Ciężko wyobrazić sobie przygotowywanie potraw bez kuchenki, dlatego stanowi ona podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Rynek oferuje nam wiele rodzajów i modeli kuchenek, by wybrać tą właściwą musimy kierować się własnymi potrzebami. Jaki zatem rodzaj kuchenki najlepiej wybrać?

Rodzaje kuchenek

Kuchenka jest urządzeniem, które składa się z piekarnika oraz płyty do gotowania. Możemy podzielić je na:

  • gazowe, gdzie płyta oraz piekarnik są zasilane gazem,
  • gazowo-elektryczne, w których płyta zasilana jest gazem, natomiast piekarnik jest elektryczny,
  • elektryczne, które posiadają płytę oraz piekarnik zasilane prądem, takie kuchenki mogą mieć płytę ceramiczną, żeliwną lub indukcyjną.

Płyta może być zasilana na kilka sposobów, przez co wyróżniamy:

  • Płyty gazowe, które z kolei możemy podzielić na:
    • emaliowane,
    • ze stali nierdzewnej
    • z czarnego szkła.
  • Płyty elektryczne, gdzie znajdziemy:
    • płyty ceramiczne o płaskiej powierzchni, zazwyczaj w kolorze czarnym i okrągłymi grzałkami,
    • żeliwne z wystającymi ponad płytę polami, są jednak najmniej efektywne i najdroższe w eksploatacji,
    • indukcyjne, które działają na zasadzie wytworzenia pola magnetycznego, ono z kolei wytwarza ciepło i energię poprzez drgania. Są najbardziej popularnym rodzajem płyt w dzisiejszych czasach.

Istotne są również pola grzejne, gdzie płyta gazowa posiada palniki gazowe, płyta elektryczna – palniki elektryczne, natomiast płyta indukcyjna – pola indukcyjne. Zazwyczaj kuchenki wolnostojące posiadają cztery palniki, wszystkie jednego rodzaju, jeśli jednak mamy do czynienia z kuchenką elektryczno-gazową możemy spodziewać się na przykład dwóch palników gazowych i dwóch elektrycznych.

Palniki posiadają różną wielkość oraz moc, standardowo kuchenka ma jeden duży palnik, dwa średnie oraz jeden mały. Pamiętajmy, by odpowiednio dobierać średnicę garnka do wielkości palnika, dzięki temu nie narazimy się stratę energii.

Moc cieplna palników

Wiadome jest, że każdy palnik posiada pewną konkretną moc, z jaką jest w stanie podgrzać jedzenie. Istotną informacją jest to, iż palniki gazowe charakteryzują się większą mocą niż elektryczne, dzieje się to za sprawą wytwarzania większej ilości ciepła.

Nie jest jednak jednoznaczne, iż na takiej kuchence woda zagotuje się w krótszym czasie, zależne jest to od sprawności przy zmianie energii, elektrycznej na cieplną którą posiada dana płyta oraz zużycia energii podczas doprowadzenia wody do wrzenia.

Płyta gazowa

Istnieje wielu miłośników tego rozwiązania twierdzących, że potrawy na niej przyrządzone smakują znacznie lepiej. Płyta gazowa jest zdecydowanie najtańsza w eksploatacji, zapłacimy za nią także o wiele mniej, niż za płytę elektryczną, czy indukcyjną. Nie musimy przejmować się również dostawcą energii elektrycznej, a także jest znacznie mniej podatna na jakiekolwiek awarie, dzięki czemu z pewnością posłuży nam przez wiele lat.

Płyta gazowa ze względu na to, że można się poparzyć lub istnieje ryzyko wystąpienia nieszczelności instalacji uważana jest za niebezpieczne rozwiązanie. Nie mamy tu do czynienia z zaawansowanymi i nowoczesnymi technologiami, musimy też liczyć się z dosyć sporym zużyciem energii, ponieważ musimy przeznaczyć nieco więcej czasu na gotowanie. Szybko i łatwo się brudzi, więc regularnie musimy dbać o jej czystość. Jeśli decydujemy się na płytę gazową niezbędne będzie doprowadzenie łącza gazowego lub zakup butli gazowej. Konieczna jest również sprawna wentylacja oraz komin, by móc zainstalować płytę gazową.

Płyta elektryczna

Jest tańsza od płyty indukcyjnej, z pewnością szybciej przyrządzimy na niej potrawy, niż na płycie gazowej, jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu czystości, a także posiada wiele dodatkowych i praktycznych funkcji, które ułatwiają nam gotowanie. Nie osadza się na niej zbyt duża ilość oparów tłuszczu, a także nie musimy obawiać się przypalenia naszych garnków.

Jej największą wadę poznajemy w momencie, w którym zostaje wyłączony prąd – nie mamy wtedy możliwości gotowania. Jest nieco droższa w użytkowaniu niż kuchenka gazowa, a także mogą zdarzyć się mniej lub bardziej poważne awarie – mamy tu jednak do czynienia z elektroniką. Co więcej, musimy bardzo uważać, by nie poparzyć się przez nagrzaną płytę.

Płyta indukcyjna

Jest najpopularniejszym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach, nie ma co się dziwić – charakteryzuje się nie tylko ciekawymi i przydatnymi funkcjami, ale także jej wygląd jest niezwykle atrakcyjny i nowoczesny. Płyta indukcyjna pozwala nam bardzo szybko przygotować potrawę, posiada nowoczesne technologie, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna. Bardzo łatwo doprowadzić ją do czystości, a koszyy gotowania porównywalne są do poziomu płyty gazowej. Nie osadzają się na niej drobiny tłuszczu, więc nie istnieje ryzyko przypalenia garnków.

Jak każde rozwiązanie, płyta indukcyjna posiada także swoje wady: jest bardzo drogim rozwiązaniem, by móc z niej korzystać musimy wyposażyć się w specjalistyczne garnki, które są przeznaczone do gotowania na płycie indukcyjnej i są stworzone ze stali ferromagnetycznej. Płyty indukcyjne mają też to do siebie, że często ulegają awariom, co może nieco nadszarpnąć naszą kieszeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here