Ile kosztuje nauka języka niemieckiego

Nie od dziś wiadomo, że nauka języków obcych jest dość droga. Bez względu na to, czy wybiera się prywatne lekcje, czy szkołę językową – koszty są dość duże. Do tego dochodzą podręczniki, słowniki oraz inne „dodatki” ułatwiające przyswajanie słów, zwrotów w obcym języku. Ile więc trzeba wydać, by w miarę szybko nauczyć się mówić, czytać i pisać w języku niemieckim?

Nauka języka niemieckiego w fachowej szkole językowej

Wiele osób decyduje się na tą formę nauki, gdyż jest praktyczna, ciekawa i w miarę niedroga. Roczny kurs języka niemieckiego w małych grupach, z wykwalifikowanym lektorem to wydatek rzędu od około 3000 zł do 4000 zł (w zależności od miejscowości, samej szkoły, poziomu kursu).

Najczęściej w ramach zajęć kursanci otrzymują już podręczniki lub inne materiały naukowe. Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu w dogodnych godzinach.

Nauka języka niemieckiego z prywatnym nauczycielem

Jeszcze kilkanaście lat temu, każdy, kto chciał w miarę szybko i sprawnie nauczyć się języka niemieckiego, od razu sięgał po telefon w poszukiwaniu dobrego lektora, który przychodzi do domu kursanta i przez godzinę przeprowadza z nim typową lekcję.

Taka metoda jest bardzo efektywna. Osoba ucząca się może naprawdę wiele wynieść z indywidualnych zajęć ze swoim nauczycielem. Dodatkowo, kursant może wskazać, na czym tak naprawdę najbardziej mu zależy. Wiele osób chce szybko nauczyć się mówić, inni chcą pisać w języku niemieckim, a jeszcze inni stawiają na czytanie ze zrozumieniem. Lekcje z indywidualnym nauczycielem to koszt około 60 zł do 100 zł za godzinę. Do tego dochodzą wszelkie materiały, słowniki i pomoce naukowe, które trzeba jednak zdobyć we własnym zakresie.

Nauka online

Ci, którzy chcą się nauczyć języka obcego bez pośpiechu i jak najniższym kosztem, najczęściej decydują się na naukę online. Można wykupić specjalny kurs internetowy lub po prostu program na CD do nauki języka. Lekcje na nich trwają około godziny i można do nich podejść kiedy tylko ma się ochotę i wolny czas.

Spokojnie przyswaja się różne słówka, uczy się mówić oraz bardzo dużo słucha się lektora. Taka nauka nie jest jednak zbyt efektywna, gdyż wielu osobom ciężko zmobilizować się, by usiąść przed komputerem kilka razy w tygodniu i rozpocząć taką lekcję.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here