azs
fot. pixabay.com

Atopowe zapalenie skóry czyli AZS to przewlekła choroba skórna, która dotyczy coraz większej liczby osób. Warunki, w jakich obecnie żyjemy sprzyjają jej rozwojowi. Niektórzy zaliczają ją nawet do chorób cywilizacyjnych, ponieważ ostrożne szacunki wskazują, że boryka się z nią co piąta osoba. Choroba daje o sobie znać dość wcześnie, lecz niestety nie opuszcza nas już do. Końca życia. Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji oraz stosowania wskazanej przez specjalistę terapii. Jak więc dbać o skórę atopową na co dzień?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/pielegnacja-skory-atopowej-u-doroslych/

Objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry daje pierwsze swoje objawy już w okresie noworodkowym lub nieco później około 6-7 roku życia. Rzadziej ujawnia się w wieku nastoletnim czy u dorosłych. Jej bezpośrednie przyczyny nie są do końca znane, ale wskazuje się, że jest to choroba, która może mieć dwa podłoża – genetyczne oraz alergiczne. 

Pierwszym jej objawem jest przesuszona, swędząca skóra. Z czasem pojawia się zaczerwienienie i dochodzi do stanów zapalnych. Może przed nimi uchronić częściowo odpowiednia pielęgnacja. Skóra atopowa pozbawiona jest swojej naturalnej bariery ochronnej w związku z czym szybko traci wodę. Codzienna pielęgnacja powinna więc zadbać przede wszystkim o to dwa aspekty. Pierwszym krokiem powinno być dostarczanie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości płynów, ponieważ w ten sposób nawilżamy skórę od wewnątrz. 

Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej

Podstawą codziennej pielęgnacji osób z AZS powinny być emolienty, czyli specjalne dedykowane dla tego typu skóry kosmetyki z substancjami, które zapewniają jej dogłębne nawilżenie oraz ochronę przed odparowaniem z niej wody. Emolienty delikatnie natłuszczają skórę, tworząc na jej powierzchni ochronny filtr czyli tzw. płaszcz lipidowy, który zatrzymuje wodę w skórze, a dodatkowo chroni skórę przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Dobrej jakości emolienty dostępne są w aptekach w różnej formie – kremów, lotionów, balsamów czy oliwek. Są bezpieczne, można je stosować nawet u dzieci od pierwszych chwil życia. Uzupełnieniem kosmetyków do smarowania są emolienty dodawane do kąpieli. W połączeniu z wodą działają niezwykle skuteczne. Trzeba jednak pamiętać, że sposoby z AZS nie powinny kapać się w zbyt ciepłej wodzie, a sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. 

Przeczytaj też: http://cowmiescie.pl/co-powinien-zawierac-skuteczny-krem-przeciwzmarszczkowy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here