Jak przestać pić alkohol

Wskutek problemów dnia codziennego wielu popada w uzależnienia. Za najgroźniejsze z nich uważa się uzależnienie od narkotyków i papierosów. Jednak wielu nie zdaje sobie sprawy, jak groźne może być uzależnienie od alkoholu.

Czy warto sięgnąć po następny kieliszek?

Alkoholizm często niezaliczany jest do grupy typowych uzależnień. Dlaczego tak jest? W przeciwieństwie do innych uzależnień ciężko wskazać, kto jest uzależniony. No bo jak określić, od kiedy zaczyna się problem.

Alkohol jest używką, która w niewielkich ilościach, nie wywołuje trwałego uszczerbku na zdrowiu. Co innego papierosy i narkotyki. Jeśli o nie chodzi, każda ilość jest bardzo szkodliwa. Jakie są więc objawy alkoholizmu? Możemy zadać sobie pytanie: czy potrafię odmówić sobie następnego kieliszka? Jeśli nie potrafimy się powstrzymać, to może to być sygnał ostrzegawczy. Jeśli jesteśmy za coś odpowiedzialni, na przykład wiemy, że będziemy prowadzić auto, a pokusa zdaje się być nie do uciszenia, to też mamy problem.

Stawianie używki wyżej, niż życie innych i własne, to problem, którego nie wolno lekceważyć. Wiele osób pije, chcąc odpędzić się od przygnębiających myśli i problemów dnia codziennego. Czy to w czymś pomaga? Psycholodzy są zgodni, że nie przynosi to trwałego ukojenia. Odłożony problem namacalnie powraca jako większy, jak również staje się jeszcze bardziej stresujący. Nie trzeba podkreślać tego, jak ślepa jest to uliczka. Naukowcy skupiają uwagę na działaniu mózgu alkoholika. Uzależnienie zaczyna się w naszym umyśle, ale po dłuższym czasie zadomawia się w naszym mózgu. Osoby uzależnione często nie potrafią normalnie funkcjonować bez choćby kropli trunku. Nałóg tworzy w naszym mózgu trwały ślad. Niszczy szare komórki odpowiedzialne za pamięć długotrwałą.

Alkoholik nigdy nie odzyskuje utraconych komórek. Stąd częsty problem takich osób z kojarzeniem faktów. Wobec powyższego niektórzy decydują się na całkowite odrzucenie napojów alkoholowych. Powstaje pytanie: jak przestać pić alkohol? Zastanów się, co jest dla ciebie ważne. Przekładając uzależnienie ponad rodzinę, przyjaciół, czy własne zdrowie, możesz to wszystko stracić. Lepiej już teraz zastanowić się, czy warto. Jeśli już odpowiedziałeś sobie na to pytanie, podejmij kroki, by uwolnić się ze szponów nałogu. Nie rezygnuj z pomocy specjalisty. Pamiętaj również o tym, jak ważni w takich chwilach są najbliżsi. Nie wstydź się zwierzać się im z problemów. Sam nie dasz rady. Stale pamiętaj o tym, jakie korzyści da ci porzucenie tego, co teraz tak bardzo cię skrępowało. Jeśli masz znajomych, którzy przeszkadzają ci w twoich dążeniach, odrzuć te znajomości. Nie są tego warte.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here