Jak sprawdzić stan klocków hamulcowych

Sprawny układ hamulcowy to jeden z kluczowych systemów każdego pojazdu. Bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Dzięki dobrze działającym hamulcom, których elementy nie są zużyte, można czuć się na drodze spokojnie i pewnie.

Z czego składa się układ hamulcowy?

Układ hamulcowy odpowiedzialny jest za wytracanie prędkości i w większości samochodów wygląda podobnie. Do piast każdego z kół przymocowane są tarcze hamulcowe. Te obracają się razem z kołami. Aby spowolnić ruch koła, tarcze są ściskane z obu stron za pomocą specjalnych klocków hamulcowych, które znajdują się w zaciskach. Cały układ połączony jest przewodami hamulcowymi, w których znajduje się specjalny płyn hamulcowy. Za doprowadzenie odpowiedniego ciśnienia do wszystkich zacisków odpowiada pompa hamulcowa połączona z korektorem siły hamowania. Ostatnie wymienione urządzenie dba o to, aby każde koło hamowało z odpowiednią siłą. Całość kontrolowana jest przez zaawansowaną elektronikę, przede wszystkim systemy ABS i ESP.

Klocki hamulcowe najczęściej podlegają wymianie, ponieważ w porównaniu do innych części samochodowych dość szybko się zużywają. Są pokryte okładziną cierną, która stykając się z powierzchnią tarczy hamulcowej, powoduje zatrzymanie pojazdu. Tarcze hamulcowe również podlegają wymianie, jednak nieco rzadziej od klocków (przeważnie raz na 2-3 wymiany kompletu klocków). Pozostałe części samochodowe systemu hamulcowego raczej nie wymagają regularnej wymiany. Warto jednak od czasu do czasu kontrolować poziom płynu hamulcowego. Zastanawiając się nad serwisem hamulców, warto zaopatrzyć się w części zamienne Economy Parts, które charakteryzuje odpowiedni stosunek ceny do ich jakości.

Jak sprawdzić stan klocków hamulcowych?

Poziom zużycia klocków można stwierdzić na podstawie grubości okładzin ciernych. To one odpowiadają za wytworzenie siły hamowania i najszybciej się zużywają. Stan zużycia klocków i tarcz hamulcowych możliwy jest do zbadania po zdjęciu koła. Gdy nie nadają się do dalszej eksploatacji, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości części do układu hamulcowego Economy Parts.

Stan klocków hamulcowych można zbadać podczas corocznego serwisu samochodu. Dobrym momentem jest też serwis opon – sezonowa wymiana ogumienia. Wtedy w prosty sposób można zbadać stan hamulców, korzystając z faktu, że auto jest na podnośniku, a koła zdjęte.  Używając części zamienne Economy można być pewnym wytrzymałości i bezpieczeństwa jazdy.

Wymiana klocków hamulcowych wymaga wprawy oraz posiadania odpowiednich narzędzi. Nie jest to jednak trudne zadanie, a samodzielne zamocowanie części Economy nie powinno przysporzyć kłopotów amatorom mechaniki samochodowej. Z drugiej strony układ hamulcowy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze, więc jeśli nie mamy pewności jak wykonać wymianę, lepiej oddać samochód do specjalistów.

Nawet w przypadku nierównomiernego zużycia klocków hamulcowych powinniśmy wymienić cały komplet klocków obu kół na jednej osi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here