Kolory w kuchni

Kiedy urządzamy kuchnię to już na etapie projektowania pomieszczenie powinniśmy mieć rozmieszczone wszystkie jej najważniejsze elementy – w innym wypadku będzie nam dosyć trudno przenieść w inny punkt zlewozmywak. Kiedy już jednak dokonaliśmy pierwszych wyborów i nasze szafki wraz ze zlewem tylko czekają na złożenie powinniśmy… pomalować ściany na pasujący kolor. Najpopularniejszym kolorem i najbardziej bezpiecznym w większości sytuacji jest wciąż w wielu domach kolor biały. Czy aby na pewno? Wgłębiając się w temat widzimy, jak wiele odcieni ma biały – od zimno białego po ecru – i już nie jest to taki prosty wybór. Ot, jak każdy inny. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jednak nie jest malowanie ścian na kolor biały, a zakup szafek kuchennych w tym kolorze. Białe meble kuchenne dają nam dużo możliwości – kolor ścian może być wtedy właściwie dowolny. Jeśli również będzie neutralny będziemy mogli zmieniać charakter kuchni dodatkami, a jest to świetne rozwiązanie dla osób lubiących często drobne zmiany w otoczeniu bez niepotrzebnych remontów.
No dobrze, ale mimo wszystko? Białe meble kuchenne – jaki kolor ścian wchodzi w grę? Naprawdę każdy! Zależy to od charakteru, jaki chcemy z pomieszczenie wydobyć. Jeśli ma to być tradycyjne pomieszczenie z drewnianymi elementami najlepiej będzie wybrać ciepłe odcienie beżu, lub złamaną, ciepłą biel. Jeżeli zależy nam na efekcie kontrastu kolory ścian, na których wiszą szafki mogą być ciemne, nawet czarne, a ściany bez szafek szare bądź wręcz białe – da to świetny, odważny efekt. W supermarketach, sklepach internetowych i stacjonarnych sklepach specjalistycznych mamy do wyboru tak wiele kolorów i rodzajów farb, że nad tym etapem możemy spędzić naprawdę wiele czasu. Malowanie ścian nie jest zajęciem , wbrew pozorom, łatwym – od dobrania odpowiedniej farby i odpowiednich do niej narzędzi jest jeszcze długo droga do osiągnięcia zamierzonego efektu na ścianach.
Dobre przygotowanie podłoża jest najważniejsze – pomalowanie go za silnym gruntem sprawi, że nasza farba nie będzie się dobrze trzymać i nie przykryje porządnie ściany – ściana będzie zbyt szklista. Za słaby grunt lub jego brak może sprawić, ze farba pokryje ściany nierówno. Nie odkurzona powierzchnia ścian sprawi, że na wałku lub pędzlu zostaną nieestetyczne kawałki, które potem oszpecą ścianę.
Wszystko warto przemyśleć kilka razy, łącznie z samodzielnym malowaniem ścian – może lepiej wezwać fachowca? Nie zawsze wszystko powinniśmy robić sami.
Ściany w kuchni, szczególnie te nad blatem kuchennym możemy też pokryć płytkami lub hartowanym szkłem. I tak naprawdę płytkami też możemy załatwić sprawę charakteru naszej kuchni. Stonowane zapewnią nam dowolność w wykończeniu pomieszczenia dodatkami, natomiast kolorowe pozbawią nas problemu wykańczania kuchni wieloma dodatkami. Wybór zależy do nas!
Inną kwestią jest to, czy jesteśmy minimalistami, czy wolimy raczej dużą ilość przedmiotów na wierzchu – to wszystko jest na tyle istotne, że może tworzyć iluzję porządku… oczywiście dobrze rozplanowane.

www.designsekcja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here