Stres to nasz najgorszy doradca życiowy towarzyszy nam przez całe życie i ciężko jest się go pozbyć. Bo jak tu nie denerwować się i nie stresować, gdy cos poszło nie po naszej myśli lub znajdujemy się w sytuacji bez wyjścia? Warto jednak spróbować opanować nerwy, bowiem jest to czynnik, który negatywie wpływa na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Jak zatem radzić sobie ze stresem i zmienić swoje życie?

Co nas stresuje?

Na samym początku warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad tym, co tak naprawdę powoduje w nas stres. Weźmy kartkę oraz długopis i postarajmy się wypisać jak najwięcej sytuacji, w których się stresowaliśmy – dzięki temu dojdziemy do tego, co jest jego powodem. Nie jest to zbyt łatwe, ponieważ wiąże się to najczęściej z dużymi emocjami, postarajmy się jednak je opanować i na chłodno przekalkulować.

Teraz zastanówmy się, czy większość z tych sytuacji da się wyeliminować. Wiadomo, że nie pozbędziemy się całkowicie stresu z naszego życia, chodzi przede wszystkim o to, by nie denerwować się wtedy, gdy jest to zbędne oraz nabyć umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Podzielmy zatem to, co wypisaliśmy na kartce, na dwie grupy: tą, którą damy radę zlikwidować i tą, z którą ciężko sobie poradzić. Zróbmy jednak to bardzo rzetelnie – z pewnością da się uporać z tym, że współpracownik ciągle się nas czepia, ale ciężko może być nam nie stresować się w momencie, gdy komuś z naszych bliskich stanie się krzywda.

Dobrze jest w tym zadaniu poprosić o pomoc kogoś z rodziny lub przyjaciół, kto nas dobrze zna. Ta osoba pomoże nam uporać się ze stresującymi sytuacjami i realnie oceni, do której grupy należy je zaliczyć. Mimo iż nam może wydawać się, że jest to sytuacja nie do przeskoczenia, to osoba patrząca na to z boku, będzie w stanie nami potrząsnąć i otworzyć nam oczy.

Jak postępować w ciągu dnia?

Najwięcej sytuacji związanych ze stresem, napotykamy w momencie, gdy w ciągu jednego dnia bądź tygodnia mamy mnóstwo zadań do wykonania i musimy pamiętać o wielu rzeczach jednocześnie. Stres powoduje w nas wtedy, że zapominamy o większości z nich, a do wykonania reszty w ogóle się nie przykładamy, tracąc jedynie energię i zdrowie.

Warto zatem zaplanować sobie każdy dzień od A do Z, dzięki czemu nic nam nie umknie i nie zdenerwuje. Uporządkujemy także swoje myśli, co zaprowadzi w naszej głowie spokój oraz harmonię. Najlepiej każdego dnia wieczorem sporządzać na kartce plan dnia następnego.

Możemy uczynić to w następujący sposób:

  • wyznaczmy sobie w głównych punktach najważniejsze zadania, które mamy do wykonania,
  • jeśli konkretne zadanie składa się z wielu czynników również je rozpiszmy w podpunktach,
  • wszystkie czynności ustalmy sobie w odpowiedniej kolejności, by nie wprowadzać niepotrzebnego stresu w nasze życie,
  • nie bójmy się korzystać z pomocy innych, jeśli nie możemy poradzić sobie z daną czynnością,
  • wszystkie zadania rozmieśćmy w kolejności od najważniejszego do tego najmniej istotnego i w takiej kolejności je wykonujmy.

Każdy ma prawo popełniać błędy

W dzisiejszych czasach każdy dąży do pewnego ideału, zależy nam też na tym, aby nie popełniać w życiu żadnych błędów. Należy jednak spojrzeć prawdzie w oczy – jest to niemożliwe. Każdy, nawet ludzie sukcesu, popełnia mniejsze lub większe błędy, pytanie: w jaki sposób sobie z tym radzą?

I tutaj należy przeanalizować całą sytuację – czy jeśli zdarzy nam się popełnić jakiś błąd, warto tracić nerwy i zdrowie? Czy nie lepiej byłoby trzeźwo spojrzeć na sprawę, ochłonąć, przeanalizować sytuację i wyciągnąć z niej konsekwencje w taki sposób, aby następnym razem nie przytrafiło się nam to samo?

To normalne, że każdy w swoim życiu spotyka się z sytuacjami, w których z łatwością osiąga sukcesy, ale także tych, które doprowadziły do naszej porażki. Zdarza nam się popełniać błędy, jednak stresując się przy tym, będzie nam o wiele trudniej dojść do prawidłowego myślenia i rozwiązania.

Najważniejsze jest pozytywne myślenie, zostawmy za sobą to, co nieprzyjemne i dążmy do określonych przez siebie celów – to jedyna droga do życia bez stresu i osiągania licznych sukcesów.

Własny sposób na uporanie się ze stresem

Jeśli już damy ponieść się emocjom i zestresujemy się pewną sytuacją, postarajmy się jak najszybciej z niej wybrnąć. Sposobów jest wiele, ważne, aby każdy z nas miał swój, z którym czuje się najlepiej. W momencie, gdy się stresujemy, nie myślimy logicznie i jesteśmy narażeni na popełnianie jeszcze większej ilości błędów. Dlatego każdy z nas powinien mieć sposób, w jaki odreagowuje stres – może być do gimnastyka, słuchanie muzyki, czytanie książek, a nawet zwykła, szczera rozmowa ze współpracownikiem lub szefem. Jedno jest pewne  – ukrywając negatywne emocje i twierdząc, że poradzimy sobie z nimi sami, pogłębiamy swój negatywny stan.

Pamiętajmy, że sytuacje stresogenne mówią dużo o naszej osobie i pozwalają spojrzeć na siebie z zupełnie innej perspektywy, co często bywa niezwykle motywujące i budujące. Możemy też zwiększyć świadomość samego siebie i znaleźć nowe sposoby na radzenie sobie ze stresem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here