Gdy kupujemy w sklepie produkty opodatkowane podatkiem od towarów i usług płacimy tak zwaną cenę brutto. Nie interesuje nas, czy podatek od towarów i usług, czyli inaczej VAT to 5% czy 8% czy 23% ceny netto. Właśnie! Podatek VAT to podatek od ceny netto. Zatem czym jest i jak obliczyć cenę netto?
Wydawałoby się, że cena netto to cena brutto minus VAT. Tak jest, ale gdy mamy już VAT ustalony w określonej kwocie. Jednak przeważnie VAT podawany jest w procentach jako stawka podatku VAT i jest to na przykład podane wyżej 5% lub 8% lub 23%. Takie są aktualne stawki.
Podkreślmy, że VAT jest od cenny netto. Co to znaczy? Jeśli płacimy za coś w sklepie 123zł a VAT wynosi 23%, to nie możemy wykonać odejmowania 123zł – 23% x 123zł („x” oznacza mnożenie, „-” odejmowanie). To nie zadziała! Wykonujemy odejmowanie 123zł – 23% x cena netto. I o to chodzi w tym określeniu.
Co jeśli tej ceny netto nie znamy? Też jest to do policzenia. Należy jednak wykonać więcej przekształceń matematycznych:
Ustalmy:
a) cena brutto to 123zł
b) stawka podatku VAT to 23%
Wiemy, że cena netto to cena brutto minus 23% pomnożone przez ceną netto. Określmy naszą niewiadomą jako „cena netto” i zapiszmy to wzorem:
cena netto = 123zł – 23% x cena netto.
Przekształcamy wzór do postaci:
cena netto + 23% x cena netto = 123zł
Wyłączamy przed nawias wspólny czynnik po lewej stronie równania:
cena netto (1+23%) = 123zł.
I teraz wystarczy podzielić obydwie strony równania przez 1+23%, upraszczając to wyrażenie do tożsamej postaci 1,23. W rezultacie mamy:
cena netto = 123zł/1,23 („/” to znak dzielenia).
Cena netto wynosi zatem 100zł i to by się zgadzało, ponieważ 100zł razy 23% to 23zł VAT. 100zł + 23zł = 123zł w kwocie brutto.
To jest sposób na policzenie ceny netto w najtrudniejszym wariancie przy minimalnej ilości danych.
Czym jest cena netto? To jest dochód przedsiębiorcy ze sprzedaży produktu. Nie to, co my mu płacimy jest jego dochodem, lecz właśnie cena netto. VAT przedsiębiorca rozlicza w odrębnej ewidencji. Natomiast od ceny netto płaci podatek dochodowy bądź podatek przychodowy, zależy czy rozlicza też koszty uzyskania przychodu czy nie.
Cena netto jest więc istotna nie dla ostatecznego konsumenta, lecz dla sprzedawcy. Jest różnicą między ceną brutto, a podatkiem VAT, który ostateczny konsument płaci, przedsiębiorca go tylko rozlicza.
Pamiętajmy, że im bardziej opodatkowany produkt, na przykład maksymalną stawką 23% VAT, tym przedsiębiorca ma mniejszy z tego dochód, ponieważ 23% z ceny netto należy do Państwa.