Odczuwasz ból w okolicy płytki paznokciowej, a palec jest zaczerwieniony i spuchnięty? Dolegliwości utrudniają chodzenie? Nie zwlekaj udaj się na konsultacje do gabinetu podologicznego. Wrastające i wkręcające paznokcie są bardzo często spotykanym problemem w gabinecie podologicznym. Paznokcie stóp ze względu na swoje położenie często ulegają różnym zmianom i urazom.
Co różni paznokieć wrastający od wkręcającego?
Paznokcie mogą wrastać lub wkręcać się. Na czym polega różnica? O paznokciu wrastającym mówimy wtedy, gdy brzeg paznokcia ulega zakrzywieniu i zaczyna wbijać się w tkanki miękkie znajdujące się w okolicach paznokcia, czyli wał okołopaznokciowy. Wrastaniu paznokcia towarzyszy stan zapalny, którego początkowe objawy to lekki ból i wrażliwość na dotyk. Następnie stan zapalny zaostrza się, pojawia się opuchlizna, sączenie, narasta tak zwane ‚dzikie mięso’. W dalszej kolejności powstaje ropiejąca i bardzo bolesna rana.
Paznokieć wkręcający różni się tym, że nie powstaje stan zapalny. Występuje tylko bolesność palca. Kształtem przypomina rurkę. W takiej sytuacji dochodzi do nadmiernego rogowacenia płytki paznokcia. Paznokieć jest wyraźnie twardszy, więc ból spowodowany wbijaniem się płytki w tkankę jest o wiele silniejszy. Paznokieć wkręcający się to zmiana wrodzona lub następstwo samodzielnego i coraz głębszego wycinania boków paznokcia. Częstą przyczyną jest paluch koślawy, tzw. halluks i noszenie ciasnego obuwia na wysokim obcasie.
Leczenie
Samodzielne próby radzenia sobie z problemem, często dają jedynie chwilową ulgę i w dalszej perspektywie prowadza do nasilenia bolesności palca. W zależności od przypadku podolog dobiera odpowiednią terapię. Klamry są bardzo skuteczne w usuwaniu problemu wrastających i wkręcających paznokci, często pomagają pozbyć się go raz na zawsze. Jest wiele typów klamer, różnią się one siłą działania, budową, sposobem aplikacji. Leczenie trwa w zależności od przypadku od kilku miesięcy do kilkunastu miesięcy – to jest kwestia indywidualna.