Hemoroidy zwane również żylakami odbytu, które usytuowane są w jego okolicach. Ta nieprzyjemna i bolesna przypadłość niestety często towarzyszą paniom w ciąży i po ciąży, ponieważ wtedy wzrasta prawdopodobieństwo zakrzepicy guzków krwawniczych. Hemoroidy po porodzie diagnozuje się głównie u kobiet, które rodziły naturalnie, a ich powodem najczęściej jest duża siła parcia, które obciąża organizm przez co naczynia krwionośne odbytu nadmiernie się zaciskają. Hemoroidy po porodzie zdarzają się także paniom, które mają za sobą poród z powikłaniami. U kobiet po porodzie ryzyko hemoroidów zwiększają także zmiany fizjologiczne w obrębie jamy brzusznej, w ciąży macica uciska jej żyły, przede wszystkim żyłę główną dolną, a także żyły miednicy. Zmiany i zaburzenia hormonalne występujące w kobiecym organizmie po porodzie także mają wpływ na wystąpienie hemoroidów, szczególnie zwiększone stężenie progesteronu, który zwiększa podatność żył na rozciąganie.
Objawami hemoroidów po porodzie (choć nie tylko, hemoroidów w ogólnie) są problemy z wypróżnianiem oraz niecałkowite wypróżnianie, dyskomfort, swędzenie i pieczenie w okolicach odbytu, a także może zdarzać się śluz i krew w stolcu.
Niektóre inne choroby mogą mieć podobne objawy jak choroba hemoroidalna. Wskazują na nie takie objawy jak skrzepy krwi w stolcu czy czarny stolec. Aby potwierdzić lub wykluczyć hemoroidy po porodzie należy udać się do lekarza specjalisty, proktologa, i skonsultować się z nim w celu pobrania instrukcji dalszego postępowania w kierunku skutecznego leczenia. Lekarz poinstruuje cierpiące panie jak dobrać odpowiednie leki, tak aby nie kolidowały one z karmieniem. Lekarz zwykle zaleca stosowanie kremów miejscowych, które są bezpieczne przy karmieniu piersią, choć to zależy od stopnia zaawansowania choroby. Może on także doradzić zastosowanie czopków doodbytniczych na hemoroidy. Lekarz może zalecić zastosowanie leku dostępnego bez recepty, jednak to nie wyklucza konieczności konsultacji. Można także stosować domowe sposoby na hemoroidy, najlepiej w parze z rozwiązaniami farmakologicznymi, jednak dopóki objawy nie są mocno nasilone można spróbować tylko ich. To na pewno nie zaszkodzi, ale niestety może też nie pomóc, więc jednak najlepiej od razu zacząć leczyć swoje hemoroidy, zanim one naprawdę staną się problematyczne. Im wcześniej bowiem ten problem zostanie zauważony i im szybciej zostanie wyleczony, tym mniej bólu doświadczymy.
Zdarza się, że hemoroidy po porodzie ustępują samoistnie po okresie połogu, czyli po okołu sześciu tygodniach po porodzie, jednak mimo wszystko nie należy tego bagatelizować i nawet profilaktycznie udać się do lekarza, choć niektórzy raczą wstrzymanie i niepanikowanie.
Czy istnieje sposób na uniknięcie hemoroidów po porodzie? Na pewno można próbować, jednak niestety stuprocentowe zapobieżenie jeśli mamy takie predyspozycje nie jest możliwe. Na pewno spożywanie pikantnych potraw nie pomoże, ale ubogacenie swojej diety za pomocą błonnika i picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie na pewno nie zaszkodzi.