Jak wypełnić PCC 3?

Rozmaite druki i pisma urzędowe formułowane są w sposób niezwykle zawiły. Sprawia to, że wiele osób, w szczególności starsi, ma problem z ich wypełnieniem. Państwo powinno wyjść naprzeciw oczekiwaniom obywateli i uprościć druki, jednak na razie nie słychać o możliwości podjęcia działań tego typu. Tym samym często wydaje się konieczne skorzystanie z specjalnych poradników, w ramach których krok po kroku opisane jest, jak wypełnić PCC 3 lub inny podobny wniosek. Trzeba przyznać, że jest to modelowy przykład pisma urzędowego, w którym nie do końca wiadomo, o co pyta nas ustawodawca. Wynika to z faktu, że niezbędne jest w tym zakresie odwołanie się do stosowanej formy opodatkowania oraz do innych czynników wpływających na wymiar daniny, których nie znamy.

Przy wypełnianiu wskazanego wyżej druku w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy wypełniamy go za siebie, czy za osobę trzecią. W drugim wypadku niezbędne jest wskazanie podstawy pełnomocnictwa. Ponadto dobrze jest pamiętać o tym, że takie umocowanie wymaga wniesienia dodatkowej opłaty. Dlatego już na etapie wypełniania wniosku warto zakupić znaczek opłaty sądowej i przykleić na awersie pełnomocnictwa. Warto wskazać, że urzędowy formularz ma ograniczoną ilość miejsca, dlatego w przypadku, gdy zabraknie wolnych kratek na wpisanie umocowania, niezbędne jest użycie przedłużki. Jest to specjalny aneks, za pomocą którego z powodzeniem możemy rozbudować wniosek. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że także ten dodatek wymaga wniesienia dodatkowej opłaty.

Dla skuteczności wniosku niezbędne jest wskazanie podstawy wymiaru podatku. Niestety, przepisy w tym zakresie są dosyć zawiłe, jednak konieczne jest odwołanie się do nich. Tym samym każdy musi wskazać specjalny kod, który w największym stopniu opisuje transakcję powodującą konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej. Gdy w rozporządzeniu znajdziemy wymagany numer, należy nanieść go na wniosek. Po określeniu swoich danych osobowych z powodzeniem możemy wnieść pismo do urzędu.

www.zapasczasu.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here