Pisanie pamiętnika działa kojąco

Dobrym zwyczajem jest prowadzenie dziennika, pamiętnika czy notesu, w którym możemy zapisać ważne dla nas wydarzenia. Życie płynie szybko, a z biegiem lat różne rzeczy się zacierają. Utrwalenie ich w postaci spisanej, pozwala wrócić do niech aby raz jeszcze czegoś doświadczyć lub zobaczyć zmianę, która zaszła w naszym życiu lub w nas samych.
Słowem „pamiętnik” określa się trzy osobne kategorie spisanych dokumentów. Po pierwsze wspomnienia spisane przez kogoś. Po drugie pamiętnikiem nazywa się album do wpisywania się komuś „ku pamięci” – zazwyczaj wpisuje się jakiś wierszyk, czasem rysuje obrazek. Trzecim rodzajem pamiętnika jest utwór literacki wydany w postaci książki. Może on zawierać opis prawdziwych wydarzeń opartych obserwacji autora, jego wspomnieniach i przeżyciach lub być dziełem literackim stylizowanym na pamiętnik.
Rozpoczęcie pisania pamiętnika związane jest z zakupieniem lub otrzymaniem specjalnego zeszytu lub kalendarza. Ma on nas zachęcać do pisania. Osoby, które dotąd nie próbowały swoich sił w tworzeniu zapisków, czasem nie wiedzą jak napisać kartkę z pamiętnika. Nie jest to trudne. Należy napisać datę i miejsce, o ile będzie ono podlegać zmianie, wsłuchać się w siebie i…po prostu zacząć. Pisać możemy o wszystkim. Przede wszystkim dla siebie. Nie mamy obowiązku dzielić się z nikim naszymi wpisami, może być to miejsce na nasze tajemnice, uczucia, śmieszne i trudne sytuacje. Pisanie oczyszcza. Stanowi też pewne przyzwyczajenie, które potem trudno zmienić. Zapisujemy kolejne zeszyty i kalendarze, bo to działa odprężająco. Przy okazji zaś ćwiczymy klarowne wyrażanie myśli i zgrabność wywodu.
Pamiętnik możemy prowadzić w formie dziennika, tzn starać się codziennie relacjonować wydarzenia z dnia lub w formie luźnej – sporządzać wpisy w razie potrzeby. Może nią być zły stan psychiczny, stan zakochania, ciekawe i warte zapisania wydarzenie.
Osoby, które piszą pamiętniki, mają więcej dystansu do siebie i mniej obciążają innych swoimi stanami emocjonalnymi, dlatego jest to czynność zalecana zwłaszcza w okresie dojrzewania.

www.smakowisko.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here