Metoda WaterJet jest coraz bardziej popularną metodą cięcia. Na czym polega? I co sprawia, że jest coraz bardziej lubiana przez klientów?
Co to jest WaterJet?
WaterJet to metoda cięcia różnorodnych materiałów, wykorzystująca strumień wody pod bardzo dużym ciśnieniem. W przypadku materiałów o dużej twardości do wody dodawany jest materiał ścierny (najczęściej garnet), które powoduje zwiększenie siły cięcia.
Metoda WaterJet wykorzystywana jest do cięcia metali, kamieni, elementów betonowych, szkła i ceramiki. Przy pomocy strumienia wody można również ciąć drewno, gumę oraz tworzywa sztuczne.
Dlaczego metoda WaterJet zdobyła tak dużą popularność?
Cięcie wodą to metoda niezwykle uniwersalna. Przede wszystkim podczas cięcia materiały nie są narażone na oddziaływanie wysokich temperatur. Powoduje to dwie ważne korzyści. Po pierwsze strumień wody można wykorzystywać do cięcia materiałów niemetalicznych. Po drugie metoda ta nie powoduje zmian właściwości fizycznych ciętego materiału.
Dużym atutem jest możliwość cięcia drewna. Uzyskiwana precyzja cięcia jest wielokrotnie większa niż w przypadku tradycyjnych frezarek. Dlaczego jest to możliwe? Otóż strumień wody ma średnicę kilkukrotnie mniejszą niż najbardziej precyzyjny frez. Dzięki temu możliwe jest wycinanie niezwykle precyzyjnych i finezyjnych detali.
Kolejną zaletą metody WaterJet jest możliwość cięcia materiałów wielowarstwowych, czyli składających się dwóch i więcej kompozytów o różnych właściwościach (np. twardości).
Warto również wspomnieć, że metoda strumień wody pozwala na cięcie bardzo grubych materiałów. Maksymalna grubość ciętego tworzywa przekracza 300 milimetrów.
Wszystko to sprawia, że metoda WaterJet jest zdecydowanie bardziej uniwersalna od innych popularnych metod cięcia. Jej zalety sprawiają, że może być wykorzystywana zarówno w masowych rozwiązaniach przemysłowych, jak również w jednorazowych projektach rzemieślniczych.
Wpływ na środowisko naturalne
Opisując zalety metody WaterJet warto również zauważyć, że jest to metoda bardzo ekologiczna. Podczas cięcia nie wydzielają się żadne trujące gazy i pyły, mające negatywny wpływ na środowisko naturalne. Zużyty materiał ścierny jest neutralny ekologicznie i może być zutylizowany jak odpady komunalne.
Wbrew pozorom metoda WaterJet nie powoduje też nadmiernego zużycia wody. Jej średnie zużycie to 2-4 litry na minutę, co oznacza, że więcej wody zużywane jest podczas ręcznego zmywania naczyń.
Natomiast duża precyzja cięcia sprawia, że nie ma konieczności poddawania wycinanych elementów dodatkowej obróbce. Pozwala to na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.
Duża uniwersalność, stosunkowo niskie koszty i minimalny wpływ na środowisko naturalne. To właśnie te czynniki sprawiają, że metoda WaterJet odpowiada potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów i jest doskonałą odpowiedzią na rosnące ciągle rosnące oczekiwania.
Źródło: Metconcept – Cięcie aluminium