W Polsce dodatki spożywcze stanowią blisko 300 substancji dopuszczonych do użytku. Co dokładnie stosują producenci żywności i jaka jest ich rola?
Jakie są naturalne dodatki spożywcze?
Natura to największy sprzymierzeniec człowieka, jeśli chodzi o odżywianie. Często zapominamy o tym, żyjąc w dobie nowoczesnych technologii, gdzie wszystko jesteśmy w stanie uzyskać w warunkach laboratoryjnych lub drukując to w drukarce 3D. Tymczasem natura dostarcza nam dokładnie tego, czego potrzebujemy. Co więcej, stosowanie naturalnych dodatków spożywczych pozwala osiągnąć porównywalne lub o wiele lepsze rezultaty. Są one w pełni bezpieczne dla zdrowia i jeszcze trzy dekady temu były jedynym sposobem na doskonalenie domowych przetworów. Mistrzami w tej dziedzinie były chociażby nasze babcie, które peklowały, kisiły, pasteryzowały, czy wędziły przetwory, by całym rokiem rodzina miała co jeść. To wszystko stosuje się także w dzisiejszych czasach, jednak masowa produkcja opiera się już o dodatki spożywcze. Dzięki nim proces obróbki żywności jest tańszy, a powstałe produkty mają chociażby odpowiednio długą przydatność do spożycia. Stosowanie dodatków spożywczych jest ściśle określone unijnymi normami. Dlatego producenci są zobligowani do stosowania rozwiązań najwyższej jakości, bezpiecznych dla zdrowia człowieka. Jakie dodatki spożywcze stosuje się najczęściej?
Po co w jedzeniu konserwanty?
Zanim jedzenie trafi na półki sklepowe czeka go długa droga. Od obróbki żywności do sprzedaży mija wcale nie tak mało czasu. Dlatego potrzebne są związki, które wydłużą przydatność do spożycia bez negatywnych konsekwencji dla człowieka. Dlatego stosuje się konserwanty, które zwykle stanowią około 0,1-0,2% zawartości produktu. Stosuje się w sytuacji, gdy naturalne sposoby są niewystarczające lub niemożliwe do zastosowania. Mimo to coraz częściej słyszy się o przypadkach pojawiania się niepożądanych reakcji pokarmowych. Warto unikać chociażby kwasu benzoesowego, który stosowany jest przy produkcji galaretek czy piwa. Podobnie powinniśmy postępować z benzoesanem sodu, który szeroko stosowany jest w napojach gazowanych, owocach w puszkach, czy przetworach rybnych. Może on bowiem utworzyć z witaminą C rakotwórczy benzen.
Dodatki spożywcze – co powinieneś wiedzieć o barwnikach?
Barwniki to dość obszerna grupa, którą można podzielić na trzy kategorie. Pierwsze z nich to oczywiście naturalne, które uzyskuje się z organizmów roślin i zwierząt. Następnie poddaje je się zagęszczaniu, w wyniku którego powstaje barwnik. Oprocz nich stosowane są wciąż dodatki spożywcze identyczne z naturalnymi oraz sztuczne. Najgroźniejsza jest ta ostatnia grupa, która może wywoływać takie choroby jak alergie czy astma. Mogą być także przyczyną nadpobudliwości. Z tego rodzaju zagrożeń zdają sobie sprawę konsumenci, którzy coraz chętniej odchodzą od szkodliwych produktów. Dlatego producenci żywności są zmuszeni zmienić swoją politykę i stawiać na naturalne środki. W tym celu wybierają dostawców, którzy w swej ofercie mają najwyższej jakości dodatki spożywcze. W tym miejscu znajdziesz jedną z nich http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/. Sprawdzone firmy legitymują się wiarygodnymi certyfikatami, które podkreślają wartościowość dodatków.