Inwestowanie w nieruchomości to zagadnienie stare jak świat. Korzyści z posiadania majątku w postaci kamiennicy, mieszkania czy lokalu użytkowego czerpano już dawno. Dochód z takiej inwestycji wydaje się bardzo przyjemny, niemal bezobsługowy. Czy tak jest naprawdę? Spieszę z wyjaśnieniem.
Najpierw jednak kilka słów w jaki sposób można czerpać korzyści z posiadania na własność nieruchomości. Zajmę się tutaj mieszkaniami, jako tematem najprostszym. Swoje M3 można wynająć długoterminowo. Studentom lub osobom pracującym lub nawet całej rodzinie. Wówczas mamy zapewniony przychód na tak długo na ile podpisaliśmy umowę. Co miesiąc dostajemy wpływ na konto. Jeśli wynajmujemy mieszkanie na pokoje, wtedy od każdego otrzymujemy osobny przelew, zaś jeśli wynajmujemy całe mieszkanie, wtedy przelew jest jeden. Trzeba jednak rozróżnić jedną kwestię. Gdy wynajmujemy całe mieszkanie, pod żadnym pozorem nie możemy do niego wejść, gdyż naruszalibyśmy mir domowy wynajmującego. Jeśli natomiast mamy kilku wynajmujących z częściami wspólnymi, wtedy nie ma takiego problemu.
Inną metodą na inwestowanie w nieruchomości jest krótkoterminowy najem. Traktujemy nasz lokal niemal jak hostel. Musimy zadbać by jak najwięcej dni w miesiącu miało obłożenie. Z pewnością jest z tym dużo więcej pracy. Musimy regularnie sprzątać, prać, etc. Jednym słowem każdorazowo musimy mieszkanie przygotować dla nowego odwiedzającego. Rentowność takiego najmu jest jednak dużo większa. Ten rodzaj najmu jest sensowny i opłacalny w miejscach turystycznych. W Krakowie czy Warszawie nie powinniśmy mieć większego problemu. Jeśli natomiast mamy lokal w Zielonej Górze, trzeba dobrze policzyć i przygotować sobie business plan. Trudności z wynajęciem może być więcej.
Musimy się zastanowić, która metoda bardziej nam pasuje charakterologicznie. Czy wolimy święty spokój i jesteśmy w stanie zaakceptować niższa stopę zwrotu, czy wręcz przeciwnie. Chcemy wykorzystać nasze mieszkanie do granic możliwości, godząc się jednak na cięższą pracę.
Jest jeszcze jeden ciekawy sposób na inwestowanie nie posiadając własnej nieruchomości. Jest to podnajem. Umawiamy się z właścicielem lokalu by je nam wynajął na długi okres. Jednocześnie sami będziemy dalej to mieszkanie udostępniać. Możemy zdecydować się na najem krótkoterminowy lub długoterminowy, jak powyżej. Często jednak musimy takie mieszkanie doposażyć, zainwestować. Dlatego też tak ważna jest długoterminowa umowa. Jeśli inwestujemy, muszą się nam te środki zwrócić.
Coraz częściej słyszy się o inwestorach, którzy w powyższy sposób zarabiają niemałe pieniądze. Wiele osób się temu dziwi, zastanawiając się kto o zdrowych zmysłach wynajmuje mieszkanie z przeznaczeniem dalszego podnajmu. Otóż ktoś kto zapewni sobie stały miesięczny dochód w wysokości mniejszej niż rynkowa, ale bez kiwnięcia nawet palcem. Przykładowo, inwestor włoży w remont jego mieszkania środki, a dodatkowo będzie przez 5 lat co miesiąc przelewał nam określoną kwotę.
Temat inwestowania w nieruchomości jest bardzo interesujący i warto się w niego wgłębić. Oferuje ciekawą alternatywę w świecie niskich stóp procentowych.