Pracy poświęcamy znaczną część naszego życia. Logicznym zatem wydaje się to, że powinna ona stanowić źródło satysfakcji, ale w praktyce często jest inaczej. Niejednokrotnie z jej właśnie powodu czujemy się wypaleni i przygnębieni, co rzutuje na pozostałe obszary naszej rzeczywistości. Dobra wiadomość jest na szczęście taka, że wcale nie musimy tkwić w tym martwym punkcie, niemniej to od nas samych zależy, na jakie tory skierujemy naszą karierę zawodową, a przy okazji i życie.

Dlaczego sięgnęłam po książkę Reginy Brett „Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia”?

Kiedy usłyszałam o książce Reginy Brett „Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia” pomyślałam sobie, że to jeszcze jeden nudny poradnik o tym, jak znaleźć pracę swoich marzeń. Jednakże zachęcona wieloma pozytywnymi opiniami postanowiłam sięgnąć po tę pozycję. I przyznam szczerze, że bardzo mnie ona zaskoczyła – w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dlatego też z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu – nie tylko osobom pragnącym zmian na niwie zawodowej, ale generalnie wszystkim, którzy szukają w życiu spełnienia.

Kim jest autorka książki Regina Brett?

Regina Brett – rocznik 1956 – jest amerykańską dziennikarką oraz pisarką. Ma na swoim koncie wiele wyróżnień, w tym tak prestiżowych jak m. in. dwukrotna nominacja nagrody Pulitzera – w 2008 r. i 2009 r. Głównym obszarem jej zainteresowań są trudności, którym człowiek musi stawiać czoła na co dzień – sama w życiu wiele przeszła, żeby wspomnieć chociażby o tym, że przez kilkanaście lat musiała radzić sobie jako samotna matka, usłyszała też diagnozę brzmiącą „rak piersi”. Pomimo tego nie poddała się, a swoje doświadczenia postanowiła przelewać na papier. Jej twórczość cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Regina Brett zajmuje się nie tylko pisaniem, ale także udziela się gościnnie jako wykładowca m. in. Ursuline College, John Carroll University, Cleveland State University i Case Western Reserve University.

O fabule książki „Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia” słów kilka

„Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia” to książka dedykowana tym, którzy z rozmaitych powodów przestali kochać to, co robią. Tytuł może być nieco mylący, ponieważ ten zbiór felietonów nawiązuje nie tylko do życia zawodowego, ale także i pozostałych ról, w których przychodzi człowiekowi spełniać się w życiu. Nie jest to w żadnym wypadku instrukcja krok po kroku, jak znaleźć pracę i być z niej zadowolonym. Regina Brett nie daje czytelnikowi złotej recepty, która niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozwiąże jego problemy. Udziela natomiast cennych porad, które wynikają z jej własnych doświadczeń. Autorka wie doskonale, że po pierwsze – na zmiany nigdy nie jest za późno, a po drugie – najtrudniej jest zrobić pierwszy krok.

Jej felietony stanowią istną kopalnię złotych myśli – wiele cytatów warto sobie gdzieś zapisać i sięgać po nie, gdy dopadają nas chwile zwątpienia. Książka pozbawiona jest sztucznej pompatyczności i moralizatorskiego zacięcia – autorka pisze z rozbrajającą wręcz szczerością, jej słowa są proste i przemawiają do wyobraźni. Lekkości pisania nie należy przy tym mylić z banalnością. Felietony Reginy niosą mądry przekaz, napawają radością i optymizmem, a przede wszystkim skłaniają do refleksji nad własnym życiem. I w tym właśnie tkwi ich największa siła.

Moja opinia na temat książki „Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia” Reginy Brett

Wszystkie doświadczenia – w tym także i zawodowe – mają mniejszy bądź większy wpływ na nasze życie. Mnóstwo prawdy jest też w powiedzeniu „żadna praca nie hańbi”, chociaż niejednokrotnie jest tak, że to, czym się zajmujemy, wydaje się nam niewiele warte czy wręcz godne pożałowania. Jeżeli z powodu pracy odczuwany dyskomfort, znużenie, nadmierne zmęczenie itp., to jest to niechybny znak, iż trzeba coś zmienić. Wielu z nas nie podejmuje jednak żadnych kroków. Dlaczego? Ze strachu przed zmianami – nigdy nie wiemy, co przyniosą. Wygodnie jest natomiast przebywać w strefie komfortu – nawet, jeśli uwiera i wpływa na pogorszenie naszego samopoczucia.

Za rzadko doceniamy siebie, a niepowodzenia zwykle traktujemy w kategoriach klęsk, nie wyciągamy z nich stosownych wniosków. Tymczasem bez względu na wszystko powinniśmy zachować otwarty umysł i nie zamykać się na zmiany. To właśnie chce nam powiedzieć Regina Brett w swojej książce.

Jej felietony czyta się szybko, dosłownie w oka mgnieniu. Ja osobiście polecam dawkować je sobie stopniowo, a nie pochłaniać całość na raz. Dzięki temu to, co ważne, na pewno nie umknie uwadze. Poza tym dajmy sobie czas na to, by zastanowić się nad tym, co autorka ma nam do przekazania.

Czy warto kupić książkę „Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia”?

„Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia” to książka, którą powinien poznać każdy. Ogólnie nie jestem zwolenniczką poradników, ale istnieje parę wyjątków – i to jest jeden z nich. Na pracę warto spojrzeć pod nieco innym kątem aniżeli robimy to na co dzień. Świeże spojrzenie z odmiennej perspektywy zawsze się przydaje, ponieważ pozwala zmienić punkt widzenia. Życie jest nam dane tylko jedno, a miniony czas czymś, czego już nie odzyskamy – nie marnujmy go na robienie rzeczy, które nie przynoszą nam niczego konstruktywnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here