Aktualnie dużo osób zastanawia się, jak odpowiednio kupić te elementy łączące lub regulujące urządzenia. Bardzo w tym aspekcie przydają się konkretne normy. Jakie z nich są najczęściej stosowane? O co chodzi z konwersją? Czy wykonanie tego zadania jest trudne? Te wszystkie zagadnienia zostały przez nas starannie przeanalizowane. Poniżej możecie sprawdzić efekty tej pracy.
Jakie normy są najpopularniejsze?
Najpowszechniejsze są normy ISO. Odpowiada za nie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. To instytucja pozarządowa, która zrzesza krajowe organizacje normalizacyjne. W momencie pisania tego artykułu normy ISO są stosowane w 162 państwach (także w Polsce). Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna została utworzona w 1947 roku – dokładnie 23 lutego. Wcześniej działała zaś Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ISA).
Jakie jeszcze normy są stosowane na terenie naszego kraju? Warto wiedzieć, że posiadamy PN (Polskie Normy). Za te normy w głównej mierze odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny. To państwowa jednostka organizacyjna. Jej zadaniem jest organizowanie, a także prowadzenie normalizacji krajowej. Głównie chodzi o zatwierdzanie, rozpowszechnianie, a także wycofywanie Polskich Norm, jeśli nie spełniają one już dłużej konkretnych kryteriów. Na terenie naszego kraju są stosowane także normy DIN. Sam skrót pochodzi od Deutsches Institut für Normung. Niemiecki Instytut Normalizacyjny został założony w 1917 roku, czyli 30 lat wcześniej niż Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Organizacja jest odpowiedzialna za pracę wszystkich instytucji normalizacyjnych na terenie państwa naszych zachodnich sąsiadów na mapie geograficznej. Niemiecki Instytut Normalizacyjny jest przedstawicielem tego kraju w europejskich oraz ogólnoświatowych organizacjach normalizacyjnych.
Czy konwersja norm jest trudna do wykonania?
Dużo osób zastanawia się nad tym zagadnieniem. Jak to się mówi, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Tak samo jest w tym przypadku. Załóżmy, że chcecie w najbliższym czasie kupić śruby sześciokątne z pełnym gwintem. Znacie oznaczenie w ramach Polskich Norm. To PN 82105. Kłopot jest taki, o którym jeszcze nie wspomnieliśmy, że Polskie Normy mają zasięg tylko krajowy. To oznacza, że Klient czy handlowiec z zagranicy najprawdopodobniej nie ma o nich żadnego pojęcia. Konwersja norm ISO/DIN/PN umożliwia jednak swobodne poznanie innych oznaczeń. Biorąc pod uwagę śruby sześciokątne z pełnym gwintem, szybko można dowiedzieć się, że pozostałe normy wyglądają następująco: DIN 933 i ISO 4017. Chcemy wyraźnie podkreślić, że to zadanie jest naprawdę bardzo proste do wykonania.