Bezpieczne dziecko w samochodzie to priorytet każdego rodzica. Odpowiednio dobrany fotelik samochodowy pozwala ograniczyć ryzyko groźnych dla życia konsekwencji stłuczki czy wypadku samochodowego. Przy doborze fotelika samochodowego należy kierować się kilkoma zasadami.
Testy fotelików samochodowych
Przewożenie dzieci w fotelikach to obowiązek rodziców a jego brak skutkuje mandatem. Niestety nie każdy fotelik spełnia wymogi bezpieczeństwa. Dobry fotelik samochodowy powinien posiadać homologację ECE. Jest to europejski certyfikat gwarantujący bezpieczeństwo. Dodatkowo bezpieczny fotelik samochodowy to taki, który pozytywnie przeszedł testy zderzeniowe, tzw. crashtesty. Fotelik spełniający najwyższe normy posiada 5 gwiazdek, najsłabsze foteliki posiadają tylko 1 gwiazdkę.
Fotelik dopasowany do wagi dziecka
Fotelik samochodowy powinien przede wszystkim być dobrany do wagi i wieku dziecka. Określone modele fotelików są przystosowane do przewożenia dzieci w określonych przedziałach wagowych. Do dyspozycji są m.in. 0–10 kg, 0–13 kg, 0–25 kg, 9–18 kg, 9–36 kg, 15–25 kg, 15–36 kg czy 22–36 kg. Szczególnie należy przyjrzeć się fotelikom dla noworodków i niemowlaków, które powinny posiadać specjalne wkładki redukcyjne chroniące główkę dziecka. Zaleca się by dzieci poniżej 1 roku życia były przewożone tyłem do kierunku jazdy.
Zdarza się, że fotelik przestaje pasować do dziecka zanim osiągnie ono określoną przez producenta wagę. Wtedy należy się kierować wzrostem dziecka. Głowa dziecka wystająca poza krawędź fotelika jest pierwszą oznaką, że fotelik należy wymienić na większy. Dodatkowo, należy bezwzględnie wymienić fotelik gdy są jakiekolwiek trudności z zapięciem pasów bezpieczeństwa.
Fotelik należy dobrze zamontować
Kupno nawet najlepszego fotelika nie gwarantuje dziecku bezpieczeństwa. Każdy fotelik samochodowy należy przede wszystkim właściwie zamontować, za pomocą pasów lub tzw. isofix. Isofix to system pozwalający na sztywne zamocowanie fotelika bez użycia pasów. Co prawda jest to znacznie droższy system, cena bazy potrafi przekroczyć cenę fotelika, lecz pozwala na stabilne zamontowanie fotelika bez obaw o pasy, które mocą się zsuwać.
Nie bez znaczenia jest także miejsce montowania fotelika samochodowego. Najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka przewożonego w foteliku jest kanapa z tyłu, tuż za siedzeniem pasażera. Jeśli profil tylnej kanapy nie pozwala na bezpieczne zamontowanie fotelika, można to zrobić na fotelu pasażera obok kierowcy. Jest to możliwe tylko i wyłącznie po wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera, której otwarcie w czasie wypadku stanowi dla dziecka śmiertelne zagrożenie.
Podstawowe błędy rodziców
Jednym, podstawowym błędem rodziców, stanowiącym bezpośrednie zagrożenie życia, jest wyjmowanie dziecka z fotelika w czasie jazdy. Niezależnie od tego czy dziecko płacze czy jest głodne nie wolno dziecku rozpinać pasów i wyjmować z fotelika bez uprzedniego zatrzymania pojazdu.
Bez względu na budżet jaki rodzice chcą przeznaczyć na zakup fotelika samochodowego eksperci odradzają kupno fotelików używanych. W przypadku fotelika z drugiej ręki nigdy nie ma 100% pewności co do tego, czy fotelik nie brał udziału w wypadku samochodowym. Nawet gdy fotelik samochodowy z zewnątrz nie wykazuje żadnych śladów użytkowania mogło dojść do uszkodzenia konstrukcji fotelika, który podczas wypadku nie będzie spełniał swoich funkcji.