Pierwsza kąpiel noworodka u wielu młodych rodziców wiąże się z niepewnością i pewnego rodzaju wyzwaniem. Dziecko jest malutkie i kruche, a rodzice obawiają się, iż z braku doświadczenia mogą zrobić mu krzywdę. Wydaje im się, że muszą nauczyć się jak trzymać dziecko w kąpieli, choć z natury wiadomo – intuicja rodzicielska raczej nie zawodzi i finalnie okazuje się, że wszystko poszło sprawnie.

Przed kąpielą warto jednak zapoznać się z kilkoma wskazówkami, o których intuicja nie zawsze pamięta.

Wszystko pod ręką

Przygotowując kąpiel dla Maluszka, sprawdź czy wszystkie niezbędne do tego rzeczy są już w zasięgu Twojej ręku, tak byś nie musiała w trakcie kąpieli zostawiać dziecka samego w łazience, albo otwierać drzwi i robić przeciąg. Na liście potrzebnych rzeczy znajduje się oczywiście ręcznik, pieluszka, kosmetyki do pielęgnacji, świeże ubranko i termometr do wody. Z takim przygotowaniem, możesz zaczynać.

Temperatura wody

Do wanienki nalewamy ciepłą wodę. Jeśli dziecko ma przesuszoną skórę, możesz do wody dodać jakiś naturalny kosmetyk nawilżający. Wodę w wanience warto zmierzyć specjalnym termometrem, żeby mieć pewność, iż dziecko nie zmarznie ani się nie poparzy. Jeśli woda ma 37 stopni, dość szybko się ochłodzi i może być za zimna. Tu znowu powraca moc intuicji – obserwujemy dziecko i sprawdzamy czy po dolaniu cieplejszej wody czuje dyskomfort, czy też jest bardziej odprężone.

Jeśli woda jest gotowa, rozpoczynamy kąpiel. Zwróć uwagę, by dziecko było wypoczęte i najedzone, inaczej ani ono, ani ty nie zaznacie przyjemności z tej chwili.

Aby dziecko nie ślizgało się po dnie, możesz położyć w wanience pieluszkę tetrową. By noworodek nie naprężał się, nie wkładaj go do wody ani tyłem, ani przodem. Ułóż go w rękach na boku i zacznij najpierw zamaczać stopy, a potem resztę ciała.

Kąpiel noworodka powinna trwać kilka minut i nie musi odbywać się codziennie. Zamiast kąpieli, możesz przemyć ciało dziecka zwilżoną myjką lub wacikiem. Ważne żeby dotrzeć do wszystkich fałdek, gdzie zbiera się pot i zabrudzenia.

Relaks po kąpieli

Po zakończonej kąpieli kładziemy maluszka na rozłożony ręcznik i owijamy go szczelnie. Dla wygody warto wybrać większy ręcznik z kapturkiem, by otulić również główkę dziecka. Pamiętaj, by materiał, z którego wykonany jest ręcznik był naturalny i zdrowy dla dziecka. Jeśli nie masz pewności, co do składu tkaniny, możesz zajrzeć do sklepu bobomio.pl, gdzie kupisz rzeczy wyłącznie zdrowe i bezpieczne dla dzieci.

Nie trzemy skóry i nie wycieramy. Pozwalamy jedynie wodzie wchłonąć się w materiał. Wszelkie zagłębienia i fałdki osuszamy, dotykając je delikatnie ręcznikiem. Jeśli tego nie zrobimy, mogą powstać odparzenia.

Jeśli skóra dziecka jest przesuszona, możesz nawilżyć ją naturalnym olejkiem lub balsamem. Aby jeszcze bardziej zrelaksować Maluszka, podczas nawilżania możesz wykonać mu delikatny masaż, który przyniesie odprężenie, szczególnie przed snem. Do tego świetnie sprawdzi się naturalny olejek do masażu Alphanova Bebe dostępny na stronie bobomio.pl.

Jeśli kąpiel była miłym i relaksującym wydarzeniem zarówno dla dziecka jak i dla Ciebie, reszta wieczoru powinna upłynąć już pod znakiem spokoju. Odprężony Maluszek szybciej zapadnie w sen, a ponieważ nie stresował się przed zaśnięciem, jest szansa, że będzie również spokojniej i dłużej wypoczywał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here