Pokój dziecięcy to ich prywatna kraina zabaw dla najmłodszych, ale również miejsce do nauki, snu, czy odpoczynku. To w nim dziecko spędza każdego dnia większość wolnego czasu, dlatego musimy szczególnie zadbać o odpowiednie oświetlenie, by zapewniało dobrą widoczność, możliwość komfortowej i spokojnej nauki, a także zbudowało odpowiedni nastrój. Czym więc kierować się przy doborze oświetlenia?
Przydatne wskazówki dotyczące wyboru oświetlenia
- Postaw na kilka źródeł światła, czyli oświetlenie górne, lampki nocne, lampki dekoracyjne. Rozproszone światło powinno znajdować się na suficie, a punktowe w miejscu, gdzie dziecko spędza większość czasu.
- Oświetlenie punktowe nie może razić po oczach, umieszczamy je z boku.
- Dobrym pomysłem jest dodatkowa, mała lampka, przy której dziecko może spokojnie zasnąć, jeśli boi się ciemności. Powinna być niezbyt jasna, by nie rozbudzić zbytnio dziecka.
- Jednym z ważniejszych elementów pokoju jest podłoga, zadbajmy o jej dobre oświetlenie, aby dziecko, spędzając na niej czas, mogło czuć się bezpiecznie i wszystko widzieć.
Instalując oświetlenie w pokoju dziecięcym, dopasujmy je pod meble, dodatki oraz kolor ścian – stwórzmy dziecku przytulne pomieszczenie, w którym będzie czuło się komfortowo i spędzało w nim chętnie większość wolnego czasu.
Przyjemna i bezpieczna zabawa, czyli lampy sufitowe
Do wyboru mamy wiele rozwiązań, mogą to być lampy umieszczone w centralnym punkcie sufitu lub system reflektorów umieszczony na szynie. Lampa sufitowa powinna mieć światło zbliżone barwą do naturalnego i mieć odpowiednią jasność. W przypadku lamp zamontowanych na szynie mamy kilka źródeł światła na jednej listwie, dzięki czemu możemy regulować kąt padania światła i dokładnie oświetlić każdy kąt pokoju.
Jeśli chodzi o pojedyncze, duże lampy nie powinny one być osłonięte przez abażury czy klosze, ponieważ ograniczają one strumień światła oraz niejednokrotnie wpływają na zmianę jego barwy. Sklepy oferują rozmaite modele, dzieciom szczególnie podobają się te zwisające, kolorowe, z wieloma elementami.
Warto jednak pomyśleć o bezpieczeństwie, by dziecko skacząc nie uderzyło się w głowę, ani nie miało możliwości oderwania pewnych elementów z lampy oraz połknięcia ich – należy więc montować lampy sufitowe wysoko, poza zasięgiem ruchu dziecka.
Nauka i pełne skupienie, czyli lampka biurkowa
W zależności od wielkości biurka dziecięcego wyróżniamy dwa rodzaje lampek biurowych:
- stojące, z długim i wysuwanym ramieniem, które możemy ustawić pod dowolnym kątem padania światła, jeśli blat biurka jest przestrzenny
- mocowane na klips do krawędzi biurka lub półki znajdującej się nad biurkiem, jeśli biurko naszego dziecka jest małe.
Żarówka powinna znajdować się w odległości od 30 do 50 centymetrów od blatu, aby światło nie było zbyt ciemne, ani nie raziło dziecka. Dobrym rozwiązaniem są lampki halogenowe, które od razu po włączeniu świecą z pełną mocą, najczęściej mają też możliwość przyciemnienia.
Ważne jest, aby dostosować lampkę odpowiednio do potrzeb naszego dziecka – jeśli jest praworęczne, lampka powinna znajdować się po lewej stronie, a jeśli leworęczne – lampka po prawej stronie. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której cień ręki dziecka pada mu na książki lub zeszyty i ogranicza prawidłowe widzenie. Średni koszt lampy biurkowej to 100 złotych.
Pracujemy na łatwym zasypianiem…
Nie tylko nauka i zabawa są ważne w pokoju dziecięcym, jedną z głównych ról odgrywa sen – to wtedy dziecko ma czas na regenerację, zebranie sił na kolejny dzień, a także rozwój. Warto więc zainwestować w lampkę nocną, która wprowadzi malucha w odpowiedni nastrój.
Lampka nocna jest przeznaczona dla dzieci już od pierwszych miesięcy życia, a także dla tych starszych, które przed spaniem lubią chwilę poczytać. Jest to niezbędna pomoc w zasypianiu dla małych dzieci, które szczególnie boją się ciemności i ciężko im zasnąć.
Ciekawym pomysłem są tu lampki nocne, które mają światło zmieniające kolor, niekiedy wyświetlają wzorki na ścianie. Dzięki temu dziecko odwróci swoją uwagę od złych myśli i spokojnie zaśnie.
Lampka nocna dla starszych dzieci powinna mieć osłonę, aby nie raziła w oczy, jednocześnie dając możliwość swobodnego czytania. Można także kupić model przyczepiany do łóżka, dający idealny strumień światła na książkę. To także dobre rozwiązanie dla rodziców, czytających swoim dzieciom przed snem. Lampka nocna to wydatek rzędu 70 złotych.
Małe urozmaicenia
Lampki do kontaktu to kolejny dobry pomysł dla dzieci, które boją się ciemności, ale nie tylko. Lampki, które umieszczamy do kontaktu często mają różny kolor światła oraz kształt, dzięki czemu stanowią niemałą atrakcję dla naszych pociech. Niektóre modele mają możliwość wyciągnięcia z kontaktu i zamienienia na latarkę, dzięki czemu dziecko bezpiecznie trafi po ciemku na przykład do toalety. Za taką lampkę zapłacimy średnio 30 złotych. Możemy również sięgnąć po lampkę dekoracyjną, o kolorowym świetle i dodatkowych funkcjach, takich jak: melodie lub projekcja postaci z bajek czy zdjęć.