Wybierając zabawkę dla takiego malucha często wydaje nam się, że nie ma większego znaczenia na którą z nich się zdecydujemy. Jednak w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej – nawet w tym wieku odpowiednie zabawki potrafią edukować i wspomagać rozwój dziecka, a dodatkowo bawić. Które zatem warto wybrać, by skutecznie stymulować rozwój malucha?

Pierwszy miesiąc życia

Należy wiedzieć, iż pole widzenia dla takiego malucha zawęża się do około 20-30 centymetrów i tylko przedmioty, które znajdują się w tym polu może zauważyć dosyć wyraźnie. Dziecko w tym wieku odróżnia kolory kontrastujące ze sobą, na przykład czarny oraz biały. Zabawki dla takiego dziecka powinny więc być proste i posiadać kontrast kolorów. Dobrym pomysłem jest zawieszenie nad łóżeczkiem czerwonego balonika lub przedmiotu w czarno-białą kratkę. Na pewno dobrym pomysłem będzie też kolorowa i niewielkich rozmiarów przytulanka, którą dziecko będzie w późniejszym czasie kojarzyło. Za takie akcesoria zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Drugi oraz trzeci miesiąc życia

W tym okresie dziecko bardzo dużo płacze, musimy więc skutecznie je czymś zająć. Tutaj możemy wprowadzać elementy, które związane są z muzyką, wtedy dziecko zacznie się uspokajać, a nawet uśmiechać. Gdy usłyszy dźwięki odwróci tez główkę w tę stronę lub zacznie rozglądać się za poruszającym się i grającym przedmiotem.

To dobry okres, by zakupić:

  • Dźwiękową zabawkę, może to być maskotka wydająca różne odgłosy, czy pajacyk z melodią dobranocki, którego możemy przyczepić do łóżeczka. Takie zabawki nie są zbyt drogie – kosztują około 50 złotych, jeśli są dobrej jakości.
  • To także świetny moment na zainstalowanie karuzeli nad łóżeczkiem – dziecko nie tylko będzie słuchało melodii, ale może również obserwować kręcące się wokół przedmioty, warto zdecydować się więc na kolorowy model, z delikatnymi dźwiękami. Upewnijmy się, że karuzela wykonana jest z solidnych materiałów, możemy wybrać tą, która posiada kręcące się maskotki, które można odpiąć. Porządna karuzela to wydatek około 200 złotych.

Czwarty i piąty miesiąc życia

To okres, w którym nasze dziecko zaczyna dotykać wszystko, co znajduje się wokół niego, oczywiście obserwując stale całe otoczenie. Zaczyna się też branie do buzi rozmaitych przedmiotów, musimy więc zwracać szczególną uwagę na to, czy dana zabawka wykonana jest z dobrej jakości materiałów nadających się do bliskiego kontaktu z dzieckiem.

Świetnie sprawdzają się w tym okresie plastikowe lusterka – dziecko widzi delikatnie swoje odbicie, ale przede wszystkim zabawka się mieni, co strasznie fascynuje malucha. Takie lusterko kosztuje około 15 złotych. Tutaj swoje zastosowanie znajdują również grzechotki oraz gryzaki, czyli wszystko co jest kolorowe, da się wziąć do buzi oraz wydaje pewne odgłosy. Za tego typu akcesoria zapłacimy około 20 złotych.

Czwarty i piąty miesiąc życia dziecka to także dobry okres na wprowadzenie maty edukacyjnej, na której nasz maluch będzie odtąd spędzał wiele czasu.

Maty edukacyjne skutecznie pobudzają zmysły dziecka na kilka sposobów:

  • kolorowe tkaniny oraz lusterka odpowiadają za aktywację wzroku,
  • wystające elementy oraz zabawki na pałąku wykonane z pluszu i plastiku odpowiadają za stymulowanie dotyku,
  • grzechotki, a także pozytywki skutecznie oddziałują na zmysł słuchu.

Jest to o tyle ciekawa rozrywka dla malucha, że przy każdej zabawie odkrywa nowe możliwosci, przez co nigdy mu się nie znudzi.

Wybierając matę musimy mieć pewność, że wykonana jest z wysokiej jakości materiałów – nasze dziecko nie tylko będzie na niej leżało, ale również brało do buzi różne elementy. Mata powinna być dokładnie zszyta, by dziecko nie było w stanie oderwać żadnej zabawki, przyjrzyjmy się też czy są one odpowiednio wykonane i nie zrobią krzywdy maluchowi.

Warto zdecydować się na matę, którą możemy prać w pralce – dobry wybór dla maluchów, które są alergikami. Jeśli zamierzamy umieścić naszą matę na ziemi wybierzmy tą, która pod spodem posiada warstwę termoizolacyjną, dzięki której dziecku zawsze będzie na niej ciepło. Solidna mata edukacyjna to wydatek rzędu 200 złotych.

Gdy dziecko kończy pół roku

Maluch robi się coraz bardziej aktywny, składa rączki, zaczyna się przekręcać na brzuszek i z powrotem na plecki, a także stale bawi się swoimi stopami – następuje więc etap fascynacji własnym ciałem, gdzie wkłada też rączki i stopy do buzi. Najlepiej więc zająć je interaktywnymi zabawkami oraz w dalszym ciągu stosować matę edukacyjną, dziecko potrzebuje, aby dużo wokół niego się działo. Dobrym pomysłem będą więc interaktywne zwierzątka, które wydają różne odgłosy i grają kilka melodii, kosztują około 50 złotych.

Warto również pomyśleć o leżaczku, który możemy ustawić w dowolnym pomieszczeniu, obok nas, dzięki czemu dziecko zainteresuje się wszystkim dookoła a my będziemy mieli je cały czas na oku. Leżaczek musi być przede wszystkim bezpieczny – maksymalnie stabilny i wykonany z wysokiej jakości materiałów, nie posiadający żadnych ostrych części oraz krawędzi i z szeroką podstawą.

Bardzo ważny jest także mechanizm składania i regulacji, aby wszelkie pokrętła i przyciski znajdowały się poza zasięgiem dziecka. Za podstawowy fotelik z zabawkami zapłacimy w granicach 100 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here