Projekt domu Kiwi 3 BSA2063

Dom budowany z myślą o rodzinie powinien być w pełni dopasowany do jej potrzeb. Należy pamiętać między innymi o odpowiednim metrażu, ilości kondygnacji czy też pomieszczeń. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, aby każdemu domownikowi mieszkało się komfortowo?

Metraż i ilość pomieszczeń

Przed budową należy dokładnie przeanalizować indywidualne potrzeby rodziny, która będzie zamieszkiwać dom. Najpopularniejszym modelem w naszym kraju wciąż jest 2+1 lub 2+2, czyli rodzice z jednym lub dwójką dzieci. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest wybór jednego z projektów domów liczących nie więcej niż 150m2. Tak optymalny metraż jest w stanie zapewnić każdemu z mieszkańców całkowity komfort. Powinny się w nim zmieścić wszystkie niezbędne pomieszczenia – i te podstawowe i dodatkowe. Jeżeli rodzina liczy więcej niż cztery osoby, można rozejrzeć się za większym domem, z większą ilością pokoi.

Bardzo ważne jest to, aby każdy domownik miał swój własny kąt, w którym będzie mógł zrelaksować się w odosobnieniu, pouczyć się w ciszy lub popracować. Dlatego obowiązkowym punktem jest sypialnia rodziców i osobny pokój dla każdego z dzieci. Przy sypialniach warto zaaranżować garderoby oraz dużą łazienkę. Projekty domów średnich obejmujące metraż 100-150 m2 mają na tyle dużo miejsca, że przewidują także pomieszczenia dodatkowe, takie jak pokój dla odwiedzających gości, gabinet do pracy, pokój zabaw, dodatkową łazienkę, przykuchenną spiżarkę czy też pomieszczenia gospodarcze.

Parter, piętro, poddasze?

Odpowiednio dopasowana ilość kondygnacji może znacznie wpłynąć na wygodę rodziny. Jeżeli jej członkowie najbardziej cenią sobie prywatność i możliwość wyciszenia się raz na jakiś czas, najlepszym rozwiązaniem będzie dom piętrowy bądź z poddaszem użytkowym. Sprzyja podziałowi przestrzeni na dwie strefy – dzienną i nocną. Strefa dzienna jest częścią wspólną, aktywną. Ją aranżuje się zwykle na parterze, umieszczając w niej salon, kuchnię z jadalnią, pokój gościnny, pokój zabaw i opcjonalnie niewielką toaletę. Tu wspólnie spędza się czas i przyjmuje się gości.
Wracając do tematu prywatności, należy wspomnieć o tym, jak wiele swobody dają piętro i poddasze. Ogradzają wizualnie i akustycznie strefę nocną, która właśnie na nim się znajduje, od reszty domu. Na tej kondygnacji warto zaaranżować wszystkie sypialnie, garderoby, łazienkę. Ta strefa raczej nie jest otwarta dla gości. Każdy z domowników ma tu swój pokój, w którym może odpocząć. Podobne zalety mają domy z poddaszem. Poddasze może pełnić rolę dodatkowego piętra. Wtedy strefa dzienna znajduje się na parterze, a poddasze wypełniają pomieszczenia strefy nocnej.

Projekt domu Opałek II N 2G BSB1079

W przypadku domu parterowego strefy można oddzielić korytarzem, lub w przypadku budynków w kształcie litery L, zaaranżować je w prostopadłych do siebie skrzydłach. Domy te jednak bardziej sprzyjają integracji. Często aranżuje się w nich przestrzenie otwarte, czyli przykładowo salon połączony z kuchnią, jadalnią i kątem przeznaczonym zabawom. Komunikacja w nich jest znacznie ułatwiona, ponieważ pomieszczenia znajdują się blisko siebie i nie trzeba wchodzić po schodach. Ułatwia to poruszanie się małym dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym. Dlatego domy parterowe są idealną propozycją dla całej rodziny, niezależnie od tego, w jakim wieku oraz stanie zdrowia są jej członkowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here