Opieka nad rodzicem

Opieka nad rodzicem to zagadnienie niezwykle złożone. Dla każdego oznacza coś innego. Dla jednych jest nią częsty kontakt z najbliższymi i pomoc w załatwianiu pilnych, bieżących spraw, dla innych zaś potrzebą nieustannego bycia przy bliskim i ułatwieniu codziennego funkcjonowania. Jej zakres jest kwestią niezwykle indywidualną, uzależnioną od potrzeb rodzica i możliwości wsparcia jego opiekuna. Niezależnie jednak od skali, opieka nad bliskim zawsze stanowi nie lada wyzwanie. Od czego zacząć? Jak się do niej przygotować?

Opieka nad rodzicem – najtrudniejszy pierwszy krok…

Wcześniej czy później zdecydowana większość osób będzie musiała się zmierzyć z ogromnym wyzwaniem, jakim jest zapewnienie opieki swoim najbliższym. Czas biegnie nieubłagalnie i niestety nie zawsze bywa łaskawy dla seniorów. Coraz mniejsza samodzielność i samowystarczalność są niejako wpisane w koleje życia. W połączeniu z pogarszającym się stanem zdrowia i niekiedy licznymi, przewlekłymi dolegliwościami sprawiają, że rodzice zmuszeni są do korzystania z pomocy swoich dzieci.

Opieka nad rodzicem, bez względu na jej zakres, zawsze wymaga zaangażowania i energii. Dlatego warto się do niej dobrze przygotować. Sukcesem w jej realizacji jest właściwe rozpoznanie potrzeb najbliższych i dostosowanie do nich podejmowanych działań. Trzeba jednak pamiętać, że sama rozmowa z seniorem może w tym względzie okazać się niewystarczająca. Starsi ludzie bardzo często ukrywają swoje problemy przed bliskimi w obawie przed nadmiernym obciążeniem ich swoimi kłopotami lub po prostu ze wstydu. Nie każdy bowiem łatwo godzi się z upływem czasu i jego następstwami zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Przykładem takiego wstydliwego problemu, bardzo często ukrywanego przez osoby starsze, jest utrata kontroli nad pęcherzem. Jak sobie z nią poradzić?

Znajdź sposób na kłopoty

Opieka nad rodzicem zmagającym się z nietrzymaniem moczu wcale nie musi być dodatkowym obciążeniem dla opiekuna i samego pacjenta. Wystarczy, że w odpowiednim czasie problem ze świadomą kontrolą pęcherza zostanie rozpoznany i podjęte zostaną właściwe działania, adekwatne do przyczyny dolegliwości. W takiej sytuacji nie bez znaczenia pozostaje również higiena intymna. Zapewnienie jej wysokiego poziomu w znacznym stopniu poprawia komfort i samopoczucie chorego. W przypadku NTM niezastąpioną pomocą są chłonne produkty higieniczne dostępne np. w ofercie marki Tena.

Wkładki, pieluchy dla dorosłych oraz bielizna chłonna zostały zaprojektowane w taki sposób, by przy zachowaniu jak najwyższego poziomu dyskrecji zapewnić choremu maksimum bezpieczeństwa przed przeciekaniem. Wszystkie produkty zostały wykonane z oddychających i przyjemnych dla skóry materiałów, dzięki czemu nawet ich codzienne stosowanie nie zwiększa ryzyka wystąpienia podrażnień. Niezwykle chłonne, dobrze absorbują wilgoć i niwelują nieprzyjemne zapachy, zapewniając uczucie świeżości i suchości. Produkty dostępne są w różnym zakresie chłonności. Ich dobór powinien wynikać z poziomu zaawansowania objawów NTM. Dla osób, u których dochodzi do utraty niewielkiej ilości moczu, wystarczające będą chłonne wkładki. Dla tych, u których ilości te są znaczne, odpowiednie będą pieluchy dla dorosłych lub dyskretna bielizna chłonna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here