Nie biegaj, zrób to wszystko w swoim biurze

Codziennie w pracy mamy do wykonania pewną ilość zadań. Dla przykładu musimy sprawdzić ciśnienie w zbiorniku z cieczą, prędkość taśmociągu czy otwarcie zaworu. Można zrobić tak zwany obchód i sprawdzić odczyty wskaźników osobiście przy okazji wprowadzając zmiany. Jednak czy nie łatwiej byłoby gdyby wszystkie te czynności można było zrobić w biurze przy pomocy komputera?

Gdyby tak można było podejrzeć na bieżąco wskazania wszystkich czujników w 1 miejscu….

Można! W tym momencie ku naszej uciesze zjawia się oprogramowanie SCADA. W czasie rzeczywistym sczytuje dane urządzeń oraz czujników w naszym zakładzie, które połączone są ze sterownikiem PLC. Dane te następnie przedstawione są jako wizualizacja SCADA. Oprogramowanie nie tylko jest w stanie przedstawić aktualne dane, ale także dane archiwalne. Jakie są tego zalety? Użytkownik systemu ma ciągły podgląd na proces produkcyjny oraz najważniejsze jego parametry, które przedstawione są w przejrzysty, graficzny sposób. Dodatkowo umożliwia ich zmianę, czyli zmianę parametrów takich jak, np. prędkość obrotowa czy temperaturę.

Czy wizualizacja SCADA ma wpływ na produkcję?

Tak i to ogromny. Prędkość z jaką w łatwy sposób możemy podejrzeć dane i co najważniejsze wprowadzić ich zmiany przekłada się na efektywność naszego procesu produkcyjnego. Jednakże to nie wszystko. Wiadomym jest, że niewłaściwe wartości mechaniczne oraz/lub fizyczne mogą doprowadzić do uszkodzenia urządzenia lub maszyny czy też spowodować uszczerbek na zdrowiu pracownika znajdującego się w ich pobliżu. Dlatego też istnieje możliwość wprowadzania ograniczeń w oprogramowaniu SCADA czyli na przykład prędkość obrotowa silnika musi zawierać się w przedziale 2500-3000 obrotów na minutę. Dla poprawy bezpieczeństwa wprowadzono również funkcję wyłącznika awaryjnego czy też alarmu. Gdy tworzona jest wizualizacja SCADA oraz wprowadzane zmienne, jesteśmy w stanie zadać by program poinformował nas gdy dana wartość zostanie przekroczona lub spadnie poniżej minimum.

Jak to się wszystko łączy?

Wizualizacja SCADA jest doskonałym połączeniem operatora ze wszelkimi urządzeniami, które pełnią funkcje sterujące, pomiarowe oraz wykonawcze. Aby to lepiej zobrazować czujniki, moduły I/O podłączone są do sterownika PLC, który kontaktuję się z bazą danych oraz oprogramowaniem. Wprowadzane dane na wizualizacji SCADA przenoszone są poprzez sterownik PLC na urządzenia wykonawcze. Należy jedynie pamiętać, że tylko poprawnie wykonana i zaprogramowana wizualizacja da nam wymierne wyniki w produkcji oraz bezpieczeństwie naszego zakładu i urządzeń.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here