Poranne wstawanie chyba nikomu nie kojarzy się dobrze – nie ma nic gorszego, niż dźwięk budzika, który zmusza nas do wyjścia spod ciepłej kołdry. To, w jakim nastroju wstajemy, rzutuje na resztę dnia, jeśli więc zależy nam na spędzeniu go w sposób kreatywny i produktywny, musimy przezwyciężyć swoją niechęć i nauczyć się odpowiednio wcześnie wstawać. Są pewne sposoby, które od samego rana wprawią nas w doskonały nastrój i dodadzą mnóstwo energii i wcale nie musi to być kawa, czy napój energetyczny.
Zacznijmy od motywacji
Co może zmotywować nas do tego, aby wcześniej wstać? Najlepiej wziąć kartkę i długopis, a następnie wypisać wszystkie zalety takiego rozwiązania. Pomyślmy, co możemy dzięki temu zyskać, na przykład zjemy na spokojnie śniadanie jeszcze w domu, czy spokojnie wyrobimy się ze wszystkimi czynnościami i zdążymy nawet na wcześniejszy autobus, dzięki czemu zniknie pośpiech, stres oraz nerwy.
Wiadomo, że w pierwszych minutach po przebudzeniu będziemy z początku przeklinać moment, w którym podjęliśmy decyzję o wcześniejszym wstawaniu, warto jednak być konsekwentnym i pilnować własnych ustaleń. W tym celu zapomnijmy o czymś takim jak funkcja drzemki w budziku – przedłużając moment wstania, sprawimy, że znowu się rozleniwimy, a nasze plany odejdą w niepamięć.
Najlepiej ustawić budzik z daleka od łóżka – aby go wyłączyć, będziemy musieli wstać z łóżka, a wtedy mało kto decyduje się na powrót w objęcia Morfeusza. Nasz organizm w ciągu tych kilkunastu sekund może się już rozbudzić i dzięki temu zaczniemy działać na pełnych obrotach. Warto także ustawić sobie ulubioną piosenkę, jako dźwięk budzika, przez co obudzimy się w doskonałym nastroju i od razu poczujemy chęci do życia.
Szklanka wody tuż po przebudzeniu
Od dawna słyszymy o tym, że wypicie szklanki wody, najlepiej ciepłej i z sokiem z cytryny, pobudza nasz organizm do działania oraz przyspiesza metabolizm. Od razu poczujemy przypływ energii, a uczucie ciężkości szybko zniknie.
Dlaczego woda? Ponieważ jest to naturalny napój, który w żaden sposób nie doprowadza do obciążenia naszego organizmu, jest także pozbawiony cukru i kalorii, a posiada wiele drogocennych składników i minerałów, które normują naszą gospodarkę.
Woda ma niezwykle korzystne działanie:
- nawilża,
- oczyszcza,
- usprawnia procesy zachodzące w naszym organizmie.
Wiadome jest, że powinniśmy wypijać około 2 litrów wody dziennie, zwłaszcza gdy towarzyszy nam na co dzień aktywność fizyczna i średnie temperatury. Po płyn warto sięgać często i brać wyłącznie małe łyki, dzięki czemu w krótkim czasie zauważymy pierwsze efekty, czyli poprawę ogólnego samopoczucia, brak znużenia i senności.
Jak funkcjonować w ciągu dnia?
Może zdarzyć się, że przez wcześniejsze wstawanie, odczujemy w ciągu dnia zmęczenie. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm przyzwyczaił się do wstawania o pewnej godzinie i teraz jest rozregulowany i na nowo musi się zaprogramować.
Zazwyczaj takie sytuacje mają miejsce na początku naszych zmian, dlatego warto poczynić kilka kroków, które ułatwią nam aktywne spędzenie dnia:
- Przede wszystkim musimy wcześniej kłaść się spać – skoro wstajemy wcześniej, musimy również kłaść się wcześniej, nasz organizm potrzebuje konkretnej ilości godzin snu. Spróbujmy więc zaplanować sobie nieco inaczej nasze wieczory i postarajmy się kłaść do łóżka nieco wcześniej. Dla przykładu: jeśli nasz organizm domaga się 8 godzin snu, a zazwyczaj kładliśmy się spać o 23:00 i wstawaliśmy o 7:00, postarajmy się kłaść o 22:00, aby wstawać bez problemu o 6:00.
- Nie rozpraszajmy się przed snem wszelkim sprzętem RTV, czyli telewizorem lub komputerem. W ten sposób nasz organizm nie ma szans na wyciszenie i uspokojenie przed snem, wskutek czego często budzimy się w nocy lub miewamy niepokojące sny, co sprawia, że budzimy się rano strasznie zmęczeni i niewyspani.
- Jeśli w ciągu dnia dopada nas zmęczenie, spróbujmy się z nim uporać. Zamiast sięgać po kawę czy inne substancje pobudzające, poświęćmy chociaż pół godziny na aktywność fizyczną. Możemy wrócić do domu pieszo, zamiast jechać autobusem, po powrocie z pracy można wyjść pobiegać przez 30 minut. Nie poddawajmy się zmęczeniu i nie planujmy żadnej drzemki – dzięki ćwiczeniom rozbudzimy nasz organizm, a wieczorem szybko i spokojnie zaśniemy.
- W przypadku, gdy senność dopada nas przy biurku w pracy, zamiast sięgać po kawę czy słodycze, włączmy swoją ulubioną muzykę, ale koniecznie dosyć energetyczną. Puśćmy ją nieco głośniej, możemy na słuchawkach – to skutecznie nas pobudzi.
- Bądźmy w kontakcie z innymi ludźmi, nic tak nie wycisza człowieka, jak brak rozmów w ciągu dnia. Na pewno mamy współpracowników, z którymi możemy zamienić chociaż kilka zdań, w ostateczności zadzwońmy do bliskiej osoby i poświęćmy na rozmowę kilka minut.
Zwracajmy jednak uwagę na nasz organizm, który często podpowiada nam różne rzeczy. Jeśli żadne z powyższych zaleceń nie przyniosło pozytywnych skutków, może to oznaczać, że mamy pewne niedobory, które powodują nasze złe samopoczucie. Warto wtedy wykonać podstawowe badania i udać się do lekarza rodzinnego.