czy udarami.
Rodzaje fizjoterapii
Istnieją trzy różne obszary fizjoterapii. Należą do nich:
- Układ mięśniowo – szkieletowy– nazywany również fizjoterapią ortopedyczną. Jest stosowany w leczeniu schorzeń, takich jak zwichnięcia, bóle pleców, artretyzm, nietrzymanie moczu, wady postawy, urazy sportowe i w miejscu pracy oraz rehabilitacja po operacji.
- Neurologiczne – stosowany w przypadku zaburzeń układu nerwowego, w tym udarów, urazów rdzenia kręgowego czy mózgu, stwardnienia rozsianego czy choroby Parkinsona.
- W leczeniu astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozedmy płuc i innych chorób układu krążenia i oddechowego.
Rodzaje leczenia w fizjoterapii
Leczenie każdego schorzenia jest dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta. Często te same dolegliwości muszą być leczone za pomocą innej metody u różnych osób, gdyż stan zdrowia nie pozwala na jednolitą rehabilitację. Specjalista może wybierać z następujących metod rekonwalescencji:
- Kinezyterapia – czyli leczenie ruchem, może obejmować manipulację i mobilizację stawów (która zapewnia mobilizację kręgosłupa), manualny trening oporowy i rozciąganie.
- Fizykoterapia – leczenie wspomagane przez zjawiska fizyczne, takie jak światło, prąd, ultradźwięki czy pole magnetyczne. Oddziałując nimi na ludzki organizm, który reaguje na te bodźce w dany sposób, przyśpiesza procesy regeneracji.
- Masaż – polega na fizycznym oddziaływaniu na ciało za pomocą ucisku. Może być stosowany w celu poprawy krążenia i zdrowego przepływu krwi, lub też do wprowadzenia większej elastyczności lub ruchu w określonym obszarze. W wielu przypadkach uraz może być spowodowany przez inne podstawowe czynniki.
Kiedy skorzystać z gabinetu fizjoterapii?
Fizjoterapia jest nieocenioną dziedziną medycyny, pomocną w wielu schorzeniach. W przypadku długotrwałego bólu kręgosłupa, stawów, złej postawy, nadwagi, leczenia obrzęków czy kontuzji sportowej warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Istotna jest również konsultacja w przypadku rozwoju dziecka, gdyż nawet najmniejsze uchybienia postawy wykryte we wczesnym etapie, są możliwe do skorygowania. Specjalista pomoże nam więc nie tylko wyeliminować ból, ale również może zapobiec nieodwracalnym skutkom złego stylu życia