Laktacja - jak ją zwiększyć?

Co na laktację? Wiele młodych mam zadaje sobie to pytanie. Troska o dzieciątko zbiega się z codziennym przemęczeniem i małą ilością snu. Wtedy może dojść do takiej sytuacji, że pokarmu będzie mało, albo zaniknie całkowicie. Co zatem robić, aby dostarczać swojemu dziecku jak najbardziej wartościowe pożywienie?
W czasie karmienia piersią istotne jest to co mama je, gdyż ma to związek z jakością mleka. Matka karmiąca nie powinna przede wszystkim jeść „za dwoje”, a w myśl zasady – „dla dwojga”. Przejadanie się nie zwiększy ilości pokarmu dla naszego dziecka. Wartościowe produkty i odpowiednio dobrane porcje – to przepis na sukces.
Podczas karmienia piersią nie wolno pić alkoholu oraz palić papierosów. Mama nie powinna też jeść wysoko przetworzonej żywności typu fast food. Gdy nasze dziecko jest jeszcze maleńkie, warto unikać potraw smażonych, ciężkich, tłustych, pikantnych oraz kwaśnych. Ostrożnie trzeba postępować też z ewentualnymi alergenami np. czekoladą, orzechami i truskawkami. Z czasem powoli swoją dietę należy rozszerzać, ale zawsze należy sprawdzać, jak zareaguje dziecko.
Zapotrzebowanie na płyny podczas laktacji jest dużo wyższe niż w innym okresie życia kobiety. Warto wówczas pić niegazowaną wodę (zwykłą lub mineralną), zdecydowanie ograniczyć mocną kawę, jak też mocną herbatę, napoje gazowane i produkty z kofeiną.
Warto również pić mlekopędne zioła takie jak koper włoski czy anyż i unikać szałwii, która ma działanie odwrotne.
Aby laktacja była satysfakcjonująca dla mamy i dziecka należy często przystawiać pociechę do piersi, wypijać dużo płynów oraz dbać o swoją dietę. Warto podejść na spokojnie do tematu, bo spokojna matka, to szczęśliwe dziecko.

www.wpudrze.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here