Sposoby dbania o parkiet

Parkiety drewniane to powierzchnia podłogowa, która nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób remontujących swoje mieszkania. Przeglądając różne możliwości wykończenia podłogi, często decydujemy się na ten efektowny materiał. Dobrze dobrany wzór parkietu, uwzględniający między innymi wielkość pomieszczenia, może nadać mu wyjątkowego charakteru.
Za wyborem parkietu przemawia wiele jego zalet, jak na przykład naturalny materiał, z którego jest wykonany, elegancja i unikalność wzorów, świetne właściwości izolacji termicznej oraz trwałość i wysoka jakość tej powierzchni.
Położony parkiet zabezpieczamy warstwą ochronną. Są trzy sposoby jakie możemy zastosować. Są to lakierowanie, olejowanie/woskowanie lub ługowanie. W zależności od wykończenia różne będą sposoby pielęgnowania tej podłogi.
Kiedy już mamy gotową powierzchnię i cieszymy oczy pięknym efektem warto, żebyśmy od razu zaplanowali, w jaki sposób będziemy przeprowadzać czyszczenie parkietu. Regularna pielęgnacja jest niezbędna.
W czasie codziennych porządków powinniśmy stosować suche metody czyszczenia, takie jak odkurzane czy zamiatanie miękką szczotką. Kiedy stosujemy czyszczenie na mokro, musimy dopilnować, żeby szmatka, której używamy, była dokładnie wyciśnięta. Jej wilgotność powinna być niewielka i zostawiać minimalną ilość wody. W przypadku parkietów ługowanych wykończonych mydłem należy pamiętać, żeby zmywać je wzdłuż włókien drewna, wykorzystując do tego ten sam preparat.
Poza standardowym, regularnym, codziennym czyszczeniem co jakiś czas, w przypadku powierzchni parkietowej konieczne jest przeprowadzenie konserwacji. W zależności od rodzaju wykończenia należy podłogę ponownie pokryć użytym wcześniej preparatem. Częściej robi się to w przypadku parkietu olejowanego niż lakierowanego. Natomiast w przypadku kiedy chcemy przywrócić bardziej zniszczonemu, długoletniemu parkietowi jego dawny blask, warto wykonać cyklinowanie z ponownym nałożeniem warstwy ochronnej, które sprawi, że będzie on znów wyglądał jak nowy.

www.innowacjaiwiedza.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here