W wielu zawodach stres jest nieodłącznym czynnikiem. Stres w pracy potrafi skutecznie zniechęcić pracownika do wykonywania swoich obowiązków, może również negatywnie odbić się na jego zdrowiu.
Nie od dziś wiadomo, że stres negatywnie wpływa na nasz organizm. Utrzymujący się stale wysoki poziom hormonów odpowiedzialnych za stres może powodować wiele negatywnych zjawisk. Stres jest często przyczyną chorób układu krążenia, chorób nerwowych, problemów z układem pokarmowym, zaburzeń metabolizmu, osteoporozy, cukrzycy. Może również prowadzić do zawału. Każdy człowiek ma swój indywidualny próg odporności na stres. Po przekroczeniu tego progu nie jest w stanie sobie radzić z prawidłowym wykonywaniem swoich zadań. Pracownicy długotrwale narażeni na silny stres, często próbują sobie z nim radzić, poprzez nadużywanie alkoholu oraz narkotyków.
Przyczyny stresu w miejscu pracy mogą być różne. Między innymi zalicza się do nich wykonywanie zadań trudnych, zbyt skomplikowanych, duża odpowiedzialność i wysokie konsekwencje popełnianych błędów. Jeśli pracownik nie ma prawa do niewiedzy, nie ma możliwości popełniać błędów, żyje w stanie permanentnego napięcia spowodowanego dużą odpowiedzialnością, jaka spoczywa na jego barkach. Stres może stać się przyczyną depresji i wypalenia zawodowego. Często przyczyną stresu jest niewłaściwa, wroga atmosfera w miejscu pracy, szykanowanie, czy mobbing.
Jak walczyć ze stresem w pracy?
Metod jest kilka. Jeśli nie możemy zmienić wykonywanej pracy, powinniśmy się nauczyć, jak radzić sobie z nerwami. Trzeba zadbać o to, aby praca nie wypełniała całego życia. Zwróćmy uwagę, na właściwe proporcje. między czasem poświęcanym na pracę i życie prywatne. Warto znaleźć sobie jakieś hobby, które pozwoli uwolnić się od ciągłego myślenia o obowiązkach. Dobrze, jeśli będziemy uprawiać sport. Aktywność fizyczna może w tym przypadku bardzo pomóc.
Stres w pracy może wpływać na efektywność wykonywanych zadań. Warto skupić się na eliminacji czynników stresogennych i negatywnych emocji, które mogą jedynie przeszkadzać w codziennym życiu.