Jak wybrać odpowiednie mleko modyfikowane dla noworodków i niemowląt?

Większość mam doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że karmienie dzieci piersią, to najlepsze, co możemy im dać. Pediatrzy zalecają i namawiają mamy do karmienia w ten sposób, jednak nie zawsze jest to możliwe. I właśnie z myślą o mamach i dzieciach, powstało tzw. mleko modyfikowane, które dostosowane jest do potrzebne dzieci w różnym wieku.

Mleko dla niemowląt, mleko dla noworodków, mleko modyfikowane

Wiele mam zastanawia się, czy podając mleko modyfikowane, zaspokoi się wszystkie potrzeby dzieci. Jednak nie ma się, co obawiać, ponieważ każde mleko modyfikowane jest tak opracowywane, aby pokrywało zapotrzebowanie na wszystkie potrzebne dziecku składniki. Co więcej, mleko modyfikowane jest trawione dużo wolniej niż mleko matki, w związku, z czym dziecko karmione butelką, może wymagać zdecydowanie rzadszego podawania pokarmu.

Jakie jest najlepsze mleko dla niemowląt albo mleko dla noworodków? Pamiętajmy, że inne jest mleko początkowe dla niemowlaka i inne dla noworodka. Opcji wyboru jest wiele, dlatego warto zapoznać się z potrzebami naszego dziecko, by wybrać dla niego to najlepsze.

Odpowiednie mleko dla noworodków

Mleko początkowe dla noworodka to to, które podajemy naszemu dziecku jako pierwsze w przypadku, kiedy nie chcemy lub nie możemy go karmić piersią.

Mleko początkowe może mieć różny skład w zależności od tego, czy będziemy je podawać dzieciom zdrowym, czy np. tym podatnym na alergie. W przypadku alergii należy podawać dzieciom tzw. mleko hipoalergiczne, w którym białko zostało rozbite na mniejsze cząsteczki będące łatwiejszymi do strawienia i mniej uczulającymi. Mleko początkowe dla niemowlaka, tak i inne rodzaje mlek ma specjalne oznakowanie, dzięki któremu będziemy wiedzieć, że wybraliśmy odpowiednie. Na opakowaniach mleka znajdziemy numerki od 1 do 4, gdzie cyfrą 1 oznakowane jest mleko początkowe. Ten rodzaj mleka jest najbardziej zbliżony pod względem składu do mleka matki, przez co też jest łatwiej strawne. Dodatkowo może być także wzbogacone dobroczynnymi składnikami, takimi jak probiotyki, prebotyki czy kwasy tłuszczowe omega-3.

Jakie mleko dla niemowląt?

Szukając odpowiedniego mleka dla niemowląt, nadal należy posługiwać się wspomnianym oznakowaniem. Tym razem odpowiednie będzie to mleko, na którym widnieje cyfra 2. Mleko dla niemowląt można stosować u dzieci po 6. miesiącu życia. Wskazane jest ścisłe przestrzeganie oznaczeń, ponieważ każde tzw. mleko następne modyfikowane różni się składem, odpowiednio dobranym do potrzeb dziecka na każdym etapie rozwoju. Mleka następne dla niemowląt wzbogacone są o oligosacharydy (naśladujące te zawarte w mleku matki), aktywne szczepy bakterii czy tzw. immunoskładniki (np. cynk, żelazo czy witaminę A, C). Specjalnie opracowane formulacje sprawiają, że nawet podczas karmienia mlekiem następnym, dieta dziecka jest uzupełniona o wszystkie niezbędne składniki wpływające na jego tak intensywny w tym okresie rozwój.

Pamiętajmy, że dla dzieci zawsze najlepsze jest karmienie piersią. Jednak kiedy z wielu powodów nie może być kontynuowane, wówczas odpowiedniego rodzaju mleko jest kluczowym do zapewnienia prawidłowego wzrostu i rozwoju naszych dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here